Bali Hakkında Her Şey

Bali gezi rehberimize göz atmadan yola çıkmayın deriz.

Yayın Tarihi: 09 Nisan 2022Görüntülenme: 974
bali-turu.jpg

Balayı denince akla ilk gelen destinasyonlardan biri Bali oluyor.

Balayı adası olarak bilinen Bali aynı zamanda bambaşka kültürüyle, büyüleyici doğasıyla, pirinç tarlalarıyla, bembeyaz kumlu sahilleri ve onların eşlikcileri palmiyeleriyle, adrenali yükselten dalga sörfüyle, tapınaklarıyla, sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan, ormanın içinde masallardan fırlamış salıncaklarıyla ve daha birçok keşfedilecek gizemiyle Bali mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Bali gezisi planınınız varsa Gruppal Bali turları ile bu bölgeyi keşfetmeden önce Bali gezi rehberimize göz atmadan yola çıkmayın deriz.

Bali Nerede?

Başkenti Denpasar olan, Endonezya’ya bağlı bir ada Bali. Hint Okyanusu’nda, tropikal kuşakta olup ekvator çizgisinin 8 derece güneyinde yer alır. 5780 km² yüz ölçüme sahip ada, doğudan batıya 153, kuzeyden güneye 112 km genişliğindedir. 3031 metre yüksekliğindeki Agung Volkanı adanın en yüksek zirvesidir. Endonezya’nın en popüler ve turistik adası olan Bali birçok adaya da komşudur.

bali-turu.jpg

Bali’de Hangi Dil Konuşulur?

3.5 milyon nüfusa sahip olan ada nüfusun çoğunluğunun müslüman olduğu Endonezya’nın aksine çoğunlukla Hindu’dur. Bali nüfusunun %93’ü Hindu, nüfusun geri kalan kısmı ise çoğunlukla müslümandır. Bali’de yerel dil olan Balice konuşulur. Onun dışında Endonezya dili de Bali’nin ana dillerindendir. Ayrıca nüfusun çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Bali’nin tarihi M.Ö 2000 yıllarına dayanır. İlk yerleşim bu yıllarda Avustronezyalılar tarafından kurulmuş olup buna bağlı olarak kültürde Filipinler ve Avustralya’ya benzerlik gösterir. MS 1. yüzyıldan itibaren Hinduizm etkisine giren Bali bugünkü ismini de o dönemde almıştır. 1343 yılında Hindu Majapahit Krallığı tarafından kolonileştirilen ada 15.yy.’da krallığın yıkılmasıyla Cava Adası’ndan Bali’ye entellektüeller, sanatçılar ve din adamları göç etmiş bu göçün etkisiyle adanın kültürel çeşitliliği oldukça gelişmiştir. Bugün kültür-sanat alanında oldukça başarılı olan adada geleneksel Bali boyamaları, yerel danslar, kukla sanatı, ahşap oymacılığı ve daha birçok kültürel zenginlik öne çıkmaktadır.

Bali’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Denpasar Havalimanı’na 15 saat süren direkt uçuşlarla veya aktarmalı uçuşlarla Bali’ye ulaşabiliyorsunuz. Bali’de şehir içi turlar ve daha fazlası için Gruppal Bali turlarına göz atabilirsiniz.

bali-turu.jpg

Bali’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu Bali’de sıcaklıklar her mevsim 25-32 derece arasındadır. Nisan-Ekim ayları arası Bali seyahatinizi planlamak için en uygun aylar olabilir. Diğer aylar yağışlı mevsime denk geldiği için Bali gezi konforunuzu etkileyebilir.

Bali Gezilecek Yerler

 Ubud

Sokaklarında gezerken sizi sanatıyla oldukça etkileyecek bir kasaba. Bali’nin kültür-sanat merkezi olan Ubud Bali’nin en popüler destinasyonu konumunda.

Tapınakları, kapıları, salıncakları, pirinç tarlaları, zanaatkarları ve sanatçılarıyla her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Ubud’da Gezilecek Yerler 

1-Maymun Ormanı (Sacred Monkey Forest Sanctuary)

Ubud’un merkezinde bulunan orman oldukça ilgi çekici. Yaklaşık 1050 maymunun yaşadığı ormanda maymunları besleyip, unutulmayacak fotoğraflar çekebilirsiniz.

bali-tur.jpg

2- Jatiluwih Pirinç Terasları

UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Jatiluwih Pirinç tarlaları güzelliğiyle her yıl binlerce turistin ziyaretine uğruyor.

3- Campuhan Yolu

İki nehrin kesiştiği nokta anlamına geliyor Campuhan. Kolay seviyede 2.5 km’lik, yeşilin her tonuna doyacağınız oldukça keyifli bir rota. Fakat her daim kalabalık. Gündoğumu yürümek için en ideal zaman olabilir.

4-Lovina

Lovina Plajı yunuslarıyla ünlüdür. Öyle ki yunuslar adeta insanlara açık hava gösterisi sunuyor. Sabah erken saatlerde veya günbatımında düzenlenen tekne turlarıyla yunusları doğal ortamında izleyebilir, balıkçılardan balık alarak onları besleyebilirsiniz.

5- Bali Salıncağı

İlk olarak Ubud’dan çıkan daha sonra adanın her yerine yayılan, özellikle sosyal medya kullanıcılarının fotoğraf çektirmek için Bali’de tercih ettikleri ilk aktivitelerden biri. Bali’de birçok yerde efsane manzaralara doğru süzülen salıncaklar görebilirsiniz.

bali-gorseli.jpg

Seminyak

Bali’nin lüks merkezi diyebiliriz Seminyak için. Resort oteller, spalar, restoranlar, dünyaca ünlü markaların mağazaları, mücevher dükkanları ve plajlarıyla Bali’nin ihtişamına kapılmak isteyenler için Seminyak doğru adres. Seminyak aynı zamanda oldukça popüler bir sörf merkezi. Son derece lüks Spa merkezlerinde Bali masajı yaptırabilir, geleneksel Kecak danslarını izleyebilir, günbatımını şahane restoranlarda geçirebilirsiniz.

Tanah Lot Tapınağı

Nefis Bali deniz tapınaklarından yalnızca biri Tanah Lot. Bölgede denizin üzerinde kayalıklarda inşa edilmiş birbirini görebilen 7 tapınak var. Hem tasarımı, hem doğası, hem de ruhuyla sizi oldukça etkileyecek olan Tanah Lot Tapınağı Bali’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Pure Besakih Tapınağı

Adayı kötülüklerden koruduğuna inanılan tapınak ismini sırtını verdiği Gunung Agung Dağı’nın derinliklerinde yaşadığına inanılan ejderha tanrısından alıyor. Bali’nin en kutsal tapınağı aynı zamanda. Teraslanmış 6 kat üzerinde 28 binadan oluşan tapınağın tarihi 2000 yıl öncesine dayanıyor.

Luwak Kahvesi Üretim Tesisleri

Dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak, Misk kedisinin dışkısında üretiliyor. Kahvenin yapım aşamalarını, tadımını ve misk kedilerini görebileceğiniz tesislerde farklı bir deneyim sizi bekliyor.

bali-masaj.jpg

Bali Masajı

Bali tatiliniz sırasında mutlaka yapılması gerekenlerden biri Bali masajı. Kilometrelerce yürüyüp, sırt çantanızın sırtınızı iyice ağrıttığı noktada adeta bir cankurtaran. Peki Bali masajı nedir?

Kısaca bedenle zihni bütünleştiren, rahatlatıcı, bütünsel bir tekniktir. Tüm vücuda uygulanan masaj vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirecek ve kan dolaşımını arttırarak rahatlatacaktır. Kullanılan özlere ve yağlara bağlı olarak değişen iki türü vardır. Lulur royal ‘’lulur’’ adı verilen bir peeling uygulaması ile yapılıyor ve ardından nemlendirici çiçek banyosu ile son buluyor. Egzotik Bali masajı ise doğal bitki özleri kullanılarak yapılıyor. Ve çiçek özlü banyo öncesinde yoğurt maskesi uygulanıyor. İki türü de oldukça dinlendirici ve keyifli. Lulur royal 2 saat sürerken egzotik masaj 2.5 saat sürüyor.

Bali pahalı mı? Bali’nin para birimi nedir?

Bali’de para birimi Endonezya rupisi. Kısaltması ‘’IDR’’. Peki Bali pahalı mı?, diye sorarsanız aslında oldukça popüler bir destinasyon olmasına rağmen fiyatlar ortalama diyebiliriz. Tabi birçok seçeceğiniz var lüks tercih ederseniz Türkiye’ye kıyasla daha pahalı gelebilir. Onun dışında ekonomisi tamamen turizme dayalı olmasına rağmen Bali Türkiye’yle başa baş diyebiliriz.

Bali için vize gerekli mi?

Endonezya’ya bağlı olan Bali’nin en büyük avantajlarından biri Endonezya’nın Türk vatandaşlarından vize talep etmemesi diyebiliriz. Vizesiz 30 gün boyunca Bali’de kalabilirsiniz.

bali-tatili.jpg

Bali güvenli mi?

Geliri turizme dayalı olan Bali’de turistler oldukça hoş karşılanıyor. Almanız gereken basit güvenlik önlemlerinizi aldığınız sürece güvenlik endişesi yaşamadan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.