Romantik Bir Tatil Rehberi: Maldivler

Sosyal mesafeyi en iyi koruyabileceğiniz Maldivler hakkında kısa kısa detaylar...

Yayın Tarihi: 06 Mart 2021Görüntülenme: 3463
maldivs.jpg

Maldivler, dünyanın en eşsiz romantik tatil yerlerinden biridir!

Maldivler nerede diye merak edenlere söyleyelim, ekvatorun tam tepesinde, Hint Okyanusu'nda yer alıyor. Ülke, yıl boyunca sıcak bir iklime sahip olmakla birlikte 28 °C'lik ortalama sıcaklık derecesi bulunuyor.

Maldivler'deki su sıcaklıkları ise 26 °C - 29 °C arasında değişir ve bol miktarda değişik balık türleri, tropikal deniz yaşamı ve ikonik su üstü bungalovlarla birleştiğinde Maldivler turu tüm su severler için ideal bir tatil beldesidir!

Maldivler'de 1192 ada vardır.

Maldivler'in uçsuz bucaksız cenneti, 2021 seyahati için trend olan bir sıcak nokta haline geldi. Her tatil yeri, sallanan palmiye ağaçlarının mercan lagünlerini çevrelediği ve soluk mavi suların şeker beyazı kumları kucakladığı kendi tenha özel adanızda unutulmaz bir Maldiv tatilini Gruppal Maldivler turları ile yapabilirsiniz.

Özel adaları işgal eden birçok lüks saklanma yeri ile Maldivler'in ileri görüşlü tatil köyleri pratikte sosyal mesafe için yapılmıştır. İşte sosyal mesafeyi en iyi koruyabileceğiniz Maldivler hakkında kısa kısa detaylar...

Maldivler Hakkında

  • Maldivler'in Başkenti: Malé
  • Maldivler'de Havaalanı: Malé Uluslararası Havaalanı
  • Maldivler'de Konuşulan Dil: Dhivehi (İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır)
  • Maldivler'in Para Birimi: Maldivian Rufiyaa (Çoğu tatil beldesinde kullanılan ABD Doları - 1 $, 5 $ ve 10 $ gibi küçük mezhepler alın)
maldiv-otele.jpg

Maldiv turları ile göreceğiniz gibi burada yüzlerce fazla ada var. Bunlar toplam 298 km2'lik bir kara kütlesini kaplıyor ve hepsi inanılmaz derecede alçakta kalıyor. Maldivler'de tepe yok - birkaç adada deniz seviyesinden 2,4 metre yüksekliğe ulaşabilen kum tepeleri bulunuyor.

Maldivler'in Tarihi

Maldivler'in tarihi incelendiğinde ilk olarak Hindistan ve Sri Lanka'dan Budist denizciler tarafından MÖ 5. yüzyılda yerleşime açıldığı düşünülüyor. Maldiv Kralı ile Roma İmparatoru arasında Antik Roma döneminde kaydedilen bazı iletişimler olmasına rağmen, ilk yıllarda Maldivler hakkında pek bir şey bilinmemektedir.

MS 2. yüzyılda Arap tüccarlar deniz kabuğu ticareti yapmak için Maldivler'de mola verirmiş. Eski dönemlerde deniz kabuğu uluslararası bir para birimiydi ve Maldivler'de fazla fazla bulunuyordu.

1500'lerden 1900'lere kadar Maldivler, bir dizi sultanın otoritesinde olmakla birlikte Portekiz, Hollanda ve İngiliz egemenliğine de girdi. Maldivler'de bağımsızlık 1965'te kazanıldı. Maldivler bugün artık bir cumhuriyettir ve bir dizi demokratik olarak seçilmiş cumhurbaşkanına sahiptir.

maldivss.jpg

Maldivler'de Ne Yapılır?

Maldivler'de yapılacak o kadar çok aktivite var ki aslında zamanınız kalmayabilir! Kurak mevsimde dünyaca ünlü dalış ve şnorkelle yüzmeden yağmurlu mevsimde sörf yapmaya ve bunların arasında çeşitli tesis aktiviteleri ve su sporlarına kadar Maldivler'de yapılacak şeyler listesinde herkese uygun deneyimler bulabilirsiniz.

Maldivler tatili hem macera arayanlar hem de lüks sevenler için ideal bir tatil yeridir. Maldivler'de ulaşım da pratiktir. Havaalanından seçtiğiniz tesise transfer olmak için bir sürat teknesi veya deniz uçağı alabilir ve kano, spa uygulamaları, gece balıkçılığı ve daha fazlasıyla dolu bir tatil bulabilirsiniz. Gün batımında manzaraya doyacağınız tekne turları mevcut ve romantik bir etkinlik için sahilde piknikler de düzenleyebilirsiniz.

Maldivler Ekolojisi

Maldiv Adaları'nın ekolojisi, 21 yunus ve balina türü, 400 yumuşakça türü, 83 ekinoderm türü ve inanılmaz güzellikteki 1.100 balık türünden oluşan canlı ve çeşitli bir ekosisteme sahiptir. Ülke aynı zamanda, dünyanın dört bir yanından turistleri cezbeden deniz altı yaşamı ve geniş mercan kolonileriyle dünya çapında tanınmaktadır.

ekolos.jpg

Maldivler Din ve Gelenekler

Maldivler'e ilk yerleşimciler Güney Hindistan ve Sri Lanka'dan geldiler ki bu, Maldivler'in kültüründe, geleneklerinde ve dilinde bugün bile belli.

Maldivler'in resmi dili, Singala tonlamalarını taşıyan Dhivehi'dir. Maldivler uzun süre Budist'ti. Daha sonra Orta Doğu tüccarlarının İslamiyeti takımadalara yaymasından sonra 12. yüzyılda müslüman oldular.

Maldivler'de Kültür, Yemek, Sanat ve El Sanatları

Farklı dinlerin ve kültürlerin birleşmesi, takımadalar üzerinde kalıcı bir etki bıraktı; bu, Maldivler'in sanat ve zanaatlarının yanı sıra mutfaklarda da oldukça belirgindir.

Maldivler'in müzik sahnesi, Afrika davullarının bir varyasyonu olan yerel Bodu-Beru'nun (büyük davullar) hakim olduğu eşsiz bir deneyim sunar. Dhone, denizlerde yelken açmak için eşsiz bir Maldiv teknesidir. Kuru işlenmiş ton balığı kullanılarak kavaabu, fatafolhi ve bajiyaa gibi yerel mutfaklar hazırlanmaktadır. Maldiv mutfağının ana malzemesi, takımadaların her yerinde bolca bulunan hindistancevizi.

maldiv-harita.jpg

Maldivler'in Harita Üzerindeki Konumu

Maldivler dünya haritası üzerinde konumundan da anlaşılacağı gibi ekvatorun tam ortasındadır.

Maldivler bir Asya ülkesidir. En yakın ülkeler Sri Lanka ve Hindistan'dır. Hindistan'ın Trivendrum şehrinden Srilanka'dan Maldivler'e uçmak yaklaşık bir saat sürüyor. Her ada su ile çevrilidir ve diğer adalardan tamamen kopmuştur. Malezya, Singapur ve Tayland'dan uçmak yaklaşık 5 saat sürüyor. Çin'in Guangzhou şehrinden yaklaşık 8 saat.

Bu harita aynı zamanda tüm Asya ülkelerini ve Maldivler'in dünya üzerindeki konumunu da gösterir. Asya, esas olarak üç bölgesel sektöre ayrılmıştır.

Maldivler Zanzibar, Seyşeller, Mauritius, Hindistan, Endonezya veya başka bir ülkede değildir. Maldivler, Hint Okyanusu'nda bir ülkedir. Bazı Hintlilerin Maldivlerin varlığından bile haberdar olmadıklarını öğrenmek şaşırtıcı. Ancak, ülkelerinde yaşayan ve gerçek hayatta hiç deniz görmemiş Kızılderililer var, çok fazla kültürel çeşitliliğe sahip geniş bir ülke.

maldivseko.jpg

Maldivler'de Kaç Ada Var?

Maldiv adalarının resmi sayısı 1192'dir. Bu sayı birkaç on yıl önce belirlenmiştir.

Yıllar geçtikçe, bazı kumsalların adalara dönüştürüldüğü gözlemlenmiş. Ayrıca turizm için geliştirilmiş bazı ıslah edilmiş adalar da var. Şu anda, Male yakınlarındaki Kaafu Atolü'nde devam eden çok sayıda arazi ıslah projesi var ve bu projelerin çoğu, lagündeki arazinin geri kazanılmasını ve böylece yeni adaların oluşturulmasını içeriyor. Bu nedenle, Maldiv adalarının mevcut sayısı kesinlikle 1200'ü geçecektir.

Maldivler turu güneş, kum ve deniz ürünleri isteyen herkes için muhteşem bir kaçış noktasıdır. 2021 tatilinizi şimdiden planlayın ve Maldivler'de unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayın.