Dünyanın En Ürkütücü 9 Yeri

Fransa'daki hayalet bir kaleden İngiltere'deki bir paranormal kafeye kadar...

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2020Görüntülenme: 3435
korkunc.jpg

Seyahat etmek insana yeni dünyaların kapısını açar. Bazen bu dünyalar öyle farklıdır ki, kimimizin hayatına ilham olup bizi peşinden sürüklerken kimisi ise gizemlerle dolu olarak hafızamızın bir köşesine takılı şekilde kalır.

Son yıllarda birbirinden farklı temalarda seyahat alternatifleri ön plana çıkmaya başladı. Kimi gurme turu ile mutlu olurken kimi ise kale ve şatolar turlarına katılarak eski zamanların görkemine hayran oluyor. 

Korku turları ya da korku gezileri olarak bilinen, hakkında çözülemeyen hikayelerin olduğu yerler ve evleri gezmek olan bu seyahatler birçok insanın ilgisini çekiyor.

Peki şimdi size dünyanın en korkunç yerleri listesini paylaşsak ne dersiniz? Belki hemen gidip görmek ister ya da asla bu fikri bile düşünmezsiniz. Öyleyse sıkı tutunun ve gizem dolu bu korkunç yerleri inceleyin. 

Fransa'daki hayalet bir kaleden İngiltere'deki paranormal kafeye kadar, buraya giden en şüpheci gezginleri bile ürkütmesi garanti olan dünyanın en gizemli ve ürkütücü 9 yerini paylaşıyoruz.

1. Château de Brissac, Maine-et-Loire, Fransa

Brissac Kalesi, 15. yüzyılda Kral VIII. Charles'ın yardımcısı tarafından yeniden inşa edilen bir rönesans kalesidir.

'Loire Vadisi'nin Devi' olarak adlandırılan bu site, Fransa'da yedi kat, 204 oda, çok sayıda portre galerisi ve 200 kişilik özel bir opera binası bulunan en yüksek kaledir. 11. yüzyılda Anjou Kontları tarafından inşa edilen ve 1620'de Kral XII.Louis tarafından bırakılan bir kaleydi.

birr.jpg

Gizemi: Kaleye ait Kral VII. Charles'ın üvey çocuğu olan ve 15. yüzyılda kocası tarafından şatoda öldürülen La Dame Verte'nin hayaletinin hala kalede olduğu söylenir (Green Lady olarak bilinir).

Genellikle şapelin kule odasında, yeşil elbisesini giyerek, gözlerinin ve burnunun olması gereken boşluk delikleriyle görülür. Görünüşüne göre bu durum kaledeki konukları şaşırtmazken, Green Lady'nin kalenin etrafında inlediği duyulurmuş.

Şu An: Château Kalesi bugün, Noel Pazarı ve kendi üzüm bağlarından üretilen saygın şarapların tadımı gibi özel etkinliklere ev sahipliği yapan popüler bir oteldir. Geceleme için yeterince cesur olan konuklar, dönem mobilyalarıyla lüks bir şekilde dekore edilmiş odaların keyfini çıkarabilirler.

2. Monte Cristo Çiftlik Evi, Avustralya

1876'da varlıklı toprak sahibi Christopher William Crawley tarafından inşa edilen, karmaşık dökme demir kafesli, geç Viktorya dönemine ait bir konaktır.

ikii.jpg

Gizemi: Bu ev hakkında birçok hikaye var. Merdivenlerden düşürülen genç çocuk, balkondan düşen hizmetçi ya da sürekli ölümle oyun oynayan çocuk olduğu söylenir. Bununla birlikte, en kabul göreni, annesinin cesedinin yanında kıvrılmış ve 40 yıl boyunca zincirlenmiş bulunan bekçi oğlunun hayaletidir.

Şu An: Ev şu anda hem otel hem de tur olarak gezilebilecek şekilde faaliyet gösteriyor, akşam yemeği ve ardından korkunç geçmişi hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir hayalet turu sunuyor. Cesaret edenler geceyi perili çiftlik evinde geçirebilirler.

3. Bhangarh Fort, Rajasthan, Hindistan

Bhangarh Antik Kenti harabe kale şeklinde olsa da birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Bu sarayın zamanında lanetlendiği söylenir ve gece girişleri burada yasaktır.

17. yüzyılda inşa edilmiş bir kale kentinin kalıntıları olan Bhangarh Fort, keşfedebileceğiniz üç büyük kat ile kale duvarları, bazarlar, havelis, kraliyet sarayları ve çok sayıda tapınaktan oluşuyor. Ancak Hindistan'daki en perili kale olarak bilindiği için bu kalıntıların güzelliğine aldanmayın.

Gizemi: Bu kalede, Singhia adında bir büyücünün ve Ratnavati adında bir prensesin hikayesi olduğu söylenir. Efsaneye göre, büyülü bir yağ vardı ve onu içine attığında sevgisini bir kayaya çevirmesini istedi, sonra onu ezdi. Sonra sarayı lanetledi. Başka bir hikaye ise, yerel bir çilenin kaleyi lanetlediğini söylüyor çünkü gölgesi mülküne üstün geldi. Ve görünüşe göre, eğer birisi kale için bir çatı inşa etmeye çalışırsa, bu ne olursa olsun çökecek.

uccc.jpg

Şu An: Bhangarh Fort artık 'Hayaletler Evi' olarak bilinen arkeolojik bir sitedir. Sitede size etrafı gösterebilecek ve ürkütücü geçmişinin ayrıntılarını verebilecek bir rehber kiralamak mümkün.

Kale gün batımı ve gün doğumu arasında kapalı olduğu için gün ışığında ziyaret ettiğinizden emin olun, yerliler geceyi harabeler arasında geçirenlerin bir daha asla görülmeyeceğine inanıyor.

4. Hell Fire Club, Montpelier Tepesi, İrlanda

The Hell Fire Club, 1925 yılında İrlandalı bir parlamenter konuşmacı olan William Connolly için inşa edilmiş bir av kulübesiydi. Bina taşlarının Şeytan'ı kızdırdığı söylenen antik geçit mezarlarından geldiği söyleniyor.

Köşkün, ahlaksızlık ve şeytana ibadet için buluşan küçük bir grup Dublin eliti için bir toplanma yeri haline geldiği bildirildi. Kalıntıları, Dublin Dağları'nın eteklerindeki Montpelier Tepesi'nin zirvesinde yer almaktadır.

dortt.jpg

Gizemi: Köşkün gizemi, hayvan kurban hikayeleri, siyah kitleler, klozet toynaklı adamlar ve cinayet ile bağlantılıdır. En popüler hikayesi, şeytani bir yaratığın, sadece oyunculardan biri bir kart bıraktığında ve onu topladığında geldiği ve pençeli ayakları olduğu söylenir.

Şu An: Bu köşk günümüzde, Dublin Tepeleri'ndeki yürüyüş yolunda popüler bir durak noktasıdır. Sitenin hayalet turları da mevcuttur ve Cadılar Bayramı haftası için ekstra turlar düzenlenir.

5. Banff Springs Hotel, Alberta, Kanada

Alberta Kanada'daki Banff Springs Hotel, Kanada'nın büyük demiryolu otellerinden biridir ve bildirildiğine göre ülkenin en perili binalarından biridir.

bess.jpg

Gizemi: Buradaki hikayede, elbisesinin yanmasıyla panikledikten sonra boynunu kıran ve merdivenden düşen bir gelin var. Genellikle balo salonunda dans ederken, alevleri elbisesinin arkasından geliyor. 873 numaralı odada bir aile öldürüldü. Bu odanın kapısı o zamandan beri tuğladan yapılmış, ailenin hayaletinin odanın dışındaki koridorda görüldüğü söylenir.

Şu An: Şimdi Fairmont lüks oteller zincirinin bir parçası olan 'Rockies'teki Kale' olarak da bilinen Banff Springs, Alberta Banff kasabasında bir dönüm noktası olmaya devam ediyor ve popüler bir tatil köyü olmaya devam ediyor.

6. Poveglia Adası, İtalya

Venedik ve Lido arasındaki Venedik Lagünü'nde, bu küçük ada anakaraların işgalcilerden sığınmak için kaçtığı bir yerdi. 14. yüzyılda Bubonik veba tarafından enfekte olan Venedikliler buraya ölmek için gönderildi - ve öldüklerinde dev pireler üzerinde yakıldılar. Site aynı zamanda hastaların denendiği ve işkence gördüğü 1800'lü yıllarda akıl hastanesi olarak da kullanıldı.

altii.jpg

Gizemi: Yerel halk arasından kime sorarsanız sorun ve adanın hayaletlerle dolu olduğunu ve ruhlarla lanetlendiğini söyleyecektir. Sesler ve çığlıklar sık sık duyuluyor ve ziyaretçiler karanlık, geçici gölgeler gördüğünü söylüyor. Birçok ziyaretçi, adaya adımını atar atmaz baskıcı bir kötülük hissetmeye başladığını söylüyor.

Şu An: Bir girişimciye neredeyse açık artırma ile satılma yapılmasına rağmen, ada tamamen terk edilmiş ve çoğu ziyaretçiye kapalı kalmıştır. Adaya gitmenize izin verilmiş olsa bile, birçok yerlinin lanetlendiğinden korktuğu ve balıkçıların bölgede balık tutmayı reddettiği için Poveglia'ya ayak basmayacaklarından sizi almaya istekli birini bulmak zor olacaktır.

7. Jazirat Al Hamra, Birleşik Arap Emirlikleri

Bir zamanlar gelişmekte olan bir balıkçı köyü Ras Al Kaimah yakınlarındaki Jazirat Al Hamra, 1960'larda tamamen terk edildi. Bazıları bunun aşiret çatışmaları nedeniyle olduğunu söylerken, diğerleri değişen gelgitleri suçluyor. En popüler teori, sakinlerin hayaletler tarafından kovulduklarıdır.

Gizemi: Yerel efsane, kalıntıların, hayvan olarak gizlenmiş kasabanın toprak yollarında dolaşan kötü niyetli zindanlar tarafından perili olduğunu söylüyor. Ziyaretçiler düzenli olarak çamur-mercan evleri arasında garip sesler ve görüntüler duyarlar.

yediiiii.jpg

Şu An: Kalıntılar düzenli olarak Michael Bay gibi Hollywood yönetmenleri tarafından filmlerde arka plan olarak kullanılıyor. Her yıl, yakındaki kasaba ve şehir sakinleri kasabada bir parti vermek için toplanıyor.

8. Chaonei Kilisesi, Beijing, Çin

Yaygın olarak Chaonei Kilisesi olarak bilinen Chaonei, ilk olarak 1910 yılında bir kilise değil, Kuzey Çin Birliği Dil Okulu olarak Mandarin Çincesini misyonerlere öğretmek için inşa edildi.

1930'lardan beri, Pekin'in en heybetli evinin Chaoyangmen Mahallesi, komünist hükümet 1950'lerde binanın kontrolünü ele geçirene kadar Katolik kilisesi olarak hizmet etti. Gerçek şu ki, binanın gerçek kökenleri konusunda hala biraz anlaşmazlık var.

Gizemi: Chaonei Kilisesi'nin kökenleriyle ilgili korkunç bir hikayesi var. 1949'da bir Çin Ulusal Parti yetkilisinin evi olduğu biliniyor ancak sonu kötü bitmiş bir adamın hayat hikayesi var.

sekizz.jpg

Hükümet görevlisinin, ayrıldıktan sonra orada kendini öldüren metresi ya da binaya giren ve bir daha hiç görülmeyen üç sarhoş inşaat işçisine rastlayacaksınız. Evin sıcaklığının yaz aylarında bile Pekin'in geri kalanından çok daha soğuk olduğu söyleniyor.

Şu An: Ev hala terk edilmiş durumda. Pekin'deki en perili yer olarak kabul edilir ve kentin daha geniş nüfusu, hayalet hane halklarına karşı uyanık kalır. 

9. Kellie’nin Kalesi, Batu Gajah, Malezya

Hint-Saracenik tarzda inşa edilmiş bu bitmemiş konak, William Kellie-Smith adlı bir İskoç ekici tarafından başlatıldı. Eşine bir hediye olarak planlandı ama ne yazık ki, buraya bir asansör satın almak için ziyaret ettiği Lizbon, Portekiz'de zatürreden öldü.

dokuzz.jpg

Ne karısı ne de çocukları buraya geri dönmeye dayanamadı ve diğer aile Malezya'ya geri dönmek istemedi, bu yüzden çürümeye ve sahipsiz kalmaya bırakıldı.

Gizemi: Doğayı ve vahşi yaşamı için bölgeyi ziyaret eden fotoğrafçılar, pencere çerçevelerinin yanında duran hayalet figürleri gördüğünü iddia ettiler. Adamın kendisi, Bay Kellie-Smith, Portekiz'de ölmesine rağmen, hala ikinci kattaki koridoru ziyaret ettiği söyleniyor, şüphesiz büyük vizyonunun asla tamamlanmadığını görünce hayal kırıklığına uğradı.

Şu An: Kellie'nin Kalesi bugün hala ayakta duruyor. Binayı ve tarihini tam olarak keşfetmek için özel bir tura çıkabilirsiniz. İki saat uzaklıktaki Kuala Lumpur'dan buraya günlük turlar düzenlenmektedir.

Hayalet turları ya da korku gezileri ilginizi çekiyorsa yukarıdaki listeden birini seçip keşfetmeye başlayabilirsiniz.