2023'te Neden Beyrut'a Gidilmeli?

Lübnan'ın başkenti Beyrut 2023 vizesiz gezi planları arasına mutlaka dahil edilmeli.

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2019Görüntülenme: 4561
guvercin-kayaliklari.jpg

Lübnan'ın başkenti Beyrut "Ortadoğu'nun Paris'i" ünvanını fazlasıyla hak ediyor.

Sanat, yemek ve gece hayatı ile Beyrut şehri New York, Paris veya Londra'nın sunduğu her şeye rakip olabilecek güzellikte. Lübnan o kadar küçük bir ülke ki Beyrut turu sırasında göreceğiniz önemli noktalar hiçbir yer iki saatten fazla uzak değil. Sabahları kumsala gidip öğleden sonra kayak yapmaya gidebileceğiniz Beyrut'ta tur yapmak üstelik bir de vizeye ihtiyaç duymadan seyahat etmenin keyfini çıkarmak gibisi yok.

Her şeyden önce Lübnan, bölgenin geleceğinin ne olabileceği konusunda güzel ve cesur bir vizyon çiziyor. Vizesiz Beyrut, Ortadoğu’nun parti yaptığı, alışverişe gittiği ve aynı zamanda yeni fikirleri deneyimleyeceği bir şehir. 

Beyrut demek; moda, müzik, sanat, siyasal hareketler, sosyal medya, eşcinsel hakları ve çokkültürlülük demek. Lübnanlılar çılgın, tutkulu, yaratıcı, hedonistik ve dünyadaki en iyi misafirperver insanlar arasında yer alıyor. Beyrut'ta vizesiz gezmek bu insanlarla tanışmanın en güzel yanı olacak. Beyrut turu en ucuz gezi bütçesi ile katılabileceğiniz seçenekler arasında bulunuyor.

Peki Beyrut'ta ne yapılır, Beyrut'ta gezilecek yerler listesine ekleyeceğiniz en önemli destinasyonlar hangileri, Beyrut para birimi, Beyrut Ulusal Müzesi, eski Beyrut, yılbaşı Beyrut turları ve Lübnan'ın en ünlü kenti Beyrut hakkında her şey bu yazımızda! 

Akdeniz'in Eteğinde Bir Şehir

Beyrut'a inerken kuzeye bakın: Akdeniz solda, dağlar sağda kalıyor.

Şehir, ikisi arasında bir toprak çıkıntısı üzerinde konumlanmış durumda. Beyrut’taki Rafic Hariri Uluslararası Havaalanı, şehrin güneyinde ve şehir merkezine arabayla 15 dakika. Birçok otel havaalanından konukları küçük bir ücret karşılığında transfer etmek için araba servisi sunuyor.

beyrut-harita.jpg

Beyrut nerede diye merak edenlere Beyrut harita üzerinden bakıldığında Türkiye'ye çok yakın bir konumda bulunuyor. Ortadoğu'da bulunan Lübnan'ın başkenti ve en önemli şehri olan Beyrut Akdeniz'in kıyısında yer alıyor. Beyrut nereye bağlı ya da Beyrut hangi ülkede sorusunun da cevabını detaylıca vermiş oluyoruz.

Beyrut para birimi Lübnan lirası oluyor. Beyrut turu sırasında yanınızda Dolar bulundurabilirsiniz çünkü hemen her yerde Amerikan Doları geçiyor. 

Beyrut vize yönünden de Türk vatandaşlarının en sevdiği destinasyonlar arasında bulunuyor. Çünkü Beyrut turları ile vizeye gerek duymadan bu sevimli şehri görebiliyorsunuz. Üstelik Beyrut yılbaşı turları ve Beyrut turları 2023 fiyatları erken rezervasyon indirimleriyle Gruppal Beyrut turu fırsatlarında meraklılarını bekliyor.

Akdeniz kıyılarında bir şehir: Beyrut
Akdeniz kıyılarında bir şehir: Beyrut

Beyrut'ta Ne Yapılır? 

Beyrut'ta 1. Gün

Achrafieh bölgesindeki şık bir semt olan Mar Mikhael'den başlayarak, Armenia Caddesi'nden batıya doğru gidin ve Şehitler Meydanı'na ulaşmadan önce Gouraud Caddesi boyunca devam edin. Bu bölge, kahve ve taze meyve suyu almak ve şehrin çılgın tarihini keşfetmeye başlamak için harika bir caddedir. Yol, Harley-Davidsons ve modaya uygun yenilikçi insanlarla dolu olduğunda, akşamları da popüler bir yer haline gelmektedir.

Beyrut'taki Şehit Meydanı, 1975-1990 yılları arasında gerçekleşen iç savaşı andırıyor. Bu bölgede hala savaş döneminden kalan bina ve kurşunla dolu heykellere sahip. Beyrut gezisi sırasında buraları göreceksiniz. 

Beyrut'ta batıya doğru devam edin ve Beyrut Çarşısı'na öğle yemeği için kuzeye gitmeden önce Mansour Assaf Camisi'ne hayran olun.

Beyrut'ta Ayaküstü Öğle Yemeği

Souk el Tayeb, cumartesi günleri Beyrut Souks'ta öğleden sonra saat 09.00 ile 21.00 arasında ve Çarşamba günleri Clemenceau'daki Gefinor Merkezi'nde düzenlenen açıkhava haftalık bir çiftçi pazarıdır. 12:00 - 06:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Muhammed El Emin Cami
Muhammed El Emin Cami

Souk el Tayeb “iyi pazar” anlamına geliyor. Gazeteci ve aktivist Kamal Mouzawak tarafından yerel yemeği savunmak için kuruldu.

Beyrut yemeklerinin tadına bakmak isterseniz burada kuzu pirzola ve yağlı salatadan deneyin. Çarşı kapalıysa, çiftçi pazarının bir parçası olan ve belli menüleri ve yemek pişirme dersleri sunan bir restoran olan Tawlet'i inceleyin. Her gün farklı bir şef, Lübnan'ın farklı yerlerinden yerel tarifler hazırlar; gün sonunda elde edilen kârlar çiftçileri ve üreticileri desteklemek için kullanılıyor.

Beyrut'ta Alışveriş 

Tasarımcı markalar için Souk bölgesinin geri kalan kısmına göz atın veya klas vintage ve geleneksel güzellik ürünleri için Mar Mikhael'e geri dönün. Sanat / kitap / kart ve afiş mağazasından başlayın. Bir kooperatif olarak yönetiliyor, bu yüzden personelden civardaki diğer moda, müzik veya sanat olayları hakkında Beyrut alışveriş ipuçlarını sormayı unutmayın.

Zaitunay Körfezi
Zaitunay Körfezi

Beyrut'ta Sokak Arasında Atıştırın

Gemmayzeh Mahallesi, Lübnanlılar'ın yurtdışından en yeni içki içme trendlerini ithal ettiği, mükemmelleştirdiği ve gösterdiği yerdir. Gouraud Caddesi'ndeki Torino Express'i inceleyin ve akşamları günün yorgunluğunu atmak için, bir grappa eşliğinde espresso olan Cafe Corretto'yu deneyin.

Lübnan Caddesi'ndeki Kayan, Bresaola Club Sandwich’i; sakin bir içecek almak için Paris’in art-deco'sı için Torino Express’in hemen yanındaki Dragonfly’yı deneyin.

Beyrut'ta Yerli Halkla Yemek Yiyin

Baron'da rahatlayın ve Mar Mikhael'in güzel ve şık türlerini izlerken bir kokteylin tadını çıkarın. Şef Athanasios Kargatzidis, Lübnan ve Akdeniz yemekleri konusunda ünlüdür. Yaptığı yemek Ottolenghi’nin yemeklerini yorgun lahana salatası gibi gösteriyor. Bıldırcın, sarımsak aioli ve kekik kavrulmuş kabak ile bir kenevir turşusu deneyin.

Beyrut'ta 2. Gün

Denizde güne enerjik başlamak ve şarj olmak için bir dalış yapın. Pierre ve Arkadaşları Beyrut'un kuzeyindedir ve dünyanın en iyi plaj barlarından biri olarak sıralanır. Bir kokteyl alın, retoks yapın ve insanları izleyin. Burası, Lübnan'daki en iyi deniz ürünleri ızgaralarından birine sahip.

Biblos Bölgesindeki Tarihi Kalıntılar
Biblos Bölgesindeki Tarihi Kalıntılar

Parkta Bir Yürüyüşe Çıkın

Beyrut'a dönüş yolunda Byblos'a uğrayın. Birçok insan tarafından dünyadaki en eski şehir olarak kabul edilen Byblos, yüzyıllar boyunca yaşadığı içinde birçok farklı medeniyetin örnekleriyle övünen, deniz kenarında kurulmuş eski bir mücevherdir.

Eski Fenike tapınakları, Haçlı kalesinin taretleri, Eski Camii ve tarihi çarşılarda dolaşın. Aile tarafından işletilen bu müze ve dükkandan enfes deniz fosilleri satın alabileceğiniz Memoire du Temps'a uğrayın.

Öğleden Sonra Beyrut'ta Kültür Turu

Beyrut merkezine döndüğünüzde yakın zamanda yeniden açılan Sursock Müzesi'ni ziyaret edin. Bu modern ve çağdaş sanat koleksiyonu, ülkedeki en güzel eski özel konutlardan birinde yer almaktadır. 

Baalbek Harabeleri
Baalbek Harabeleri

Lübnan’ın ezici bir geçmişi olmayan, küçük ama kusursuz bir şekilde oluşturulmuş bir müze olan Beyrut Ulusal Müzesi'ne gidin. Önemli noktalar arasında, İlyada yer alan Avrupa Kaçırma Mozaiği ve Aşil Lahdi yer almaktadır. Salı ile Pazar günleri arasında saat 9.00-5.00 arası açık.

Bisiklete Binin

Beirut By Bike'den saat başı 5 dolara bisiklet kiralayın ve Korniş'e doğru pedallayın. Lübnan yaşamının tamamı burada: Yaşlı erkekler Harley-Davidsons'da tavla oynuyor; başları kapalı olan büyükanneler ve tekerlekli bıçakların üzerinde ıslık çalmaya başlayan kızlar; süper yatlar ve yalnız balıkçılar...

Cesur gençler görmek ve güneş batmadan hemen önce kayalardan denize daldıklarını izlemek için Güvercin Kayaları'na doğru yürüyün.