Bozcaada'ya Gitmek İçin 9 Neden

Neden Bozcaada'ya gitmelisiniz?

Yayın Tarihi: 12 Mayıs 2019Görüntülenme: 3064
bozcaada-liman.jpg

Bozcaada'ya ne zaman gitmeli diye sorarsanız biz yılın her dönemi diyebiliriz. Sonbahar, ilkbahar ve yazları birbirinden güzel atmosferiyle Bozcaada gezisi her gezginin mutlaka yapması gereken bir rota sunuyor. 

Yaz aylarında hava ne kadar kavurucu olursa olsun her daim rüzgarın olduğu Bozcaada'da rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz. Akvaryuma benzeyen berraklıkta Bozcaada koyları, plajları, üzüm bağları, şarapları, jazz festivali ve daha birçok özelliğiyle Bozcaada'ya gitmek için en geçerli 9 nedeni sıraladık.

Bozcaada'ya ulaşımın kolay olması da adanın bu kadar popüler olma nedenleri arasında gösterilebilir. Çanakkale üzerinden ister araçla ister gemiyle rahatça gidebileceğiniz Bozcaada yaz dönemi için eğlenceli bir seçenek olabilir.

Bozcaada yürüyerek gezilir mi sorusuna cevabımız evet! Adanın sokaklarını zaten yürüyerek gezmelisiniz ki bu harika atmosferin, taş evlerin, sevimli renkli kafelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Hem yurtiçi turu yapmak hem de ülke içinde tatile çıkmak isteyenler için en ideal seçeneklerden biri de Bozcaada turu olacak. Neden Bozcaada'ya gitmelisiniz?

1. Burada kaos yok

Bozcaada'ya adımınızı atar atmaz huzurun merkezine geldiğinizi anlayacaksınız. Adanın çarşısı küçük ama araç trafiğine kapalı olduğundan klasik tatil yerlerinin kaosunu burada bulamazsınız.

2. Sanatın her hali var

Seramik sanatçılarından ressamlara, iletişim uzmanlarından sinemacılara Bozcaada'da sanat alanında birçok önemli insan yaşıyor ve adanın gelişimine de katkı sağlıyor. Tatil için Bozcaada'yı tercih edenler burada sanatın her dalını yakından inceleme, görme ve sanatsal ürünleri satın alma imkanına da sahip.

bozcaada-gemi.jpg

3. Gemi enkazının olduğu koy

Bozcaada'nın güneyinde bulunan Beylik Koyu'nda dev bir yük gemisine ait enkaz bulunuyor. Kış mevsiminde mürettebatıyla birlikte karaya oturan gemi bir süredir karadan çekilmeyi bekliyor. Bozcaada'da tatil yaparken Beylik Koyu'nda devasa geminin yanında denize girip yüzebilir farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

4. Sörf Okulu'nda eğitim 

Geçen yıl tam 3 yıl hizmet verecek olan Mercedes-Benz Kite Lounge Bozcaada'da açıldı. Hedefi dünya çapında sporcu yetiştirmek olan Sörf Okulu'nda üç günlük eğitim aldıktan sonra ilk sörf denemenizi yapabilirsiniz. Rüzgar hızına göre kiteboard da yapacağınız Bozcaada sörfü ile anılacağa benziyor.

5. Polente Deniz Feneri

Türkiye'de gün batımı denince akla ülkemizin en batısında olan Bozcaada ve Gökçeada geliyor. Bozcaada'da günbatımı için gitmeniz gereken yerlerden biri üzüm bağlarının, rüzgar güllerinin olduğu bölge Polente Deniz Feneri'nin olduğu yerdir. Bu deniz feneri önünde güneşi batırmak adaya gelmek için en geçerli nedenlerinizden biri.

bozcaada-plaj.jpg

6. Lezzet dolu kurabiyesi

Eski adı Tenedos olan Bozcaada'nın kurabiyeleri çok ünlüdür. Adaya gelen herkes bu kurabiyelerden alır. Bozcaada turu sırasında yemek ya da adadan dönerken eve götürmek için alınan kurabiyeler oldukça lezzetlidir. Özellikle adanın ünlü fırını Çiçek Fırın kurabiyeleri ve sandviçleri ile meşhurdur.

7. Rum Evlerinde konaklamak

Bozcaada'nın evleri tarihi dokusu ve mimarisiyle çok güzeldir. Bozcaada'da konaklamak farklı bir deneyimdir çünkü adadaki evlerin hemen hepsi Rum evleridir ve gerek dışı gerek içi farklı bir mimari kültürüyle dizayn edilmiştir. Adada tatil yaparken bu evlerde kalarak değişik bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Bozcaada otelleri ve Rum evleri sizin için farklı bir konaklama deneyimi sunacak.

8. Ada sokaklarında kaybolun

Bozcaada'nın sokakları daracık, sevimli ve rengarenktir. Burada gezerken bir an olsun sıkılmaz ve her adımınızda bambaşka bir mimari, ayrı bir güzellik görürsünüz. Çiçek kokularının sardığı arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken zaman tünelinde yolculuğa çıkacak ve günün yorgunluğunu unutacaksınız.

bozcaada-sokakları.jpg

9. Organik kahvaltılar

Sabah kahvaltısı tatilin en önemli zaman dilimlerinden biridir. Bozcaada'da kahvaltı yapmak da tatilinizin en güzel zamanları arasında hatırlanacaktır. Adada domatesten incire reçellerin her çeşidini bulabilir ve el yapımı kahvaltıların tadını çıkarabilirsiniz.

Gruppal Bozcaada turları ile Çanakkale iline bağlı yaklaşık 8 bin insanın yaşadığı Ege'deki en büyük ikinci adamızı mutlaka görmelisiniz. Konusunda uzman rehberler ile adanın yerel ve tarihi güzelliklerini keşfetmek gibisi yok.