Yılın En Önemli Turizm Olayları 2019

2019'da Türkiye'de turizm sektöründe neler oldu?

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2019Görüntülenme: 2936
habergorsel.jpg

Türkiye turizmi 2019'da nasıl bir yıl geçirdi merak ediyor musunuz?

İstanbul'da açılan Yeni Havalimanı, Türkiye'ye gelen turist sayısındaki artış, eğitim-öğretim sistemine eklenen yeni ara tatiller ve 2019'da öne çıkan destinasyonlarla turizm açısından dolu dolu bir yıl geçirdik.

Peki şimdi bu önemli turizm olaylarını birer birer incelemeye ne dersiniz?

Bakalım 2019'un en önemli turizm olayları nelermiş...

İstanbul Yeni Havalimanı'na Kavuştu

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği İstanbul Yeni Havalimanı Nisan ayında açıldı. 76,5 milyon metrekarelik büyüklüğüyle dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı, 2019'un en önemli turizm olaylarından biri oluyor.

yenihavaliman.jpg

Bir havalimanından çok daha fazlasını bulabileceğiniz Yeni Havalimanı ile ilgili İstanbul Havalimanı Rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ara Tatil Süreleri Değişti

2019 yılındaki turizmde en önemli değişikliklerden birisi de ara tatil süreleri oldu. Hem çocukları hem de turizmcileri sevindiren bu haber sömestre tatil sürelerinin çoğalmasıyla geldi. Sömestre tatili artık kış döneminde bir tane değil sene içinde toplamda dört tane ara tatil olacak şekilde planlandı.

aratatil.jpg

İlk ara tatil Kasım 2019'da yapıldı ve üçüncü ara tatil de Nisan 2020'de yapılacak.

2019-2020 Eğitim Yılı Ara Tatilleri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Havayollarındaki Bagaj Kuralları Güncellendi

Türk Hava Yolları bagaj prosedürlerinde 2019 yılında değişikliğe gitti. THY bagaj kurallarında iç hat uçuşlarını üç alt kategoriye böldü. Bunlar yolculara;

bagajkural.jpg

1. EcoFly Paket
2. ExtraFly Paket
3. PrimeFly Paket

şeklinde duyuruldu.

  • EcoFly paketinde bagaj hakkı 15 kg oluyor. Kabin bagajı hakkı 8 kg. Pakette koltuk seçimi yok. EcoFly paketinde uçuşa 1-12 saat kala 150 TL kesinti ve ücret farkı ile iade yapılacak. Tarifeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşları için de geçerli olacak.

  • ExtraFly seçeneğinde, 20 kilogram bagaj, 1 parça 8 kilogram kabin bagajı, ücretsiz koltuk seçimi, 250 ekstra bonus mil, ücretli bilet değişikliği ve kesintili iade hakkı sunuluyor.

  • PrimeFly'da ise 25 kilogram bagaj, 1 parça 8 kilogram kabin bagajı, ücretsiz koltuk seçimi, 500 ekstra bonus mil, ücretsiz bilet değişikliği ve 12 saate kadar kesintisiz iade hakkı veriliyor.

Havayollarındaki Bagaj Kuralları ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Turist Sayısı 40 Milyonu Geçti

Turizmdeki önemli olaylar 2019 serisinin yüz güldüren gelişmelerinden biri de Türkiye'ye gelen turist sayısındaki artışta yaşandı.

turist.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan Ocak-Ekim 2019 dönemindeki sınır giriş ve çıkış istatistikleri sonucunda yılın ilk 10 ayında ülkemize gelen turist sayısı 41 milyon kişi oldu. Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler sırasıyla Rusya, Almanya ve İngiltere olurken bu ülkeleri Bulgaristan ve İran izledi. Yıl başından bu yana Türkiye’yi Rusya’dan 6,7 milyon, Almanya’dan 4,6, İngiltere’den ise 2,4 milyon turist ziyaret etti.

Rusya ile E-Vize Dönemi

2019'daki turizm olayları içinde en güzellerinden biri de Rusya ile vizelerin kolaylaştırılması oldu. Ankara Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama sonucunda 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılan seyahatlerinde e-vizeden faydalanmaya başladı.

e-vize.jpg

Vladimir Putin imzasıyla yayımlanan kararname ile aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülke vatandaşları için St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine gerçekleştirilen seyahatlerde ücretsiz elektronik vize kolaylığı sağlanmaya başladı.

Gruppal'a İki Ödül Birden

2019 yılı önemli turizm olayları içinde Gruppal için sevindirici gelişmeler de oldu. Aralık ayında düzenlenen 2019 Uzakrota Seyahat Ödülleri'nde Gruppal Yılın Seyahat Markası ve Yılın Seyahat Markası Blogu kategorilerinde 1. oldu.

gruppaodul.jpg

Halk oylaması sonucu ödüle layık görülen Gruppal'ın ödülünü bizzat Gruppal Kurucu Ortakları Mehmet Can Koruyan ve İlker Atalay birlikte aldı.

2019'daki turizm gelişmeleri ile ilgili derlediklerimiz bunlar. 2020 yılında Türkiye turizmini neler bekliyor, biz de merak ediyoruz.