Odessa Hakkında 99 İlginç Gerçek

Ukrayna'nın tatil ve kültür şehri Odessa hakkında hiç duymadığınız ilginç gerçekler...

Yayın Tarihi: 26 Mart 2019Görüntülenme: 7793
odessa-mimari.jpg

Vizesiz turlar arasında en sevilen rotalardan biri olan Ukrayna ve onun güzel şehirlerinden Odessa deyince akla deniz, sıcak hava, eşsiz mimari ve zengin kültürel geçmiş geliyor. Aynı zamanda birçok hikaye ve efsanevi keşiflere de ev sahipliği yapan Odessa hakkında bilmeniz gereken pek çok şey bulunuyor. 

Uzun bir zamandır savaşın hakim olduğu bölgeler içinde kalan Odessa Ukrayna yenilenmeye ve yeniden güvenli bir ülke olmaya başladığında gezilecek ve Odessa için hazırladığımız gezi rehberimizi heyecanla not alacaksınız. 

Odessa'da ne yapılır, Odessa'nın tarihi hakkında bilmeniz gerekenler neler ve Odessa ile ilgili merak edilenlerin hepsini yazdık. Kağıt kalemi hazırlayın ve Odessa turu yapmadan önce Odessa gezi notları listesine ekleyeceğiniz bu bilgileri mutlaka not edin. 

Odessa tarihi ile ilgili bazı gerçekleri öğrenelim.

1. Odessa adı, bu bölgeye Yunan kolonisi Odessos'un yerleştiği bir zaman dilimi içindedir.

2. François de Wollant, şehir planlamasını kentin deniz kenarına bakacak şekilde tasarladı.

3. Odessa'daki ilk bina 22 Ağustos 1794'te Volkonsky için Lanzheronovskaya sokağında inşa edildi.

4. Odessa'daki ilk kilise, daha sonra Kurtarıcı başkalaşım Katedrali olan Aziz Nikolaos Kilisesi idi.

5. Taş döşeme, geçilmez yollar sorununu çözen gerçek bir Odessa mirasıdır. Her taş doğrudan Napoli’den Vezüv’nün altından teslim edildi. Bu taşların ortaya koydukları bölümler hala Pushkinskaya ve Deribasovskaya Caddeleri'nde korunmaktadır.

6. Liman inşaatı bütçelemesi iptal edildikten sonra yerel tüccarlar İmparator Paul'a 3000 portakaldan oluşan bir hediye gönderdi. Cetvel hediyeyi takdir etti ve para 25 yıl faiz karşılığında verildi. Bu karar Odessa'yı kurtardı ve bu işlemin anısına Odessa'da bir portakal anıtı dikildi.

7. Başlangıçtaki kuruluşta Odessa, içme suyu çeşme eksikliğinden muzdarip kentte kuruldu ve Küçük, Orta ve Büyük olarak adlandırıldı. Onlar sayesinde şehrin önemli bölgelerine su verildi. Daha sonra insanlar piyasada düşük kaliteli bir şey aldıklarında "Çeşme değil!" Derdi. O zamandan beri bu cümle Odessites tarafından genellikle düşük kalitede bir şey tanımlamak istediklerinde kullanılır.

odessa-tabela.jpg

8. 1880 yılı, atlı demiryolunun açılmasıyla kutlandı. Rotası Rishelievskaya'da başladı ve Poattovaya, Kanatnaya Caddeleri'nde yürüdü ve Langeron Plajı'nda son buldu.

9. Porto-Franco'da uygulanan 40 yıldan fazla bir süredir şehir ekonomisini iyileştirdi ve 1830 yılına kadar Karadeniz ihracat buğdayı ihraç eden en büyük liman yaptı.

10. Odessa'daki trafik sağ el olmasına rağmen, sol el olarak değiştirildiği bazı bölümler var. Bunlar İtalyan Bulvarı ve Vysoky Lane.

11. 1829'da Odessa, beyazlatıcı tozun koleraya karşı antiseptik olarak kullanıldığı dünyada ilk şehir oldu.

12. 1827'de "Odessa Herald" Gazetesi'nin ilk sayısı yayınlandı.

13. 1837'de şehir, 47 caddeden oluşuyordu ve nüfus yoğunluğu olarak şehir St. Petersburg, Moskova ve Varşova'dan sonra 4. sırada yer aldı.

14. Odessa yolları asfaltlanan ilk şehir oldu.

15. 1873 yılında, su ile ilgili sorunları çözen bir su boru hattı Dniester-Odessa açıldı.

16. 1877, Odessa, kanalizasyon sisteminin kurulduğu Rus İmparatorluğu'ndaki ilk şehir oldu.

17. 1886'da Odessa, imparatorluğun ilk kenti, bakteriyolojik istasyonun açıldığı dünyada ise ikinci şehirdi. 

18. 1894 yılında, ilk Rus asfalt pisti Mikhailovskaya Meydanı'na inşa edildi. Bisiklet yarışmaları burada gerçekleşti.

Odessa Şehir Merkezi
Odessa Şehir Merkezi

19. 1908 yılında ilk Rus Hava Kulübü'nün açılışı gerçekleşti.

20. Deribasovskaya, ticari salonu olan Volceathat burada bulunduğu için başlangıçta Gymnasium Caddesi adı verilen yaya caddesidir. 1811'de cadde Deribasovskaya adını aldı.

21. Odessa, Rus İmparatorluğu'nda döneminde sokaklarda araba kullanılan ilk şehir oldu. Bu arabalar, "Odessa Gazetesi" Vasily Navrotsky'nin yayıncılarına aitti.

22. İlk İbranice Gamelitz Gazetesi Odessa'da yayınlandı. 

23. 1901 yılında, bir Paris Mimar Forumu, Odessa'nın en iyi mimari kompleksi olarak tanındı.

24. 1903'te, tüm Rus İmparatorluğu'ndaki ilk ambulans istasyonu Odessa'da açıldı.

25. 24 Eylül 1910'da elektrikli tramvay hattı açıldı.

26. 1938'de Ukrayna'daki en eski hayvanat bahçesi olan Odessa Hayvanat Bahçesi açıldı.

27. 19. yüzyılın başında bir toprak sahibi A. Teutul, malikanesine kıyıdaki yüksek tepeye ateş yaktı. Denizciler onu bir dönüm noktası ile karıştırdılar ve bu şekilde Odessa Deniz Feneri inşa edildi

28. Potemkin'in merdiveni resmi adını "Battleship Potemkin" filminin yayınlanmasından sonra 1950'lerde aldı. 

29. Odessa Alışveriş Merkezi "Passage" Rusya'da muhteşem mimari yapı olarak kabul edildi. Bodrum katında, rayların üzerinde bulunan vagonların yardımıyla malların mağazalara teslim edildiği depolar vardı.

Odessa Pasaj
Odessa Pasaj

30. Odessa’nın ilk belediye başkanı Jose De Ribas 7 dil biliyordu ve başarılarından dolayı Malta’dan haç aldı. 

31. Jose De Ribas, Odessa gelişimine önemli katkılarda bulunan tek kişi değildi. Kardeşi Felix, Uman ve Tulchin'den ağaç getirerek Şehir Bahçesi'ni kurdu.

32. Dalları bir zincirle süslenmiş yaşlı bir meşe ağacının dışında, Lanzheronovskaya Caddesi'nde nomtree yetiştiriciliği vardı.

33. 1919'da, Ukrayna'daki ilk ulusal film stüdyosu Odessa'da açıldı. Bu stüdyoda birçok ünlü film çekildi.

34. Sinema ile ilgili birçok şeyin sergilendiği tek müze Odessa'daydı. Burada A. Dovzhenko'nun ilk kamerası olan bir ceket ve Vysotsky'nin şapkası olan Vera Kholodnaya'nın eldiveni gibi birçok eşya saklanıyor.

35. Odessa yazarlarının "12 sandalye" romanı I. Ilf ve E. Petrov, dünyanın farklı yerlerinde 18 kez. L. Gaidai'nin ilk ekran uyarlaması 1971'de gerçekleşti ve beş yıl sonra, 1976'da M. Zakharov'un A. Mironov ile filmi yayınlandı. Hemen hemen her yabancı ekran uyarlaması başlangıçta yerel gerçekliklere göre ayarlandı. Brezilya'da ana karakter kadındı, Amerika'da pire yarışı antrenörü oldu. Hatta sandalye sayısı değiştirildi.

36. Savaş sonrası Odessa hakkında "Tasfiye" filminin çekimi için nadir bir nesne getirilerek filmde kullanıldı. Bknz: 1932'de Kharkov'dan getirilen bir tramvay.

37. Odessa'da "Elektronik" filminin çekimi yapıldı ve başroldeki karakter 29 Kanatnaya Sokağı'nda yaşadı.

38. Şehrin ilk fotoğrafçıları 1843'te "Odessa Gazetesi"nde reklamlarla onaylanan Philip Haas ve Kubat Dietz'di. İlk fotoğraf dersleri 1894'te kuruldu.

39. 19. yüzyılın sonlarında, tüccar Hoffmann Ailesi, Louvre'a büyük tarihi ve maddi değeri olan Saitfern tacını sattı. Fakat bir süre sonra bilim adamları özgünlüğünden şüphe etmeye başladılar ve haklıydılar. Takı Odessa Jewel Rukhomovsky tarafından yapılmıştı.

40. Rusya'ya ait ilk altın madeni parası Odessa Arkeoloji Müzesi'nde saklanıyor. Dünyada bunlardan sadece 11 tane var.

odessa-meydan.jpg

41. Bir keresinde 40 yaşındayken Kanatnaya Caddesi, doğrudan İmparatorluk Sarayı'na çay tedarik eden Vysotsky Çay Paketleme fabrikası vardı. Bu iş hala İsrail’de kurucunun akrabaları tarafından sürdürülüyor.

42. Odessa'da duvarsız birkaç ev var. Vorontsovsky Şeridi, Vera Inber Caddesi, Vera Kholodnaya Meydanı ve B. Khmelnitsky Caddesi'nde yer almaktadır. Aslında, bu optik bir yanılsama ve bir duvar var. Sadece 45 derecelik bir açıyla inşa edilmiştir.

43. Lenin’e ait Pressmash bitki topraklarında bulunan anıt, son zamanlarda kabul edilen Ukrayna yasalarına göre yıkılacaktı. Ancak heykeltıraş A. Milov sayesinde, kablosuz ortak erişim noktası olan Darth Vader'e oldukça uyumlu bir şekilde dönüştürüldü.

44. Preobrazhenskaya Caddesi yedi kez isim değiştirdi. Adı Sredinnaya, Troçkaya, Sovyet Ordusu ve hatta Kral Mihai idi.

45. Shevchenko Caddesi'ndeki İlginç Bilimler Müzesi, ailece Odessa'ya gelenlerin zaman geçireceği eğlenceli bir yer. Burada, fiziğin sırları, fiziğin prensipleri ortaya çıkıyor. Mesela ziyaretçilere, lambanın ölçülmesini, kasırga oluşumunun nedenlerini öğrenmek, labirentten çıkmanın bir yolunu bulmak için teklif edilir.

46. Başlangıçta, 19. yüzyılın 30'larında Privoz, Eski Pazar'ın bir parçasıydı. Tüccarlar mallarını doğrudan arabalarından satarlardı.

47. 1913 yılında, Odessa Futbol Takımı Rus İmparatorluğu'nun şampiyonu oldu.

48. Dünyanın en büyük Georgy şeridi, 2010 yılında Odessa'da açıldı. Uzunluğu Potemkin Merdivenleri uzunluğuna eşittir.

49. Kazaklar tarafından yaptırılan mağara evler günümüzde hala korunmaktadır.

50. Konforlu kafe Fanconi, Puşkin, Kuprin, Gogol, Çehov, Gumilev, Mayakovski, Utesov'un ziyaret ettiği Odessa için bir dönüm noktasıdır. Anılarında Leonid Utesov burada, bir zamanlar Kotovskiyli alıcıların satışa sunulduğu orijinal bir açık artırma sergisi düzenlediğini söyledi.

51. 1910'da Odessa gökyüzünde tarihi bir uçuş gerçekleştiren Mikhail Efimov'u ve ardından bir ay sonra Sergey Utochkin'i aldı. Bir körfezde uçağa uçan ilk kişi oldu.

52. Suç dünyasının kralı Mishka Yaponchik katliamı asla onaylamadı ve izinsiz girenler ağır bir şekilde cezalandırıldı. 

53. 1826'da inşa edilen Odessa Cezaevi Kalesi, kuşbakışı manzarasından büyük bir haç gibi görünüyor.

54. Odessa'da bir Ostap Bender karesi var. Sadece 5 metrekare büyüklüğünde ve Deribasovskaya Caddesi üzerinde yer almaktadır.

55. Odessa savunması sırasında (4.09 - 16.10 1941), Yanvarsky fabrikası, yaklaşık 60 olağandışı inşaat tankı üretti. 

56. Odessite Stephan Dzhevetsky ilk denizaltıyı inşa etti.

odessa-liman.jpg

57. Odessa füniküleri 1902 yılında limanı şehir dışına bağlayarak başlatıldı. Bu proje, mühendis Pyatnitsky projesine göre inşa edildi.

58. Dünyanın ilk parfüm çeşmesi, Odessa'da Fransız K. Lacarin tarafından 210. doğum gününde açıldı. Her saat başında çeşme, parfümeri tarafından özel olarak seçilen parfümleri püskürttü. Koleksiyon 21 parfümden oluşuyor.

59. 106 metre ile Odessa'daki en yüksek bina Ark-Saray Kulesi'dir. 

60. Opera yakınlarında kırmızı tuğladan yapılmış bir ev olan Navrotsky var. Bu ev "Odessa Gazetesi"nin yayıncısına ait. Sanata saygı duyan yayıncı, bu yüzden fakir şairlerin ve yazarların ücretsiz olarak yaşayabileceği barınak açtı.

61. Ukrayna'daki en eski şampanya fabrikası Odessa'daki Fransız Bulvarı üzerinde yer almaktadır. 19. yüzyılın sonlarında Heinrich Rederer tarafından kurulmuştur.

62. Mermer heykel "Laocoon ve Sons" Vatikan'da olanın özdeş bir kopyasıdır. Tüccar Marazli, bir kopyasını sipariş etti çünkü güzelliğinden çok etkilendi. Daha sonra devlete verildi ve şimdi Arkeoloji Müzesi avlusunu güzelleştiriyor.

63. 6 nolu "Çocuk ve Kurbağa" adlı çeşme heykeli, Lanzheronovskaya Caddesi, 20. yüzyılın başlarında iyi bilinen bir eserdir. Pek çok yabancı bu heykeli satın almaya istekliydi, bu yüzden heykeltıraş Max Blond şimdi Denver, Dijon, Düsseldorf, Zürih ve Odessa’yı süsleyen birkaç kopya daha yarattı.

64. Müzikal Komedi tiyatrosunun yanında yer alan "Mavi Rüya Evi", çizgi roman Maxim Galkin'in erken yaşta yaşadığı yerdir.

65. Humorina, 1 Nisan 1973’te Odessa’da düzenlenen bir gülme festivali. 2012’de bu festivali 1.000 Japon turist ziyaret etti.

66. Odessa'nın 2014 yılında Lanzheronovskaya Caddesi'nde açılan kendi Şöhret Kaldırımı vardır. İlk yıldızlar A. Akhmatova, I. Babil, K. Muratova, M. Zhvanetsky, L. Utesov, S. Richter'e adanmıştır.

67. Odessa'da balmumu müzesi de bulunmaktadır. Orada Odessa ile ilgili ünlü kişilerin heykelleri sergilenir.

68. Odessa'daki ilk anıt, Richelieu'ye adanmıştır.

69. 1941'de Odessa'nın arkasına ağırlık veren ve şehri saldırıya uğratmaya izin vermeyen binlerce denizcinin cesareti, Bilinmeyen Denizci Anıtı'nda ebedileştirildi.

70. Odessa sakinleri Ukrayna rekorunu kırmış üç ilden biri. İlginç kayıtlardan biri 271 golün atıldığı bir futbol maratonu. 

odessa-tarih.jpg

71. Peter ve Paul Lutheran Kilisesi, 1827 yılında Alman topluluğu tarafından yaptırılmıştır. 19. yüzyılın sonlarında yeniden inşa edildi ve devrimden, savaş ve yangından sonra yakın zamanda restore edildi.

72. Odessa çetesinin kralı Misha Yaponchik, Isaak Babel'in "Odessa hikayelerinde" karakterin prototipi oldu. 

73. Odessa'daki ilk eğitim kurumu 1800-1803 yılları arasında çalışan Vretto Özel Okulu'ydu.

74. Odessa'da 19. yüzyılda genç hırsızlar için bir okul vardı. 

75. Contraband Müzesi, Ekaterininskaya Caddesi'nde ve 2013 yılında kuruldu. Müze, kaçak malları ve devir yollarını ele geçirdi.

76. Odessa'da ilk Şehir Halk Kütüphanesi'nin açılması 15 Nisan 1830'da gerçekleşti. Vakıf kararnamesi 1829'da imzalandı ancak açılış veba salgını nedeniyle ertelendi.

77. 19. yüzyılın sonlarında kurulan sağır Kadınlar Koleji, bu türden ilk kurum oldu.

78. Richelieu Lyceum 1817'de kuruldu ve ilk müdürü Richelieu abbot Nicole'un bir arkadaşıydı.

79. Odessa'daki ilk yeşil eko-bölge, cılız akasyalardan oluşmuş ve kenti kuşatmıştır.

80. Savunma döneminde, Odessa bataryası 220 ateş açtı ve geri çekilme gününde 2 ton tolit patladı. Günümüzde, bu noktada farklı ekipman ve silahlardan oluşan büyük bir serginin yer aldığı bir anıt müzesi var.

81. Starokonny Pazarı, kentin ünlü yerlerinden biridir. 1833 yılında sığır satmak için kuruldu. Günümüzde dünyanın her yerinden evcil hayvan ve kuş satıyorlar.

82. Odessa gizli geçitleri ve labirentleri kaçakçılar, yeraltı sakinleri tarafından mükemmel bir sığınak olarak kullanılmıştır. Toplam uzunlukları yaklaşık 2,5 bin km'dir.

83. 14 yaşında bir Çikolata Müzesi olan Deribasovskaya Caddesi sıra dışı tatlı heykelleriyle ziyaretçileri cezbeder. 2009'da Reuteurs burayı, dünyadaki en iyi ikinci müze olarak seçti.

Odessa Opera Binası
Odessa Opera Binası

84. Forbes Dergisi, Doğu Avrupa’nın en dikkat çekici gezileri listesine Odessa Opera Binası’nı ekledi.

85. Palm Alley, 2014 yılında açılan kentin gerçek çiçeği olan Odessa'da pitoresk bir mekandır. Arcadia plajının yakınında özel bir tatil bölgesi atmosferi yaratmak için Odessites'e hediye olarak dikilmiştir.

86. Odessa'daki Teshchin Köprüsü'nün neden bu adı taşıdığını açıklayan iki efsane var. Bunlardan ilki rüzgarda sallandığından ve ikincisi şehir komitesi partisi başkanı M. Sinitsa'nın kayınvalidesini ziyaret ederken köprüyü kullanmak için köprü inşaatı ile ilgilendiğini iddia ediyor.

87. Fransız Bulvarı'nda, farklı masalların resimlerinin yer aldığı bir masal tüneli bulunmaktadır. 200 m. uzunluğunda ve 20 m. derinliğinde olup, sağlık merkezi "Magnolia"dan denize doğrudan ulaşmaktadır.

88. Odessa'daki Kanatnaya Caddesi, adını daha önce orada bulunan halattan almaktadır. Günümüzde "Stalkanat" Fabrikası, bunlardan birinin halefidir. Kont Sabansky bu caddede en büyük ekmek dükkanını açtı.

89. Odessa, sokaklarının tuhaf isimleriyle tanınır. En ilginç olanı Charlatan Sokağı, Scamped Work Sokağı, Junkie Sokağı, Karpuz Sokağı, Büyükanne Sokağı'dır.

90. "Arcadia" plajının kurucusu, burada ilk restoranı açan Belçikalı Emile Cambieu idi.

Odessa Tren İstasyonu
Odessa Tren İstasyonu

91. Çapa Müzesi, St. Nicholas Kilisesi'nin önünde bulunan bir açıkhava müzesidir. Orada sergilenen deniz dibinden kaldırılmış çapalar bulunuyor.

92. Odessa'da "Black Night" adıyla pasaportu olan bir heykel bulunuyor. Heykel 1820 tarihine ait. 

93. SSCB'deki iki kadın kaptandan biri, Yahudi kökenli bir Odessite olan Bertha Rapoport'du.

94. Odessa limanındaki ana deniz feneri Vorontsov, Preobrazhenskaya Caddesi'ndeki Deniz Feneri ile birlikte denizcilerin limana kadar doğru yolu bulmasını sağlar. Görsel olarak üst üste yerleştirilirler ve sadece onlar üst üste geldiğinde denizcilerin doğru yolu görmesine izin verir.

95. Odessa'da argo yerel Yahudi gangsterleri arasında kuruldu. Yahudiler Yidiş ve İbranice konuştu ve polisler onları anlayamadığından argo yavaş yavaş kuruldu.

96. Odessa'da 19-20. yüzyılda en saygın işgallerden biri, bir draymandı.

97. Odessa mutfağı çeşitli mutfak geleneklerini bir araya getirme konusunda benzersizdir: Yahudi, Ukrayna, Bulgarca, Moldova, Yunanca. 

98. Şubat 2016'da Ukrayna ve Rus yemekleri arasında en ünlüsü olan vareniki 5247 adet yapılarak Ukrayna Kayıt Defteri'ne girdi.

99. Ukrayna Ulusal Bankası, Odessa Opera Tiyatrosu'nun 120. yıldönümü için hatıra parası çıkardı.