Amsterdam Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Şey

Amsterdam hakkında tüm bildiklerinizi unutun.

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2019Görüntülenme: 8144
amsterddm.jpg

Amsterdam nasıl bir ülke diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Avrupa'nın en özgür ülkelerinden biri olan Hollanda'nın en renkli şehridir. 

Amsterdam deyince akla rengarenk evler, kanal turları, eğlenceli sokaklar, birbirinden güzel ve sanatsal kafeler geliyor. 

Amsterdam hakkında neler biliyoruz? Birçoğumuz Amsterdam hakkında bilgi ararken "Avrupa'nın en özgür şehri" ya da "Red Lights" gibi popüler olan tanımlamalar ve sokaklarıyla karşılaşıyoruz. Amsterdam nerede diye soranlara söyleyelim: Hollanda! Amsterdam geceleri ile de ünlüdür ancak biz şimdi şehrin çok farklı önemli özelliklerini yazacağız. 

Amsterdam şehri ile ilgili bildiklerimizi sıralayacak olursak; Amsterdam'ın Venedik'ten daha fazla kanalı var; seks ve uyuşturucu konularında liberal bir yer; yıl içinde çok yağmur yağar; şehrin her yerinde bisiklet görebilirsiniz ve bazı yerliler teknelerde yaşar.

1. Kişi başına düşen başka müze sayısı çok fazla

Küçültülmüş büyüklüğü ve sayısız müzesi sayesinde, Amsterdam'ın dünyadaki herhangi bir şehirde bulunan kişi başına düşen müze sayısından daha fazla müzeye sahip olduğu düşünülmektedir. Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum ve Stedelijk Müzesi ile Amsterdam müzeleri ile dünya standartlarında eserleri barındıran bir müzeler şehri gibidir.

msterdammuzeler.jpg

Amsterdam ayrıca, çok daha küçük ve daha ilginç müzelere sahiptir. İşkence Müzesi, Cinsiyet Müzesi, Kenevir Müzesi, Cenaze Müzesi ve bira müzesi gibi...

2. Emekli seks işçileriyle şehri gezebilirsiniz

Martine ve Louise Fokken, dünyadaki seks işçileri arasında en yaşlı kadınlar olabilir. 74 yaşındaki seks işçileri uzun yıllar çalışmış, bu süreçte tahminen 355.000 erkeğe hitap etmişlerdir (İzlanda popülasyonundan daha büyüktür).

Bununla birlikte, yetkililer kentin kırmızı ışık bölgesini yıkarken (Kadınların cinsiyetlerini olumsuz etkilediğinden), ikizler gelirlerini çeşitlendirmek amacıyla rehberlik etmek için turlara katılmıştır. 

3. Yerliler, turistlere “backie” hizmeti verecek

Amsterdam turu yapmanın ve şehri dolaşmanın yeni bir yolu var: Yerel halkla yakın temasta olmak. Backie adı verilen bu sistemde şehirde yaşayan ve bisikleti olan kişiler isterlerse bisikletlerinin arkalarında bir turisti götürebilirler. 

backie.jpg

Peki nasıl çalışıyor? Bir turist, sarı bir bagaj rafına sahip bir bisikletçiyi bulduğunda, “backie” diye bağırmalıdır.

Amsterdam'da backie harika bir fikir ve yerlilerle tanışmak için harika bir yol. Amsterdam gezisi yaparken hem yerli biriyle gezmek ve onun tarafından gitmek istediğiniz bölgeye bırakılmak hem de değişik ve eğlenceli bir mini Amsterdam gezisi yapmak için bundan daha keyifli bir alternatif olamaz. 

4. 3D bir evde kalabilirsiniz

Amsterdam tarihi adım adım izleyen, rengarenk konutlarıyla ünlü olabilir ancak Hollanda'nın başkenti, mimari özellikleriyle eskiyi yaşatmasının yanı sıra modern teknolojik hayata ayak uyduran bir yöne de sahiptir. Amsterdam'da yerel makamlar son zamanlarda şehrin merkezinde tam boyutlu bir evde 3D baskı yapmak için öncü bir projeye destek verdi.

ucboyutev.jpg

Proje, kısa süre önce kentin en hareketli yeri haline gelen ve hızla sanayi bölgesi olan Amsterdam Noord'ta bir kabin basan DUS Architects'e ait. 2017'den itibaren, küçük konutlar bio-plastik ile basılmıştır ve tamamen geri dönüştürülebilir (ya da daha doğrusu yeniden basılabilir). 

6. "Ütopya" banliyösüne sahip

İddialı mimari projeler Amsterdam'da yeni bir şey değil ancak hepsi başarılı bir şekilde karşılık bulmadı. Cue Bijlmermeer Banliyösü de bunlardan biri. Kentin gelişen orta sınıfına ev sahipliği yapmak için altmışlı yıllarda inşa edilen Amsterdam'ın güneydoğu banliyösü Cue Bijlmermeer'e asla kimse gelmedi; yüksek katlı mahallenin acımasız mimarisi, zengin kentlilere ilham vermedi, bu yüzden göçmenleri barındırmak için kullanıldı. Eleştirmenlerin iddia ettiği gibi Bijlmermeer bir getto oldu.

Sonra felaket başladı: 1992'de bir İsrail kargo uçağı banliyönün betonarme kule bloklarından ikisine düştü, 43 kişiyi öldürdü ve insanları daha fazla yaraladı. Bu, kuşatılmış Bijlmermeer için tabutun son çivisi olabilirdi ama böyle olmadı. Mahalle şu anda sanatçılar, öğrenciler ve bütçe gezginleri için ekonomik bir karakol olarak kendini yeniden yaratmaya çalışıyor. 

7. Evlerin dar olmasının bir nedeni var

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın mimarisi ince ve dar binalarıyla ünlüdür ve şehirde “Amsterdam'ın en dar evi” sıfatıyla yarışan çok sayıda ev bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu tanımlama resmi olarak sadece bir metre genişliğinde olan ve ön kapı için yeterince büyük olan Singel 7'deki konutlarına aittir.

darveler.jpg

Amsterdam’daki evlerin dar olmasının nedeni ne diye sorarsanız tabi ki iyi bir nedeni var - ve tahmin edilebileceği gibi parayla ilgili. Gördüğünüz gibi, 17. yüzyılda yerel halk, mülklerinin genişliği üzerinden vergilendirildi, ki bu durum da yeterince komik, dar cepheli evlere büyük ilgi gösterilmesine neden oldu. Zekice, bu özelliklerin birçoğu arkada daha geniş olacak şekilde tasarlanmıştı, böylece sadece küçük olma görünümü verdi.

8. Sadece kedilere adanmış bir ev teknesi var

Kediler suya duydukları nefretle ünlüdürler ancak Amsterdam'ın kedileri bunun üzerinde yaşamaktan oldukça memnun görünüyor. Singel kanalında demirlemiş olan yüzer bir kedi koruma merkezi olan Cat Boat adında bir kedi evi bulunuyor.

kedievi.jpg

Kedi sevdalı Henriette van Weelde tarafından kurulan kutsal alan, son yıllarda hayırseverliğin temel hedefi haline gelmemiş gibi görünse de, meraklı bir şekilde, bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

10. Dünyanın ilk borsalarına ev sahipliği yapar

Dünyanın en eski borsalarına itiraz eden Amsterdam’dır. 1602'de Hollanda Doğu Hindistan Şirketi tarafından kurulan bu finans kurumu, bir zamanlar hala etkileyici olan Beurs van Berlage binasını işgal etti ve bugün dünyanın ilk borsası olan bu bölgeye ev sahipliği yapıyor.