Giresun Adası Unesco Yolunda

Unesco Dünya Mirasları Geçici Listesi'ne başvuru yapıldı.

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2019Görüntülenme: 3698
giresun-ada.jpg

Türkiye’nin ilk mitolojik ‘zamanda yolculuk’ turizminin gerçekleştiği Giresun Adası için Unesco Dünya Mirasları Geçici Listesi'ne başvuru yapıldı. Hakkında birçok mitolojik hikayenin olduğu Giresun Adası ile ilgili söylenenler arasında, Herkül’ün altın postu aramak için geldiği, Yunanlılar'ın Hz. Yusuf heykelini aramak için seferler düzenlediği ve Amazon Savaşçı Kadınlarının erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşadığı bulunuyor.

Giresun Adası nerede diye sorarsanız, Kefken Adası ile birlikte Karadeniz'de bulunan Türkiye'ye bağlı iki adadan biri oluyor. Giresun Adası'nın yüzölçümü 40.000 metrekare ve kıyıdan 1.6 km açıkta yer alıyor.

Ada Üzerinde Bir Tarih Var

Giresun Adası için Unesco'ya yapılan başvurunun açıklamasında; 1,6 kilometre açıkta bulunan ve yaklaşık 40 dönümlük bir alana sahip adanın Doğu Karadeniz'de Antik ve Orta Çağ'da yerleşim yapılan tek ada olduğu aktarıldı. Ayrıca "Mülkiyeti hazineye ait olan ve birçok açıdan sahiplenilmesi gereken evrensel bir değer olarak karşımıza çıkan ada ikinci derece arkeolojik ve doğal sit alanıdır." bilgisine de yer verildi. Ada üzerinde Orta Çağ'dan günümüze ulaşan surlar, kilise, şapel, sarnıç, çok sayıda pithos ve mezar yapıları bulunuyor.

ada-giresun.jpg

Başvuruda ayrıca "Kazı çalışmaları devam eden adanın tarihi, arkeolojik buluntulardan hareketle milattan önce 300'lü yıllara kadar inmektedir. Gerek mitolojideki yeri gerek üzerinde yer alan kültür varlıkları bakımından Doğu Karadeniz'de üzerinde yerleşim olan tek ada hüviyetindeki Giresun Adası, flora ve faunası ile de önemli bir yaşam alanıdır." ifadeleri de yazıldı.

Açıklamalarda ayrıca, Giresun Adası'nın hikayesi Herkül'ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi, Kral Mitridates'in Kızı ve Çoban Hikayesi, Hz. Yusuf’un Altın Heykeli, Hamza Taşı ve Amazon Kadınları Efsanesi gibi birçok mistik hikayeyi de bünyesinde barındırdığına da vurgu yapıldı.