Venedik'e Gitmek Artık Paralı

Aşıklar Şehri Venedik'e girerken para ödeyeceksiniz.

Yayın Tarihi: 24 Mart 2019Görüntülenme: 366
venedik-parali.jpg

İtalya'nın en ünlü turistik şehirlerinden Venedik'e girerken para ödenmesi teklifi İtalyan Meclisi'nde kabul edildi. Yeni yasaya göre Mayıs ayından itibaren Venedik'e giriş paralı olacak ve bu yıl 3 Euro, gelecek yıl ise kişi başı 10 Euro alınacak.

İtalya turları ile en çok gezilen yerler listesinde Roma ve Milano'dan sonra 3.sırada Venedik bulunuyor. Resmi kayıtlara göre yıl içinde 19 milyon turistin geldiği Adalar Şehri Venedik Belediyesi'nin de talep ettiği şehre giriş vergisi, otobüs, uçak, tren ve gemi biletlerine de eklenecek.

Konaklama Vergisi Kaldırılacak

Venedik'e giriş ücretli olduktan sonra daha önce otellerde alınan ve turistlere uygulanan "Konaklama Vergisi" kaldırılacak ve yerini "Şehre Giriş Vergisi" alacak. Kent merkezi ve çevredeki adalar vergiye dahil edilecek. Venedik'te yaşayan yerel halk, orada öğrenim görenler ve otellerde kalanlar bu vergiyi ödemeyecek.

60 Milyon Euro Kazanılacak

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro açıklamasında 1 Mayıs tarihinden sonra şehre giriş yapan herkesten günlük 3 Euro ücret alınacağını açıkladı. Brugnaro, 2020'den itibaren bu ücretin 10 Euro’ya kadar çıkacağını söyledi. Böylece şehre yaklaşık olarak 60 milyon euroluk bir kaynağın yaratılacağı tahmin ediliyor.