Arnavutluk Seyahat Rehberi

Arnavutluk huzur, kültür, sanat, tarih ve eğlence dolu bir Balkan turu vaad ediyor.

Yayın Tarihi: 20 Mart 2021Görüntülenme: 2129
arnavutlukk.jpg

Arnavutluk, Avrupa'nın en iyi korunmuş yerlerinden biridir. Ülke, son derece huzur dolu ve eğlenceli bir Balkan turu vaad ediyor. Arnavutluk seyahat rehberi ile Balkan tatili öncesi Arnavutluk hakkında birçok şeyi öğrenmiş olacaksınız. 

Arnavutluk el değmemiş bir doğal güzelliğe, antik İliryalılara ve Yunanlılar'a uzanan zengin bir tarihe ve en düşük fiyatlara sahip birçok şeye ev sahipliği yapıyor. Bu da şehri Balkan turlarında cazip bir destinasyon haline getiriyor.

Yürüyüşçüler ve doğa severler için, gri pürüzlü tepeleri ve derin yeşil vadileri ile Lanetli Dağlar olarak bilinen dağları vardır.

Plaj severler için, Arnavutluk, Akdeniz kıyısındaki tatil yeri Arnavut Rivierası'na ev sahipliği yapar. Tarih meraklıları için, eski bir Yunan (ve daha sonra Roma) şehri olan Butrint'in kalabalık olmayan UNESCO Dünya Mirası alanları ve bir Osmanlı dönemi köyü olan Gjirokastra'ya ev sahipliği yapar.

Ve şehir severler için, Blloku çevresindeki kafe kültürünün ve yoğun gece hayatının Arnavutluk'un daha sessiz kırsalını keşfettikten sonra ihtiyacınız olan sosyal desteği sağlayacağı, yeni ve gelişmekte olan Tiran şehri var.

Bu Arnavutluk seyahat rehberi ile Balkan şehirlerinde size ne göreceğinizi ve yapacağınızı, nasıl ekonomik bir Arnavutluk turu yapacağınızı, beklenen maliyetleri, konaklama için önerilen yerleri ve şehri Balkan gezi rotaları arasına almanız gereken nedenleri anlatacağız.

Arnavutluk'ta Görülecek ve Yapılacak En İyi 5 Şey

bunlari-yap.jpg

Arnavut Rivierası'nda rahatlayın

El değmemiş plajlar, turkuaz renkte deniz, ucuz, lezzetli deniz ürünleri ve benzersiz güzellikteki Arnavut sahilleri size unutulmaz bir Balkan tatili yaşatacak.

Dhërmi ve Ksamil, kilometrelerce beyaz kumlu sahili ile Arnavutluk'un en iyi plajlarına sahip yerlerinden biri olarak kabul edilir. Daha yoğun bir sahil yeri istiyorsanız, plajın kafeler ve barlarla dolu bir gezinti yolunun bulunduğu Himara'ya gidin.

Alışılmışın dışında bir şey için Gjipe Plajı'na da gidebilirsiniz. Ulaşılması en kolay plaj değil, ancak iki yüksek uçurum arasındaki tenha konumu için oraya gitmek fazladan bir çabaya değer.

2. Rozafa Kalesi'nin manzarasına hayran kalın

Arnavutluk'un kuzeybatısındaki dördüncü yüzyıldan kalma Rozafa Kalesi, Buna ve Drin nehirleri de dahil olmak üzere bölgenin panoramik manzarasına hakim.

kale-arnavut.jpg

Kalenin tarihi, İliryalılar'ın bölgede yaşadığı MÖ 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Kale duvarlarının yıkılmasını önlemek için hayatını feda eden genç bir kadın hakkındaki Arnavutluk’un "Rozafa efsanesi"nden birine de ev sahipliği yapıyor.

Buradaki kalıntılar etkileyici ve duvarlar bunca yıla rağmen hala sağlam duruyor. Shkodra Kalesi Müzesi, burada yaşayan Ortaçağ ailelerinin geçmişi de dahil olmak üzere kalenin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yerdir.

3. Ulusal Tarih Müzesi'ni ziyaret edin

Tiran'daki Ulusal Tarih Müzesi, ülkenin zengin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir merkez oluyor.

Müze, sekiz bölüme ayrılmıştır:

 • Antik Çağ
 • Orta Çağ
 • Rönesans
 • Bağımsızlık
 • İkonografi
 • Ulusal Kurtuluş Anti-faşizm Savaşı
 • Komünist Terör
 • Rahibe Teresa

Arnavutluk'ta bulunan antik Yunan ve Roma mozaiği ile sütun ve heykel koleksiyonunu görebilirsiniz. Koleksiyon çok geniş, bu yüzden burada kendinize yaklaşık üç saat ayırmanız ideal olacaktır.

4. Butrint'in antik kalıntılarını görün

Korfu yakınındaki Yunanlılar, MÖ altıncı yüzyılda Butrint'e yerleşti ve ardından Romalılar MÖ 167 yılında devraldığında büyük bir ticaret şehri haline geldi.

Butrint.jpg

Günümüzde, iyi korunmuş kemerler dahil olmak üzere şehrin patikalarında dolaşabilirsiniz.

5. Bunk’Art'taki sanata hayran kalın

Bunk'Art Tiran'ın altında büyük bir nükleer sığınakta bulunan harika bir çağdaş sanat galerisidir. 1970'lerde Arnavutluk'un seçkinleri için inşa edilen sığınağın 100 odası bugün bir müze ve sanat alanına dönüştürüldü.

Bunk’Art ayrıca, Arnavutluk’un komünist geçmişinin daha tabu kısımlarıyla yüzleşmek amacıyla Arnavutluk’un modern tarihi hakkında sergiler de içeriyor.

bunk-albania.jpg

Bunk'Art yalnızca yazın açıktır, ancak yılın diğer zamanlarında doğrudan kuruluşla iletişime geçerek özel bir tur düzenlemek mümkündür.

6. Apollonia'daki antik kalıntıları görün

Butrint gibi Apollonia da dünyanın en önemli antik şehirlerinden biriydi.

Yunanlılar şehri MÖ. 588'de kurdu ve burada köle ticaretiyle bir şehir devletine dönüştü (tıpkı Butrint gibi). Romalılar, MÖ 229'da önemli bir felsefe okuluna sahip bir kültür merkezi haline geldiğinde yönetimi devraldı.

Julius Caesar yeğenini (Octavius'u, İmparator Augustus olması için) orada okuması için gönderdi! Bugün tiyatro ve idari merkezin restore edilmiş cephesi gibi kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

7. Shkodra'daki kültürü tanıyın

Shkodra Arnavutluk’un resmi olmayan kültür başkentidir. Ülkenin kuzeyindeki en büyük kasaba (Rozafa Kalesi'ne ev sahipliği yapıyor) olarak, Karnaval, Göl Günü ve Shkodra Caz
Festivali gibi ülkenin en büyük festivallerine ev sahipliği yapıyor.

Shkodra2.jpg

Şehrin Eski Kent bölgesi, pitoresk pastel renkli evler ve binalarla doludur. Pek çok insan Tiran'dan Karadağ'a giderken Shkodra'dan geçiyor ancak siz de dinlenmek ve misafirperver yerlileri tanımak için bir veya iki gün geçirebilirsiniz.

8. Cruise Gölü Koman

Koman Gölü'nü en iyi şekilde görmek için, Koman ve Fierzë'yi birbirine bağlayan bir tekne turuna çıkın ve sürprizlere hazırlanın.

Parıldayan turkuaz sularda Lanetli Dağlar'ın yükselen zirvelerinde, ıssız dağ köylerinin ve tepeleri kucaklayan çiftliklerin önünden yelken açacaksınız. Ayrıca, Valbona ve Theth'deki durakları olan çok günlük bir geziyi de seçebilirsiniz. Shkodra'daki çoğu otel, yaklaşık 2.000 LEK (18 USD) karşılığında çok günlük geziler katılmanıza yardımcı olacaktır.

9. Yürüyüşe çıkın

Arnavutluk'ta inanılmaz derecede güzel manzaralı birçok yürüyüş bölgesi var. En popüler rotalardan biri, Accursed Dağları boyunca Valbona'dan Theth'e olan rotadır. Bu, sizi eski bir katır yoluna götüren, Kosova ve Karadağ'a parça parça geçen Balkan Zirveleri yürüyüşünün daha uzun bir parçası yapar. Yürüyüşün bu bölümü orta derecede zorlu, 12.4 milin (20 kilometre) biraz altında geliyor ve bu da toplamda yaklaşık sekiz saat sürüyor.

accursed-arnavutluk.jpg

Vaktinizin çoğunu Arnavutluk'un güneyinde geçiriyorsanız, Akdeniz boyunca, Çika Dağı ve Ceraunian Dağları dahil olmak üzere kıyı yürüyüşleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Güzergahların uzunlukları ve zorlukları değişiklik gösterir ve doğa yürüyüşü bilgileri hemen bulunmaz - bu yürüyüşlerin büyük bir kısmı hala gelişmemiş durumdadır. Deneyimsizseniz, bir
rehber kiralayabilirsiniz.

10. Bir şarap turuna katılın

Arnavutluk'un tüm Avrupa'daki en eski şarapçılık geleneklerinden birine sahip olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Arnavut şarabı, inanılmaz derecede nadir üzümlerden üretiliyor ve bazı şarap yapımı uygulamaları Bronz Çağı'na kadar uzanıyor. Ülkenin en iyilerini tadacağınız Berat, Lezhë ve Tiran'da şarap turlarına katılabilirsiniz.

11. Sazan'daki Hayalet Adası'nda dolaşın

Sazan'ın "hayalet" adası, liman kenti Vlorë'den yarım saatlik bir tekne yolculuğu mesafesindedir. Terk edilmeden önce uzun yıllar Sovyet askeri üssü ve kimyasal silah tesisi olarak kullanıldı. Resmi olarak askeri bir üs olarak kalmasına rağmen, hükümet 2017'de burayı turizme açtı.

Bu geniş nükleer sığınaklar ve tüneller ağındaki odalar hala yataklar ve mutfak gereçleriyle dolu! Bu bölgedeki turlar belirli izin ve kurallara tabi tutuluyor.

12. Durrës Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edin

Arnavutluk'taki en büyük arkeoloji müzesi olan Durrës Arkeoloji Müzesi, Durrës şehrini ziyaret ediyorsanız mutlaka görülmeye değer bir destinasyon.

Müze iki bölüme ayrılmıştır: küçük sikkeler, heykeller, okyanus tabanında bulunan amforalar (büyük gemiler), dev mezar taşları ve ince altın takılar gibi önemli bölümlerdir.

13. Bunec sahilinde gün batımını izleyin

Saranda'nın gölgesinde kalan Bunec, dağlardan aşağı akan bir nehrin ikiye böldüğü küçük bir koyda yer alan çakıllı bir plajdır. Nispeten sessiz ve bozulmamış olmasının yanı sıra, bu plajın ana cazibesi, burada bulacağınız inanılmaz gün batımıdır. Çadırla seyahat edenler için yakınlarda birkaç kamp alanı da bulunuyor.

bunecc.jpg

14. Theth Milli Parkı'nı ziyaret edin

Ülkenin kuzeyinde, Arnavut Alpleri'nin yüksek kesimlerinde yer alan Theth Milli Parkı, Arnavutluk'un en güzel yerlerinden biridir.

Karla kaplı dağlar ve derin, yeşil vadiler mükemmel yürüyüş parkurları sağlarken, turkuaz renkli Shala Nehri tekne gezintisi veya kano için mükemmel bir seçenek olabilir.

Öne çıkan özellikler arasında 30 metre yüksekliğindeki Grunas Şelalesi ve Kilitli Kule bulunmaktadır. Kilitli Kule, aynı zamanda, farklı ailelerden gelen kan davalı erkeklerin sorunlarını çözmeye çalışmak için kendilerini kilitledikleri "Kan Davası" kulesi olarak da bilinir (çözüm genellikle birinin hayatına mal olur). Bu kule Arnavutluk'ta kalan birkaç kuleden biridir ve yaklaşık 120 LEK (1.10 USD) karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Arnavutluk'ta Yemek

Arnavutluk'ta yemek gerçekten ucuz. Souvlaki gibi paket yemeklerin maliyeti yaklaşık 180 LEK (1.70 USD). Bir restoranda oturup yemek isterseniz geleneksel doyurucu bir akşam yemeği için en az 550 LEK (5 USD) ödersiniz.

Arnavutluk dışı yiyecekler sunan bir restoranda üç çeşit yemek, 1.621 LEK'den (15 USD) fazlaya mal olmaz.

McDonald's gibi fast food ürünleri 500-700 LEK (4,50-6,50 USD) arasında ödeme yapabilirsiniz. Kendi yemeğinizi pişirmeyi planlıyorsanız, bir haftalık yiyecek yaklaşık 3.243 LEK (30 USD) tutacaktır.

yemeke.jpg

Arnavutluk Seyahat Rehberi İçin İpuçları

 • Yürüyüş turlarına katılın. Yerleri, tarihi ve kültürü tanımanın harika bir yolu olan yürüyerek şehir turlarına katılabilirsiniz. 

 • Arnavut böreğini mutlaka tadın. Ülkemizde de çok ünlü olan Arnavut böreğini kendi anavatanında Arnavutluk turları sırasında mutlaka yemelisiniz. 

 • Her yere yürüyün. Arnavutluk'taki tüm kasaba ve şehirler oldukça yürünebilir mesafededir, bu nedenle fazladan birkaç LEK tasarruf etmek istiyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmayabilirsiniz.

 • Açık havanın tadını çıkarın. Ülke çapında pek çok ücretsiz yürüyüş parkuru vardır. Siz de bu turlara katılarak açık havanın tadını çıkarın!

 • ISIC kartı alabilirsiniz. Geçerli bir öğrenci kartınız varsa, müzelerde ve diğer turistik mekanlarda % 20-50 tasarruf edebilirsiniz. ISIC, genellikle yabancı öğrenci kimliğinin olmadığı yerlerde kabul edilir.

 • Kamp alanlarından yararlanın. Arnavutluk'ta herhangi bir yere çadırla veya karavanla seyahat etmek yasal olduğundan, konaklamadan tasarruf etmenin mükemmel bir yoludur.

Arnavutluk'ta Şehir İçi Ulaşım

Arnavutluk'a uçakla giren çoğu insan Tiran'daki uluslararası havalimanından geliyor. Havalimanından şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu havalimanı servisleridir. Sabah 6'dan akşam 6'ya kadar çalışır ve sizi Tiran Ulusal Müzesi'nin yanında şehir merkezinde bırakacaktır. Maliyet tek yön 250 LEK'dir (2,50 ABD Doları) ve yaklaşık 30 dakika sürer.

 

ulasim.jpg

Alternatif olarak, 2300 LEK (21 USD) karşılığında Arnavutluk'ta taksiye binebilirsiniz, bu da 25 dakika sürer.

Toplu taşıma ile kasaba ve şehirler içinde hemen hemen her yere yürüyerek ulaşılabilir. Bazı şehirlerde halk otobüsü ağları vardır (Tiran, Dıraç, İşkodra ve Berat dahil). Aşırı derecede güvenilir değil ancak ucuzlar ve yolculuk başına maliyeti 40 LEK'den (0,40 USD) fazla değil.

Arnavutluk'un küçük bir demiryolu ağı var, ancak yavaş ve uluslararası bağlantılı değil. Erişimi çok daha geniş, daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenilir olduğu için onu atlayıp ve bunun yerine otobüs ağını kullanabilirsiniz.

Balkan turları ile gezmek en ekonomik ve konforlu olanıdır. Arnavutluk'un popüler şehirlerini gezmek ve yukarıda saydığımız birçok önemli destinasyonu görmek için Gruppal Tiran turları ya da Gruppal Balkan turlarında yerinizi ayırtıp konforlu, ekonomik ve eğlence dolu bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Arnavutluk'a Ne Zaman Gidilir?

Arnavutluk, günlük ortalama 32 °C sıcaklığa sahip sıcak yazlar (Haziran sonu - Ağustos), kıyıda ılıman kışlar ve dağlarda soğuk kışlar (Kasım - Şubat) anlamına gelen Akdeniz iklimine sahiptir.

shkoderr.jpg

Arnavutluk'a gitmek için en iyi zaman ilkbahar (Nisan-Haziran başı) veya sonbahardır (Eylül-Ekim). Bu süre zarfında hava ılıktır ve ortalama günlük sıcaklıklar 6 civarındadır, bu
da onu yürüyüş ve diğer açık hava etkinlikleri için mükemmel kılar.

Elbette, Arnavutluk'un inanılmaz sahil şeridinin tadını çıkarmak istiyorsanız, gelmek için en iyi zaman yaz aylarıdır.