Petersburg'a Gitmeden Önce Bilmen Gereken 13 Şey

Renkli binalar şehri St. Petersburg sizi kendine hayran bırakacak.

Yayın Tarihi: 18 Ağustos 2019Görüntülenme: 6275
peters7.jpg

Petersburg Rusya'nın Moskova ile birlikte en popüler şehridir. 

Finlandiya Körfezi'nin Baltık Denizi'ndeki bir koyun içine yerleştirilmiş olan Saint Petersburg, sayısız ada üzerine kuruludur. Peterburg hakkında bilmeniz gereken en önemli şey dar kanallardan 4.000 metre genişliğe kadar yüzlerce suyolunun parçaladığı Neva Nehri'nin şehri masalsı bir atmosfere bürüdüğü olacak. Petersburg mimarisinin de bunda etkisi büyük elbette.

Petersburg turu ile pırıl pırıl suların güzelleştirdiği şehri gezerken, Avrupa'nın en güzel meydanları ve rengarenk mimarisiyle ünlü şehrin daracık sokaklarında kendinizi kaybedeceksiniz. Rusya'da başka hiçbir yere benzemeyen şehirde yapacağınız Petersburg turları unutulmaz olacak. Şimdi size özel hazırladığımız Petersburg rehberi ile buraya gitmeden önce bilmeniz gereken en önemli 13 şeyi öğreneceksiniz.

Gruppal Rusya turları ile şehri en uygun fiyatlarla gezebilir ve uzman rehberler eşliğinde Petersburg'un geçmişi, mimarisi ve eğlenceleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilir ve şehrin en popüler noktalarını görebilirsiniz. 

1. Azizlerini ve Peters'ı tanı

Şehrin adını aldığı (St. Petersburg) Büyük Çar Peter, 1682'den 1725'te ölümüne kadar Rusya'yı yöneten Peterburg'un tarihi için de önemli isimlerden biridir. Yaklaşık yedi metre boyunda ve savaşları kazanmakta çok iyi olmak gibi özelliklerle kutsanmış olan Peter döneminde Rusya, onun döneminde Avrupa'da güç merkezi haline geldi.

Büyük Kuzey Savaşı’nın İsveç İmparatorluğu’na karşı kazandığı zaferden sonra Baltık bölgesini açtı ve 1703’te Saint Petersburg’u kurdu. Rusya’yı Avrupa’ya entegre etmek için çok çalıştı.

2. Protestolar şehri

Yerliler için Piter olarak bilinen Saint Petersburg şehri, coğrafyasından etkilenen bir kişiliğe sahip; Estonya ve Finlandiya'ya Rusya'nın çoğundan daha yakın, gururlu bir liman kenti olarak tanımlanabilir. Hem mimari hem de kültürel açıdan Moskova'ya bir alternatif olarak düşünüldü ancak başka şekillerde de Petersburg ülke içinde aykırı bir şehir olmaya devam etti.

peters1.jpg

Aziz Peter’in Aydınlanma fikirlerini, bilimi, sanatı ve dünyaya açıklığını benimsemesiyle şekillenen Rusya’nın kültürel başkenti statüsünü gururla taşıyor. Aynı zamanda politik bir direniş geçmişine sahiptir. 1917 Bolşevik Devrimi'nin doğduğu yerdi. 

3. Petersburg'ta nehir turu yapın

St. Petersburg gezisinin en güzel anlarından biri de şehirde yapacağınız nehir turları olacak. Neva Nehri'nin güzelliğine güzellik kattığı bu bölgede nehirde yol almanız için birçok alternatifiniz bulunuyor. Küçük kanallar arasında dolaşan kayık ve teknelerin yanı sıra, büyük köprülerin altından geçeceğiniz, taşıtlar için tasarlanan ya da herkese açık olan su taksilerini de kullanabilirsiniz.

petersburgneva.jpg

4. Para bozdururken dikkat

Petersburg'ta döviz bozdururken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Kendi paranızı Rus ruble parasına değiştirirken, en küçük para birimini bile verdiklerinden emin olun. 500 veya 100 ruble genellikle az miktarda para olarak görüldüğü için verilmez.

Birçok mağaza ve restoran daha büyük bir şey için bunları değişmeyecek ve çok az bir kişi de bankaların ve borsaların sık sık size vermeye çalıştığı 5.000 rublelik notu kırmak isteyecek. En azından su ve birkaç kartpostal satın almak için bunları isteyebilirsiniz.

5. Yandex uygulamalarınızı indirin

Yandex Rusya’nın Google’ıdır. Yandex hakkında bilmeniz gereken; e-posta hizmetleri ve kendi harita yazılımını içeren bir arama motoru ve internet portalı olduğudur. Uber, Saint Petersburg'ta faaliyet gösteriyor ancak yakın zamanda Yandex Taxi adlı kendi binek pazarını işleten Yandex tarafından satın alındı.

peters5.jpg

Petersburg'ta Yandex kullanmak, uygulama iyi kullanıcı deneyimlerine sahip olduğu için burada Google Haritalar'dan daha iyi çalışma eğiliminde olan Yandex Haritalar'ı kullanabilir ve Yandex Taxi uygulaması ile şehirdeki trafikten kaçabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanacaksanız Yandex Metrosu'nu edinin. Gruppal Rusya turları ile bölgeyi geziyorsanız bunların hiçbirine ihtiyacınız olmayacak.

6. İki tekerleğe geçin

Saint Petersburg geniş bir şehir olabilir ancak nereye giderseniz gidin şehir düzdür, bu yüzden bisiklet sürmek için mükemmel rotalara sahiptir. Velogorod uygulamasını indirebileceğiniz veya kendi web sitesi üzerinden kaydolabileceğiniz bir şehir bisiklet paylaşım planı var. Daha uzun süre bisiklet kiralamak ve daha fazla bisiklet seçeneği istiyorsanız Rentbike.org mağazasına göz atabilirsiniz.

7. Kırmızı ışıkta geçmeden önce iki kez düşünün

St. Petersburg'ta trafik ışıkları hakkında çok dikkatli olmalısınız. Zira son günlerde şehirde kırmızı ışıkta geçene yüksek cezalar getirilmesi söz konusu.

yemekk.jpg

8. Gürcü yemekleri yiyin

Rus şehirlerinde çok sayıda Gürcü restoranı var. Rusya’nın Karadeniz’in güney komşusu olması, İpek Yolu bağlantıları ile şekillenen ve Türk, Orta Asya, Ortadoğu ve Avrupa mutfağından ödünç alan zengin bir yemek kültürüne sahip olmasını sağladı.

Yumruk büyüklüğünde sulu et ve köfte (khinkali), yumurta ve peynir ekmeği (katchapuri), kaynatılmış güveç, Acıka - her şeyle birlikte gelen kırmızı biber, baharatlı sos, şarap Petersburg'ta yemek için en güzel Gürcü lezzetlerinden birkaçıdır.

9. Bir ada seç

Merkez Saint Petersburg, birçok otel ve Airbnb evi sizi Petersburg'ta konaklama sıkıntısı çekmekten kurtarır. Hermitage Müzesi ve Nevsky Prospekt'e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde birçok ada mevcut. Kendinize birini seçin ve orayı keşfedin. Trinity Köprüsü, sizi nehrin karşısındaki altıgen Peter ve Paul Kalesi'ne hızla götürebilir.

hermitage.jpg

10. Hermitage'de müze yorgunluğundan kaçının

Bir tür oyun planı olmadan dünyanın en büyük resim koleksiyonuna yaklaşın ya da gerçekten garip bir baloda olmak gibi hissedeceğiniz zengin odalardan oluşan bir labirentten geçerek Petersburg Hermitage Müzesi'nde hayvanların arasında gezinin.

Hermitage Müzesi'ndeki Napolyon savaşçılarının galerisi büyüleyici ve aynı zamanda oturmak için nadir bir yerdir. Sabahın erken saatlerinde kalabalıklardan uzak durmak için en iyisidir. Çarşamba ve cumartesi günleri, müze sabah 9'a kadar açık. Her ayın ilk perşembe günü giriş ücretsiz.

hermita2.jpg

11. Rubinstein Caddesi'ndeki coşkuya katıl

Saint Petersburg’un ana arterlerinden olan Nevsky Prospekt’in caddesi, restoranlarla (ve tiyatrolarla) doludur. Pazar günleri brunch'ı ile meşhur olan birçok kafe var. Cadde ayrıca tonlarca bar ve kulüp ile Petersburg'ta eğlenmek isteyenlerin gözdesidir.

12. Votka'nın ötesine gidin

Üzümler Petersburg kadar kuzeyde yetişmediğinden, bu bölgede her zaman güçlü bir fermantasyon, arpa veya meyve ve çilek kültürü vardı. Hollanda'daki bira içme kültürü, 18. yüzyılda burada önemli bir yer edindi. Alman ve İngiliz tüccarlar bira fabrikası kurdular.

Şimdi, kentte Vasileostrovskaya Pivovarnya veya Knightberg gibi Aurora savaş gemisinin karşısındaki gibi birkaç bira fabrikası var. Litvanya birası, elma şarabı (füme elma ile yapılan) ya da Dağıstanlı Kizlyarka “üzüm votkası” nın yanındaki Bar Xroniki'yi deneyin.

peters6.jpg

13. Şehri 24 saat yaşayın

Saint Petersburg günün her sati yaşayan bir şehirdir. Marketlerin bir kısmı, kitapçılar ya da hediyelik eşya dükkanlarından eğlence mekanlarına kadar Petersburg gezi rehberi içine almanız gereken sayısız seçenek var. Burada günün her saati şehri yaşayabilir ve eğlenebilirsiniz.