Kıbrıs'ta Görmeden Dönmemeniz Gereken 19 Yer

Kıbrıs'ta görmeniz gereken onlarca güzellik sizi bekliyor.

Yayın Tarihi: 05 Mart 2019Görüntülenme: 16799
kibris-rehberi.jpg

Kıbrıs ile ilgili tüm bildiklerinizi unutun.

Plajları, birbirinden lüks rüya gibi otelleri, oyun salonları ve doğal güzellikleri dışında Kıbrıs'ta tarihi yerler deyince aklınızda ne canlanıyor? Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşabilmiş birçok mimari ve eser Kıbrıs turu sırasında keşfetmeniz için sizi bekliyor.

2023 vizesiz yaz tatil seçenekleri arasına Kıbrıs'ı mutlaka almalısınız. Neden mi? Çünkü Kıbrıs'ta casino tatili yapmak dışında mutlaka görmeniz gereken birçok tarihi bölgesi de bulunuyor. Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesine alacağınız ve gezdikçe hayran olacağınız birbirinden önemli tarihi, kültürel mimari güzellikler Kıbrıs turu ile sizi bekliyor.

Gruppal Kıbrıs turları ile bu tarihi yerlerin birçoğunu gezebilir ve Kıbrıs 2022-2023 tur paketleri içinden size ve sevdiklerinize en uygun tarihi seçebilirsiniz. Turla Kıbrıs'ı gezmek hem daha çok kolay gelecek hem de

1. Bellapais Manastırı, Girne

Beşparmak Dağları'nın eteğinde konumlanan Bellapais Manastırı da Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. Girne'ye bakabileceğiniz manzarası ve İngiliz mahallesinde bulunan manastır içinde yıl boyunca bazı dönemlerde klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.

bellapais.jpg

Eğer Kıbrıs gezi döneminde bu konserlere denk gelirseniz mutlaka katılmanızı öneriyoruz.

2. Surlariçi, Lefkoşa

Lefkoşa'daki ilk yerleşim bölgesi olan Surlariçi, Kıbrıs turları sırasında göreceğiniz yerlerden biri. Bu alanda sayısız tarihi mimari ve kalıntılar ile dar sokaklar arasından geçeceksiniz.

3. Aziz Mamas Kilisesi, Güzelyurt

aziz-mamas.jpg

Bizans döneminden günümüze kadar gelebilmeyi başarmış kiliselerden biri Aziz Mamas Kilisesi, eskiden o bölgede bulunan ve mağarada yaşayan Aziz Mamas ismindeki bir keşişe ithafen adlandırılmış bir kilise. Kıbrıs'ın bugün bile kullanılan nadir tarihi Kıbrıs kiliseleri arasında yer alıyor.

4. St. Hilerion Kalesi, Girne

st-hilarion.jpg

Kıbrıs'taki kaleler arasında en ünlü üç kalesinden biri olan St. Hilerion Kalesi, Lüzinyalılar'dan günümüze ulaşan en güzel mimari örnekleri arasında bulunuyor. Girne'ye panoramik açıdan bakabileceğiniz manzarası ve masallardan fırlamış gibi duran görkemiyle kale, birçok film ve çizgi filme de ilham kaynağı olmuş.

5. Büyükhan, Lefkoşa

buyukhan.jpg

Lefkoşa'daki Surlariçi bölgesinde bulunan Büyükhan, Kıbrıs gezisi programındaki en güzel mimarilerden biridir. Büyükhan içinde neler var derseniz, hediyelik eşya dükkanlarından kafelere vakit geçirmekten keyif alabileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor.

Fotoğraf tutkunları hanın içinde fotoğraf çekmeye bayılacak. Yıl içinde handa bir de festival yapılıyor. Bu döneme denk gelirseniz daha çok eğleneceğinizin garantisini verebiliriz.

6. Kapalı Maraş, Mağusa

kapali-maras.jpg

Zamanında tarihin en ihtişamlı tatil yerlerinden biri olan Kapalı Maraş şehri, barış harekatı sırasında Türkler'in aldığı ancak şu an hiç kimsenin yaşamadığı bir kent haline dönmüş durumda. Kıbrıs tatiliniz sırasında bu şehri keşfedebilir ve bırakıldığı günkü gibi duran şehirde ufak bir panoramik Kıbrıs gezisi yapabilirsiniz.

7. Selimiye Camii, Lefkoşa

selimiye-camii.jpg

Önceden bir katedralken sonradan camiye çevrilen Selimiye Cami'nin eski adı St. Sophia Katedrali'dir. Lefkoşa ve çevresinde büyük izler bırakan Luzinyalılar döneminde yapılan bu mimari, Surlariçi'nde sizi bekliyor. İhtişamlı duruşuyla bu mimariyi Kıbrıs rehberine almalısınız.

8. Mavi Köşk, Girne

mavi-kosk.jpg

Zamanın özelliklerine göre üst teknoloji ile donatılan Mavi Köşk, İtalyan asıllı olan bir Rum avukat tarafından yapılmıştır. Avukat Paulo Paolides'in inşa ettiği bu köşk, teknoloji ile konforun bir arada düşünülerek tasarlandığı bir mimari oluyor. Köşk içinde gezerken şaşıracağınız birçok özellik bulunuyor.

9. Barbarlık Müzesi, Lefkoşa

barbarlik.jpg

Kıbrıs'ta Kanlı Noel olarak isimlendirilen ve istenmeyen olayların yaşandığı 1960'lı yıllarda Binbaşı Nihat İlhan'ın evine düzenlenen suikast sonucu ailesi öldürülmüş ve o günden bugüne evin hiçbir yerinde değişiklik yapılmadan Barbarlık Müzesi adı altında ev müzeye dönüştürülmüş. Kıbrıs'ta tur yaparken burası da tarihe ışık tutması bakımından görülebilir.

10. Lala Mustafa Paşa Cami, Mağusa

lala-mustafa-pasa.jpg

Namık Kemal Meydanı'nda görebileceğiniz Lala Mustafa Paşa Camii'nin eski adı St. Nicholas Katedrali'dir. Bugün cami olarak kullanılan bu görkemli mimari de Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. Lefkoşa'daki Selimiye Camisi ile aynı olan Lala Mustafa Paşa Cami, kendi döneminin en ihtişamlı yapılarından biriymiş. Caminin yanında bulunan ve 750 yıllık olan gümbez ağacını da görmelisiniz.

11. Girne Kalesi, Girne

girne-kalesi.jpg

Kıbrıs planları yaparken en fazla vakit ayırmanız gereken yerlerden biri hiç şüphesiz Girne Kalesi'dir. Geçmişte ticaretin merkezinde olan bir bölgede yer aldığı için Girne'de savaşlar sık sık yaşanmış ve bu bölge korsanların uğrak limanlarından biri olmuştur. Girne Kalesi de bu durumdan nasibini almış ve zarara uğramış olmasına rağmen günümüze kadar sürekli güçlendirmeler ve eklemeler ile bugünkü şeklini almıştır. Kale içindeki eserleri de mutlaka görmelisiniz.

12. Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği, Girne

karaoglanoglu-muzesi.jpg

Yüzbaşı Fehmi Ercan ile Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu'nun 1974 yılındaki Barış Harekatı'nda karargah olarak kullandıkları evin önünde öldürülürler. İşte bu ev, bugünkü Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği olarak anılan yerdir. Şehitlik içinde bulunan mezarlığı gezebilir, müze içindeki harekat döneminden kalan eşyaları inceleyebilir ve sunumu izleyebilirsiniz.

13. St. Barnabas Manastırı, Mağusa

barnabas.jpg

477 yılında Hristiyanlığı yaymak için Kıbrıs'a gelen ve içinde mezarının da bulunduğu St. Barnabas, Mağusa gezisi sırasında görebileceğiniz manastırlardan biridir. İçinde görmeniz gereken eserler ve mimarinin şekli sizi etkileyecek.

14. Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

guzelyurt-arkeoloji.jpg

Güzelyurt'ta çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Aziz Mamas Kilisesi'nin bitişiğinde yer alıyor. Adada çıkarılmış en değerli eserlerden biri olan Altın Taç da burada sergilenmektedir. Müzenin alt katında ise hayvan örnekleri bulunuyor.

15. Namık Kemal Meydanı, Mağusa

namik-kemal-meydan.jpg

"Vatan Yahut Silistre" oyunundan ötürü Mağusa'ya sürgüne gönderilen Namık Kemal en iyi eserlerini Kıbrıs'tayken yazmış ve kendisinin adı buradaki en turistik meydanlardan birine verilmiştir. Meydanı gezerken Namık Kemal Müzesi'ni, bir dönem yattığı zindanı ziyaret etmeyi unutmayın. Meydanda ayrıca kafe, tarihi mekanlar ve restoranlar da bulunuyor.

16. Zafer Burnu, İskele

zaferburnu.jpg

Karpaz Yarımadası'nın ucunda bulunan Zafer Burnu, Kıbrıs'ın en güzel yerlerinden biridir. Adanın en kuzey ucunda gidip görebileceğiniz bu burunda KKTC ile Türkiye bayrağı yan yana asılıdır. Bu alanda göreceğiniz küçük adaların adı Zafer Adaları olarak geçiyor. Kıbrıs gezisi sırasında uğranılması gereken duraklar arasındadır.

17. Salamis Harabeleri, Mağusa

salamis-kalinti.jpg

Tarihte Kıbrıs'a başkentlik yapmış ve Bronz çağında kurulmuş bir şehirdir. Mağusa gezisi yaparken görmeden dönmemeniz gereken Salamis Harabeleri içinde Forum, Roma Jimnastik Salonu, Roma Tiyatrosu, Pazaryeri, Zeus Tapınağı ve Salamis krallarının mezarı bulunuyor. Dönemin görkemini yakından göreceğiniz antik kentler arasında yer alıyor.

18. Altınkum Plajı, İskele

altinkum.jpg

Kıbrıs'ta tatil yapanların gözde plajları arasında olan Altınkum Plajı, isminden de anlaşılacağı gibi sapsarı kumların bulunduğu eşsiz güzellikteki Kıbrıs plajları arasında bulunur. Karpaz'i geçtikten sonra ulaşabileceğiniz Altınkum, Akdeniz'deki en bakir ve en büyük ince kum plajıdır.

19. Apostolos Andreas Manastırı, İskele

apostolos-andreas.jpg

İsa'nın havarilerinden biri olan Andreas adına inşa edilen Apostolos Andreas Manastırı, Zafer Burnu'na yakın konumdadır. Zamanında çok su sıkıntısı çekmiş olan adaya Andreas gelir ve bastonunu yere vurarak şu anki manastırın bulunduğu bölgenin yanından su çıkartır. Bugün o alandan hala su akıyor. Pazar günleri ve dini günlerde birçok Hristiyan buraya geliyor.