Bolu'da Gezilecek 17 Yer

Hafta sonu günübirlik geziden kamp yapmaya sayısız aktivite yapabileceğiniz Bolu'da gezilecek yerler listesi...

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2019Görüntülenme: 205431
boluicerik.jpg

Her mevsim ayrı güzellikler sunan Bolu hafta sonu gezilecek ve keşfedilecek bir sürü alternatif sunuyor. Bolu'da gezilecek yerlerin eşsiz güzellikteki doğasında kaybolmak, şehrin karmaşasından bir nebze olsun uzaklaşmak için Bolu gezisi size ve sevdiklerinize çok iyi gelecek.

Sonbaharda Bolu turu yapmak ya da Bolu'yu keşfetmek isteyenlere özel hazırladığımız Bolu rehberi sizi Yedigöller'den Kartalkaya ve Abant'a keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Doğanın kucağında romantizm ve huzur dolu bir hafta sonu turu için Bolu'ya gitmeden önce Bolu'da gezilecek yerler listemize göz atmalısınız.

Bolu Hakkında

Bolu ile ilgili bilgiler arasında en önemlilerini açıklıyoruz. Bolu'nun tarihi MÖ. 1200'lü yıllara kadar uzanıyor. Frigler'den Persler'e, Bitinya Krallığı, Bizanslılar, Türkmenler'den Osmanlılar'a Bolu'nun tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bolu'nun eski adı Polis'tir, buraya Türkmenler geldikten sonra Bolu denmiştir.

Bolu nerede ya da Bolu hangi bölgede diye merak edenlere şehrin Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz kısmında yer aldığını söyleyelim. 2018 yılı nüfus sayımına göre Bolu'nun nüfusu 300 bin kişinin üzerinde yer alıyor. Bolu'nun yüzölçümü ise 8.341 km2'dir. Bolu İstanbul arası 263 km yani 3 saat 15 dakika kadardır. 

Gruppal günübirlik turlar ile ya da hafta sonu gezileri ile Bolu'yu ve çevresini keşfe çıkabilirsiniz. Ekonomik gezi fiyatları ve kolay ödeme seçenekleri ile eğlence dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Bolu gezi listesi için önereceğimiz 17 yer:

1. Abant Gölü ve Tabiat Parkı

abant.jpg

İster yürüyüşe çıkın ister kamp yapmak için orada olun Bolu Abant Gölü ve Tabiat Parkı, Bolu turu için olmazsa olmaz duraklardan biri.

Köknar ve çam ağaçlarının güzelleştirdiği Abant Gölü, doğanın içinde bir tatil yapmak isteyenler için Bolu gezi rehberine alınması gereken bir nokta. Gezginler ve fotoğrafçıların da çok sevdiği Tabiat Parkı Bolu'nun masalsı yerlerinden. Tabiat Parkı içinde bulunan Abant Doğa Müzesi'ni görmeden dönmeyin.

2. Yedigöller Milli Parkı

yedigoller.jpg

Zengin bitki örtüsü ve eşsiz doğa manzaralarının gizlendiği Yedigöller Milli Parkı Bolu'nun yine eşsiz doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Sonbaharda rengarenk bir sanat eserine dönüşen Yedigöller Bolu deyince akla gelen noktalardan biri oluyor. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Bolu'daki Yedigöller Milli Parkı içindeki yedi gölün adı: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl'dür.

3. Gölcük Tabiat Parkı

golcuktabiat.jpg

Bolu fotoğrafları paylaşılınca gölün ve ağaçların tam ortasında duran evi herkes hatırlar. İşte kartpostallardaki kadar güzel olan o ev Gölcük Tabiat Parkı içinde yer alıyor. Bolu'daki Gölcük Tabiat Parkı'na gelirseniz huzurun tam merkezine gelmiş sayılırsınız. Doğa ile iç içe olmak isteyenler bu parkı ziyaret edebilir.

4. Sülüklü Göl

suluklugol.jpg

Günübirlik gezilerin vazgeçilmez duraklarından biri Bolu'daki Tavşansuyu Köyü'nde bulunan Sülüklü Göl'e ait. Deprem sonucunda oluşan çöküntü sonrası meydana gelen bu göl eşsiz doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Köydeki şelaleyi de mutlaka görmelisiniz.

5. Çubuk Gölü

cubukgolu.jpg

Doğanın içinde kaybolmak ve kalabalıklardan uzaklaşmak isteyenler için ideal seçeneklerden Çubuk Gölü Bolu'daki saklı cennetler arasındadır. Heyelan set gölü yılın her dönemi nefes kesici güzellikte manzaralar sunar. Çubuk Gölü çevresindeki yürüyüş parkurlarında yürüyebilir ve tırmanış yapabilirsiniz.

6. Bolu Müzesi

bolu-muze.jpg

Bolu ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı sonucunda gün yüzüne çıkarılan eserleri Bolu Müzesi'nde görebilirsiniz. 1981 yılından beri ziyarete açık olan müze birçok eseri görebileceğiniz ve Bolu gezileri ile gezmeniz gereken bir yer.

7. Zafer Kulesi

zaferkulesi.jpg

Bolu'nun Göynük ilçesinde bulunan Zafer Kulesi şehrin sembolüdür. Sakarya Meydan Muharebesi zaferi için yapılan kule 1960 yılında restore edilmiştir. Bolu turları ile gezilmesi gereken noktalardan biri de Zafer Kulesi'dir.

8. Kartalkaya Kayak Merkezi

kartalkaya.jpg

Kış tatili Bolu'da kayak yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi'ni masalsı bir yere dönüştürür. Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, kış aylarında hafta sonu kayak yapabileceğiniz hem yakın hem de ekonomik seçenekler sunar. Pistleri, tesisleri ve konaklama alternatifleriyle Kartalkaya Kayak Merkezi Bolu'da görülmesi gereken yerler içinde bulunuyor.

9. Seben Kaya Evleri

sebenkayalik.jpg

Bolu'daki Seben Kaya Evleri Frigyalılar döneminden bugüne uzanan tarihi kalıntılardan. Seben ilçesindeki bu evler yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgisini çekiyor. Bolu günübirlik turlar ile burayı görebilirsiniz.

10. Akkayalar Travertenleri

akkayalar.jpg

Bolu gezi listesi içinde olan yerlerden biri de Akkaya Travertenleri'dir. Şehrin merkezine 34 km'lik mesafede olan travertenler, Bolu'nun sembollerinden biridir aynı zamanda. Tabiat Parkı çevresinde bulunan Akkaya Travertenleri, sayısız canlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Doğa tutkunlarının hayran olduğu bu yeri görmeden Bolu'daki turunuzu tamamlamayın.

11. Sünnet Gölü

sunnetgolu.jpg

Göynük'te bulunan bir diğer heyelan set gölü de Sünnet Gölü'dür. Yeşil tepeler içindeki bu gölün çevresi ve kendisi size eşsiz fotoğraflar çekmek için kaçırılmaz fırsatlar sunar.

12. Seben Gölü

sebengolu.jpg

Bolu'daki göller ve Batı Karadeniz'in gölleri içinde en büyüğü olan Seben Gölü Bolu gezi rehberinde olması gereken bir diğer önemli rota. Çevresinde ormanların ve mağaraların olduğu Seben Gölü Frigyalılar'dan kalma birçok kalıntıya da ev sahipliği yapıyor.

13. Göksu Tabiat Parkı ve Aladağ Göleti

goksutabiat.jpg

Zengin doğasına hayran olacağınız Göksu Tabiat Parkı ve Aladağ Göleti 2011 yılında tabiat parkı statüsüne alındı. Tabiat parkı olduktan sonra korunan bu bölgenin içinde Aladağ göleti bulunuyor. Gölet kenarında kamp yapabilir ya da günübirlik Bolu gezileri ile bu harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

14. Esentepe (Arkut Dağı) Kayak Merkezi

esentepe.jpg

Bolu Gerede'de bulunan Esentepe (Arkut Dağı) Kayak Merkezi, temiz havası ve güzel manzarasının dışında çam ormanları ile kaplı olması nedeniyle ciğerlerinizin temizlendiği bir Bolu tatili vaad ediyor. Ulaşım açısından çok kolay bir konumda olan Esentepe Kayak Merkezi, yaz aylarında da piknik ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir alan oluyor.

15. Bolu Kaplıcaları

kaplicalar.jpg

Bolu tatili için olmazsa olmaz bir şey varsa o da Bolu'daki kaplıcalardır. Karacasu, Babas, Sarot, Pavlu (Kesenözü), Çatak Bolu kaplıcaları içinde gidebileceğiniz en bilindik olanlarıdır.

16. Akşemseddin Türbesi

aksemsettin.jpg

Fatih Sultan Mehmet'e hocalık yapan Akşemseddin adına Fatih Sultan Mehmet'in emriyle yaptırılan Akşemseddin Türbesi Bolu'da görebileceğiniz önemli turistik yerler listesindedir. Türbe, 1464 yılında yapılmıştır.

17. Gere Asar ve Keçi Kuleleri

kecikalesi.jpg

Bizans döneminden kaldığı tahmin edilen Asar Kalesi ile Bithynialılar döneminden kaldığı düşünülen Keçi Kalesi Bolu'daki tarihi yerler içindedir.

BONUS:

Bolu’nun Camileri ve Türbeleri

 • Yıldırım Bayezid Camii (Büyük Cami)
 • İmaret Camii
 • Saraçhane Camisi
 • Kadı Camii
 • Ilıca Camii
 • Karaköy Camii
 • Süleyman Paşa Camii
 • Mudurnu Yıldırım Camii
 • Kanuni Camii
 • Yukarı Tekke Camii
 • Hayreddin-i Tokadı Türbesi
 • Akşemsettin Türbesi

Bolu’nun Hanları ve Hamamları

 • Yukarı Taşhan
 • Aşağı Taşhan
 • Kiliseli Tüccar Hanı
 • Orta Hamam
 • Tabaklar Hamamı
 • Sultan Hamamı
 • Süleyman Paşa Hamamı
 • Yıldırım Bayezid Hamamı
 • Yıldırım Hamamı