Rusya Hakkında Öğrenmeniz Gereken 24 Gerçek

Gizem dolu ülke Rusya'yı keşfet!

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2019Görüntülenme: 27060
rusyahakk.jpg

Gruppal Rusya turları ile dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Rusya'yı keşfedebilirsiniz. Churchill'in Rusya hakkında ünlü sözünde söylediği gibi bir bilmece içinde gizem, gizem içinde gizlenmiş bir bilmecedir Rusya.

Rusya yüzölçümü olsun mecazen olsun büyük bir ülkedir. Fiziksel kütlesinin yanı sıra, on yıllardır batı üzerinde siyasi olarak rol oynayan ülke, bugün dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir. Rusya turu yapmadan önce bu yazımızı mutlaka kaydedin. 

Rusya turları ile bu büyük ve güzel ülkeyi yılın her mevsimi keşfetmeye çıkabilirsiniz. Beyaz gecelerinden Moskova mimarilerine, kış döneminde bambaşka bir atmosfere dönüşen bu güzel ülke Rusya hakkında bilgi arayanlar için merak edilen ve bilinmeyen gerçekleri araştırdık. Rusya’yla ilgili ilginç gerçekleri merak edenler toplansın. 

1. Rusya, bölgelere göre dünyanın en büyük ülkesidir

Dünyadaki karasal alanın dokuzda birinden fazlasına karşılık gelen Rusya'nın büyüklüğü 17 milyon kilometrekare (6.6 milyon mil kare) alanı kapsıyor.

rusya-harita.jpg

2. Rusya dünyanın en uzun demiryoluna sahiptir

Trans-Sibirya neredeyse bütün ülkeyi kapsıyor, Moskova’yı batıda bırakıyor ve doğudaki Vladivostok’a kadar gidiyor. Tüm yolculuk 9.200 km uzunluğunda ve durmadan tamamlanması 152 saat 27 dakika sürer.

rusya-tren-rota.jpg

3. Rusya'nın toprakları hem Avrupa’da hem de Asya’da bulunuyor.

Rusya topraklarının dörtte biri Avrupa’da, dörtte biri de Asya’da bulunuyor. Özellikle, Rusya'da nüfusun %22'si Asya bölümünde yaşamaktadır.

rusya1.jpg

4. Moskova, ülkenin en zengin şehridir

Moskova şehri, neredeyse diğer şehirlerden daha fazla milyarderlere ev sahipliği yapmaktadır. Sadece bu şehirde 73 milyarder var. Bu özelliğiyle milyarderlerin yaşadığı şehirler olan New York (82) ve Hong Kong (75)'tan hemen sonra geliyor. 

rusya-genel.jpg

5. Dünyadaki en büyük içici ülkeler listesinde 4.sırada

Ruslar, Beyaz Rusya, Moldova ve Litvanya'nın hemen arkasından dünyanın dördüncü büyük içicisidir. Bu, Rusya’daki beş erkek ölümünden birinin nedeninin alkol ile ilgili olduğunu açıklayabilir.

rusya-icki.jpg

6. %10'dan az alkol olan her şey gıda kategorisine giriyor 

Bunu duyunca çok şaşıracağınıza eminiz. Rusya'da 2011 yılına kadar %10'dan az alkol içeren herhangi bir şeyin gıda maddesi olduğu kabul edildi, alkol değil.

ickirusya.jpg

7. Leningrad'ın Kahraman Savunucuları Anıtı hakkında çarpıcı detay

Leningrad'ın Kahraman Savunucuları Anıtı'nın altındaki kasada, bir metronom sürekli ilerliyor. Kuşatma sırasında kentin hayatta kalmasını sağlamak için yerel radyoda çalınan ses.

lenindrad.jpg

8. Sadece ikizlerin çalıştığı restoran var 

Rusya ile ilgili en sevilen ilginç gerçeklerden biri, Moskova'da tamamen ikizlerin çalıştığı bir restoranın bulunması. Bu konsept 1964 Sovyet filmi Kingdom of Crooked Mirrors'tan ilham alır.

eusya-ikizler.jpg

9. St Basil Katedrali efsanesi

Moskova'daki St Basil Katedrali, Postnik Yakovlev tarafından hazırlandı. Efsaneye göre, Korkunç İvan onu daha sonra kör etti, bu yüzden ona rakip hiçbir şey yapamadı.

st-basil.jpg

10. Rusya, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla zaman dilimine sahip.

Ülkenin yüzölçümünün büyüklüğü nedeniyle Rusya'daki saat dilimleri de oldukça farklı ve çok. Bu da diğer ilginç özelliklerinden biri oluyor. 

11. Dünyanın en derin gölü Rusya'da bulunuyor

Rusya’daki Baykal Gölü dünyanın en derin gölüdür ve dünyanın donmamış tatlı sularının yaklaşık %20’sini içermektedir.

baykal-golu.jpg

12. Rus liderlerinin hobileri arasında sanatla uğraşmak var

Rus liderlerin bazı ilginç yaratıcı arayışları var. Mevcut lider Vladimir Putin'in bir judo DVD'si varken Mikhail Gorbachev romantik baladların bir albümünü çıkarmıştı.

13. Putin medyacıları Sibirya kaplanından kurtardı

Putin bir keresinde bir Sibirya kaplanından bir TV ekibini kurtardı ancak daha sonra kurtarmanın mizansen olarak gerçekleştirildiğini kabul etti. 

putin-kaplan.jpg

14. Dünyanın en soğuk yeri -67 derece ile Rusya'da

Rusya, dünyadaki en soğuk yerleşim yeri olan Oymyakon'a ev sahipliği yapmaktadır. 6 Şubat 1933'te, hava durumu istasyonları şehrin sıcaklığını -67.8 °C olarak kaydetti. 

oymyakon.jpg

15. Olimpiyatlara 12 gün geç katılan tek ülke

1908'de Rus Olimpiyat Takımı, olimpiyat tarihinden tam 12 gün sonra Londra'ya geldi, çünkü hala Julian takvimini kullanıyorlardı. 

rusya-olimpik-takim.jpg

16. Yanında bir saat durursanız ölürsünüz

Rusya, dünyanın en ölümcül göllerinden birine sahiptir. Rus Urallar şehri Çelyabinsk yakınındaki Karaçay Gölü nükleer atıklar için bir çöplük yeridir ve o kadar radyoaktiftir ki 1 saat boyunca yanında durmak sizi kesinlikle öldürür.

karacay-golu.jpg

17. Rusya tam 14 ülkeyle komşu

Rusya'nın sınırları oldukça geniş olduğundan tam 14 ülkeyle sınırlarını paylaşıyor. Rusya'nın komşu ülkeleri; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus, Çin, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan ve Kuzey Kore. Başka hiçbir ülkenin bu kadar çok ülkeye sınırı yoktur.

rusya2.jpg

18. Avrupa'nın en yüksek tepesi Rusya'da bulunuyor 

Rusya, Avrupa'nın en yüksek noktasına ev sahipliği yapmaktadır. Elbrus Dağı deniz seviyesinden 5.642 m (18.510 ft) yüksekliktedir ve bu yılın başlarında Peter Watson tarafından tırmanılmıştır.

elbrus-dag.jpg

19. Rusya neredeyse Pluto kadar büyük

Rusya'nın yüzölçümü 17.6 milyon kilometrelik Pluto ile karşılaştırıldığında 17 milyon kilometrekare. Bu da ülkenin bir gezegen büyüklüğünde olduğunu gösteriyor. 

pluto.jpg

20. Kuril Adaları Rusya ve Japonya arasında sorun oldu 

Rusya ve Japonya, Japon Hokkaido adasından Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’nın güney ucuna kadar uzanan Kuril Adaları’nın anlaşmazlığı nedeniyle II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi için barış anlaşması imzalamadılar.

kuriladala.jpg

21. Dünyanın ilk uydusu Rusya'ya ait

Dünyanın ilk uydusu olan Sputnik, 1957'de Sovyetler Birliği tarafından yapıldı.

sputnikk.jpg

22. Adanın bir kısmı Rusya bir kısmı Amerika'ya ait

Rusya ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri, en yakın noktalarında, Rusya ve ABD'nin sadece 4 km (2,5 mil) uzaklıkta olmasıdır. Büyük Diomede Adası Rusya’nın bir parçası, Küçük Diomede Adası ise Amerika’nın Alaska eyaletinin bir parçası.

diomede.jpg

23. Tam 32 bin yıllık tohumlardan tesis üretildi

Rusya, yenilenebilecek en eski tesise ev sahipliği yapmaktadır. 32.000 yıllık tohumlardan yetiştirildi!

24. Rusya'nın arama kodu 007'dir.

Rusya'nın ülke kodu 007'dir. Bu size hemen James Bond'u hatırlatıyor olabilir ancak ülkenin arama kodu da 007'dir.