Bosna Hersek Seyahat Rehberi

Tarih, kültür ve doğal güzelliklerle dolu bir ülke...

Yayın Tarihi: 03 Nisan 2021Görüntülenme: 1962
bosnaa.jpg

Ortaçağ köylerinden sarp dağlara, cesur ama güzel şehirlere kadar her şeyi içeren uygun fiyatlı bir Akdeniz destinasyonu istiyorsanız, Bosna Hersek tam size göre.

Ülkenin adı hala 1990'ların Yugoslav Savaşı ile eşanlamlı olduğu için çoğu zaman gözden kaçan Bosna Hersek turları ile keşfedilmeyi hak ediyor ve bu Bosna Hersek seyahat rehberi ile amacımız ziyaret etme arzunuzu ateşlemek.

Balkan turları ile görebileceğiniz hem vizesiz hem de yakın tarih, kültür ve doğal güzelliklerle dolu bir ülkedir.

Üç büyük din (İslam, Roma Katolik ve Sırp Ortodoks) bu küçük ülkede bir araya gelerek zengin bir kültür sentezi oluşturur. Bir an Müslümanların minarelerde ezan sesini duyacaksınız ve sonraki an kiliseden kilise çanlarının çaldığını duyacaksınız.

Mostar'daki ikonik köprüden atlayan yetenekli dalgıçları izleyin ya da Saraybosna'nın kaldırım kafelerinden birinde nargilenin tadını çıkarın, basamaklı Kravica Şelaleleri'nin altındaki turkuaz havuzlara dalın ya da Avrupa'nın en derin kanyonu Tara Kanyonu'nda sallanın. Bosna Hersek küçük olabilir ama burada yapılacak çok şey var.

Ülke (özellikle başkent), bölgede artan turizm ve ucuz fiyatlar sayesinde son yıllarda daha popüler hale geldi ama yine de büyük kalabalıklar gelmeden Bosna Hersek turları ile burayı keşfedebilirsiniz.

bosna-sehri.jpg

Meraklısına özel hazırladığımız Bosna Hersek seyahat rehberi size neleri görmeniz gerektiği, önerilen etkinlikleri ve Balkan tatilinde tasarruf etme yolları hakkında ipuçları vererek Bosna Hersek gezi planınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Bosna Hersek Bölgesinde Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

1. Ostrožac Kalesi

Una Vadisi'ndeki bu Gotik kale, Bosna'nın en fotojenik simge yapılarından biridir. Ostrožac'ın arazisinde heykel bahçesi, surlar, kuleler ve 1286'dan kalma bir malikane gibi keşfedilecek pek çok şey vardır.

2. Umut Tüneli'nde yürüyün

Bosnalı-Sırp güçleriyle çevrili Saraybosna'nın 1992-1995 yılları arasında dış dünya ile tek bir bağlantısı vardı: 800 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde, 1,6 metre yüksekliğinde bir tünel, havaalanı pistinin karşı tarafındaki iki evi birbirine bağladı.

Sonunda, tünel yiyecek ve malzemeleri taşımak için raylarla donatıldı. Bilgilendirme ekranları ve videolar aracılığıyla kuşatmanın hikayesini öğrenirken batı girişindeki evden tünelin bir kısmından geçebilirsiniz. İnanılmaz derecede dokunaklı bir deneyim.

Ostrožac Kalesi
Ostrožac Kalesi

3. Bosna Hersek Ulusal Müzesi'ni ziyaret edin

Saraybosna'daki Bosna Hersek Ulusal Müzesi, Fısıh Sederi ile birlikte Fısıh Haggadah'ın resimli metnini içeren Saraybosna Haggadah ışıklı el yazmasına ev sahipliği yapıyor. 1350'den kalma ve Barselona'da ortaya çıkan, dünyanın en eski Haggadah'larından biridir. Bunun dışında birçok önemli tarihi eseri de burada inceleyebilirsiniz.

4. Kajtaz Evi'ni görün

Mostar'daki Kajtaz Evi, bir zamanlar bir Türk yargıç için inşa edilen büyük bir 16. yüzyıl çiftliğinin harem (kadınlar) alanıydı. Bu iyi korunmuş ev, rengarenk işlemeli koltuk minderleri ve kilimler de dahil olmak üzere orijinal mobilyalarının ve dekorasyonunun çoğu bozulmadan, altın çağında olduğu gibi görünüyor. Aile hala resmi olarak sahibidir.

5. Mehmed Pasha Sokolovic Köprüsü'nü görün

Mehmed Paşa Sokolovic Köprüsü, 1571 yılında Višegrad'da inşa edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ünlü baş mimarı Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. 11 kemerli köprü, Bosna Hersek'te tamamladığı ve onaylanmış tek eserdir. Drina Nehri boyunca 179 metre uzanır ve şu anda trafiğe kapalı olmasına rağmen, karadan bu mükemmel simetrik güzelliği hala takdir edebilirsiniz.

Mostar'daki Kajtaz Evi
Mostar'daki Kajtaz Evi

6. Jajce'nin su değirmenlerini görün

Jajce, Pliva ve Vrbas nehirlerini birbirine bağlayan dev şelale sayesinde “düşen su şehri” olarak biliniyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (1867-1918) günlerinde, fışkıran suyun üzerinde üzerinde duran küçük ahşap kulübeler, yerel çiftçilerin buğdayını un haline getirmek için kullanılırdı. Kulübeler büyük bir su çarkı kullanmak yerine su gücünü bir araya toplarlar. İçeri giremezsiniz ama kulübeleri yakından görebilirsiniz.

7. Tito's Bunker'da bir tur atın

Neretva Nehri'nin kıyısında, Konjic'in hemen dışında ve görünüşte normal bir evin arkasına gizlenmiş ve unutulmuş olan sığınak, Yugoslav devrimci Josip Tito'nun komutası altında inşa edildi. Yıllarca gizli tutuldu hatta öyle ki inşaat işçilerinin bile şantiyeye gelene kadar gözleri bağlıydı. Sığınağın yapımı milyarlarca dolara mal oluyor ve bugün birçok sergiye ev sahipliği yapıyor.

Jajce Şehri
Jajce Şehri

8. Bosna Piramitlerini görün

Visoko yakınlarında bulunan Bosna Piramitleri, 12.000 yıl öncesine dayanan ve bazıları 220 metre yüksekliğe ulaşan mükemmel bir ana hizalamaya sahip dört piramitten oluşan bir settir. Bilimsel topluluğun çoğu, bu yapıları eski bir uygarlığın inşa ettiği teorisini çürütmüş olsa da, kuzey ile bu kadar uyumlu olmaları oldukça şaşırtıcı bir tesadüf. Resmi tur bulunmadığından kendi başınıza keşfetmekte özgürsünüz.

9. Galerija'yı ziyaret edin

Yugoslavya Savaşı'nın en trajik olaylarından biri, Bosnalı Sırp güçleri tarafından 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana gerçekleştirilen en büyük soykırım olan Srebrenica katliamıdır. 8.372 mağdurun yer aldığı galeri, hayatta kalanların hikayelerini paylaşırken hayatını kaybedenlerin anıtı olarak duruyor. Fotoğrafçılık, video çekimleri ve sesli tanıklıklardan oluşan güçlü bir sergidir.

Bosna Piramidi
Bosna Piramidi

10. Akarsu raftingine gidin

Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara Nehri Kanyonu'nda akarsu raftingi yapmalısınız. Bosna Hersek turu sırasında yapılacak en heyecan verici şeylerden biridir. 15 mil (25 kilometre) beyaz suda gezinmenin dışında, rehberiniz sizi şelalelere, su kaynaklarına ve doğal yüzme havuzlarına götürecektir.

Bosna Hersek'e Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak, Mayıs-Ekim arası, en sıcak aylar olduğu için Bosna-Hersek'i ziyaret etmek için en iyi zamandır. Sıcaklık günlük ortalama 31 derecedir.

raftinggg.jpg

Öte yandan, diğer Akdeniz ülkelerinden farklı olarak, Bosna Hersek'in tadını çıkaracak çok fazla kıyı alanı yok. Çoğunlukla yürüyüş veya gezi için buradaysanız, daha düşük ilkbahar / sonbahar sıcaklıkları size daha uygun olabilir.

Burada kışlar sert olabilir ve genellikle Kasım ayından Mart ayına kadar sürer. Sıcaklıklar genellikle donma noktasının altına düşer ve kar yağışı yaygındır.