Evden Çıkmadan Ziyaret Edebileceğiniz 13 Müze

Oturduğunuz yerden dünyanın en önemli eserlerini görebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 07 Nisan 2020Görüntülenme: 3809
onlinee.jpg

Hiç şüphesiz ki seyahat etmek benzersiz bir deneyimdir. Yeni bir şehir, bambaşka bir ülke görmek; o şehrin mimarilerini keşfetmek, sahillerinde yürümek ve müzelerini gezmek hepimize bambaşka bir dünyanın kapılarını açar. 

Seyahat etmenin değişik bir türünü deneyeceğiniz sanal gerçeklik ile dünyanın en ünlü müzelerini oturduğunuz yerden gezmeye ne dersiniz? Sizin için hazırladığımız birbirinden popüler eserlerin olduğu müzeleri online olarak gezmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

1. Guggenheim, New York

bir.jpg

Solomon R. Guggenheim Müzesi'ni gezmek için New York'a gitmenize gerek yok. Solomon Guggenheim'ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun sergilendiği müzeyi koltuğunuzda otururken gezebilir, müzenin içindeki eserleri tek tek inceleyebilirsiniz.

Guggenheim Müzesi'nin koleksiyonunu, bu mimari harikanın salonlarını gerçekten "yürümenizi" sağlayan Google Street View ile gezebilirsiniz. Resme yaklaştığınızda, Google gördüğünüz her parça hakkında tüm ayrıntıları verecektir.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayın. 

2. Musée D'Orsay, Paris

iki.jpg

Fransa'nın başkenti Paris şehrinde bulunan ve yıl içinde milyonlarca insanın gezdiği D'Orsay Müzesi'ni bomboşken gezmeye ne dersiniz?

Google Street View, sizi Van Gogh'un ünlü otoportresi ve Whistler'ın "Sanatçının Annesinin Portresi" de dahil olmak üzere birçok ünlü esere ev sahipliği yapan Paris'teki ünlü Musée D'Orsay'ın içine götürüyor.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayın.

3. Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Seul

uc.jpg

Kore, Gwacheon'daki ana müze ve Deoksugung, Seul ve Cheongju'daki üç yan bina ile çağdaş bir sanat müzesi olan Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'ni gezmeniz çok basit.

Güney Kore Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'nin büyük koleksiyonu, Google Haritalar üzerinden sanal turlar için kullanılabilir. Hareketli veya video içeren bazı sergiler, çok sayıda tuval resmi ve fotoğrafçılığı da görebilecekleriniz arasında bulunuyor.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayın. 

4. J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles

dort.jpg

Kaliforniya'da bulunan ve Getty olarak bilinen J. Paul Getty Müzesi,iki kampüsten olşan bir sanat müzesidir. Kampüsler, Getty Center ve Getty Villa olarak isimlendirilmiştir. 

Getty Center, Google Street View üzerinden gezebileceğiniz bir diğer önemli müzedir. 

Sanal gerçeklik sayesinde sadece sergilenen resimleri ve heykelleri görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda muhteşem mimarinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayın.

5. Uffizi Galerisi, Floransa

 
bes.jpg

Rönesans eserlerini görebileceğiniz Floransa'daki en önemli müze Uffizi Galerisi'dir. Dünyanın en eski müzelerinden biri olan Uffizi'yi de online olarak gezebilmeniz mümkün.

Uffizi Galerisi de 'Medici ailesinin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapar ve Botticelli'nin Venüs'ün Doğuşu veya Caravaggio'nun Medusa'sı gibi ünlü eserlere sahiptir.

Müzeyi gezmek için buraya tıklayın. 

6. Boboli Bahçeleri, Floransa

 

alti.jpg

16. yüzyıldan kalma heykellere ev sahipliği yapan Floransa'daki en ünlü parklardan biri Boboli Bahçeleri'dir.

Hareket alanınız biraz sınırlı olabilir ancak yine de Floransa'daki Pitti Sarayı'nın bir parçası olan Boboli Bahçeleri'ni ziyaret edebilirsiniz. Her gün müze salonlarında dolaştıktan sonra yeşillik görmek istiyorsanız bu sanal tur tam size göre!

Boboli Bahçeleri'ni gezmek için tıklayın.

7. Machu Picchu, Cusco, Peru

yedi.jpg

Günümüze kadar çok iyi korunarak ulaşmış olan İnka Antik Şehri Machu Picchu, Dünya'nın Yeni 7 Harikası'ndan biridir. And Dağları'nda olan bu antik şehri oturduğunuz yerden gezebilirsiniz.

Kişisel olarak orada olmakla aynı etkiyi elde etmeyecek olsanız da, Peru'daki Machu Picchu kalıntıları boyunca yürüyebilmek bilgisayar ekranınızdan hala oldukça serin.

Machu Picchu'nu gezmek için buraya tıklayın.

8. São Paulo Müzesi

sekiz.jpg

Brezilya'daki Museu de Arte de São Paulo, inanılmaz sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor, ancak diğer sanat müzelerinden gerçekten ayıran şey, eserlerin sergilenme şeklidir. Beton bloklar ve camla donatılmış bu sanat eserleri havada yüzüyor gibi görünüyor. Sanal müze gezileri içinde en farklı geziniz bu olacak.

São Paulo Müzesi'ni gezmek için tıklayın.

9. Museo Dolores Olmedo, Meksika

dokuz.jpg

Meksika'daki Museo Dolores Olmedo'da sanal bir tur, Meksika'nın tarihinden gelen arkeolojik parçalar ve Frida Kahlo ve Diego Rivera'nın çalışmalarını içeren kalıcı sergiler içeriyor.

Meksikalı iş kadını Dolores Olmedo'nun koleksiyonundan oluşturulan bu müze Meksika'nın başkentinde yer alıyor.

Dolores Olmedo Müzesi'ni gezmek için tıklayın.

10. Chicago Sanat Enstitüsü

on.jpg

Chicago'nun Illinois Grant Park'ında bulunan ve güzel sanatlar müzesi olan Chicago Sanat Enstitüsü'nde keşfedeceğiniz çok şey var.

Chicago Sanat Enstitüsü, "Ferris Bueller'in Boş Günlerinde" önemli bir yer aldı ve aynı zamanda tüm dünyadaki en sevilen müzelerden biri oldu. Bu sanal turda Monet, Degas, Toulouse-Lautrec ve Cézanne'ın eserlerini içeren büyük bir koleksiyon bulacaksınız.

Chicago Sanat Enstitüsü'nü gezmek için tıklayın.

11. Versay Sarayı, Fransa

onbir.jpg

Eski bir Fransız Şatosu olan Versay Sarayı ya da Versailles Sarayı, mimarisi ve içindeki eserleriyle hayran olunacak güzellikler barındırıyor. Günümüzde müze olarak kullanılan Versailles Sarayı'nda online müze turuna çıkabilir ve içini oturduğunuz kanepeden keşfedebilirsiniz.

Fransa'nın ünlü Aynalar Salonu da dahil olmak üzere Versay Sarayı'nı bu sanal turla yürüyebilirsiniz. Lüks mimariye ek olarak, sarayda tuval sanatı ve güzel duvar resimleri bulunmaktadır.

Versay Sarayı'nı gezmek için tıklayın.

12. Tokyo Ulusal Müzesi

oniki.jpg

Japonya'daki ilk ve en önemli sanat müzesi unvanına sahip Tokyo Ulusal Müzesi, online müze turu için bir diğer durağınız olabilir. Tokyo'daki Ueno Parkı'nda olan müzeyi görmek için oraya gitmenize gerek yok.

Japonya'nın Tokyo Ulusal Müzesi, Japonya tarihinin yanı sıra komşu Asya ülkelerinden de sergilenen sanat ve antik eserlere sahiptir. Bu sanal turda her türlü tarihi eseri ve "Kanagawa Sahili'nden Büyük Dalga" gibi ünlü eserleri görebilirsiniz.

Tokyo Ulusal Müzesi'ni gezmek için tıklayın.

13. Sintra Ulusal Sarayı, Portekiz

onuc.jpg

Portekiz'in Lizbon Bölgesi'ndeki Sintra köyünde bulunan ve Portekiz'in İncisi olarak bilinen Sintra Ulusal Sarayı masallardaki kadar güzel bir saray. Bugün bir müze ev olarak kullanılan bu eski sarayın içini online tur ile gezmek etkileyici bir deneyim olabilir.

Sintra Ulusal Sarayı, son derece iyi korunmuş bir saray ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Mimari, Google Street View ile çarpıcı ve görülmeye değer.

Sintra Ulusal Sarayı'nı gezmek için buraya tıklayın.