Tatilde Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 17 İpucu

Tatildeyken harika seyahat fotoğrafları çekmek için önemli ipuçlarını paylaşıyoruz

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2020Görüntülenme: 2442
ttt.jpg

Hepimizin dört gözle beklediği tatil günleri geldi çattı. Sevdiklerimizle ya da yalnız, arkadaşlarımızla ya da ailemizle olsun tatilde yaşadığımız her güzel anı kaydetmek ve ölümsüzleştirmek isteriz.

Tatildeyken genellikle anlayamasanız da tatil bittikten sonra fotoğraflara baktığınızda ne kadar eğlenceli ve harika bir zaman geçirdiğinizi hatırlarsınız. Üstelik bir de birbirinden güzel tatil fotoğrafları çektiyseniz bakmaya doyamaz ve en güzel tatil fotoğraflarınızı ömür boyu saklarsınız.

Seyahat fotoğrafçılığınızı geliştirmek ve seyahatinizden daha iyi fotoğraflarla geri dönmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Tatildeyken harika seyahat fotoğrafları çekmek için 17 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

1. Yerel Öğeleri Yakalayın

Dünyadaki çoğu destinasyon benzersiz unsurlara sahiptir.

İkonik yerler, nostaljik araçlar, etnik giyim, yerel yiyecekler, bölge insanları, kültürel özellikler ve diğer ilginç şeyler gibi. Gerçekten iyi bir tatil fotoğrafı çekmek için hedefinizi neyin farklı kıldığını düşünün ve ardından kadrajınıza ekleyin. Örneğin Londra'daki ikonik telefon kulübeleri, Balkanlar'da yerel bir festival, Çin'de bir sokak yemeği satıcısını fotoğraflamak gibi.

bir.jpg

2. Farklı Işıkta Çekin

Işık, bir görüntünün ne kadar güzel olacağı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Gündoğumu veya günbatımı çevresinde fotoğraf çekmek gibi, tatiliniz güzel ve renkli geçip ışıkların ve gölgelerin olduğu bir fotoğrafla sonuçlanabilir. Fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşırsanız, bu tür farklı ışığa sahip olan karelerin gerçekten iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz.

3. Şehrin Popüler Yerlerini Çekin

Paris'teki Eyfel Kulesi, Londra'daki Tower Bridge ve Roma'daki Colosseum gibi seyahat ederken herkes ana cazibe merkezlerinin fotoğraflarını çekmeyi sever. Bunlar genellikle sosyal medyada en fazla beğeni alacak önemli çekimlerdir. Bu popüler yerlerin daha iyi görüntülerini yakalamak için kompozisyonunuzu, çerçevenizi düşünün ve binaların da aydınlatılacağı geceleri fotoğraf çekmeyi düşünün.

iki.jpg

4. Sokak Aralarını Keşfedin 

Ana cazibe merkezlerinin yanı sıra, daha az belirgin olanlardan bazılarını da fotoğraf karenize eklemeyi unutmayın. Bunlar küçük ilginç binalar, köprüler, pazarlar, gizli noktalar ve diğer şeyler olabilir.

Keşfettikçe çekim yapmak için ilginç şeyler bulabilir veya bunun yerine araştırmanızı önceden yapabilirsiniz. Ne göreceğiniz ve ne yapacağınızla ilgili makalelere çevrimiçi bakmak, otelinize ve yerlilere, hatta daha önce burayı ziyaret etmiş olabilecek arkadaşlarınıza ve ailenize sormak gibi.

5. Detayları Çekin

Bazı bölgeler, orayı tanımlamaya veya ekstra özel hale getirmeye gerçekten yardımcı olan inanılmaz ayrıntılara sahiptir. Bunlar oymalar, anıtlar, kapılar, bina cepheleri veya ilginç dükkanlar olabilir. Örneğin, bazı Ortadoğu ülkelerinde genellikle renkli lambalar, kilimler ve diğer özel ürünler satan güzel dükkanlar bulunurken, Viyana'da etkileyici heykeller ve anıtları fotoğraflayabilirsiniz.

ucc.jpg

6. Yansımaları Kullanın

Birçok insan seyahat ederken yağmurlu bir gün geçirmek istemez ancak aslında bu tür koşullar sırasında en havalı görüntülerden bazılarını elde edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızda su birikintileri ve yansımaları kullanmak kompozisyonunuza yardımcı olabilir ve gerçekten ilginç bir çekim yaratabilir. Ayrıca güzel bir görüntü oluşturabilen renkli şemsiyelerle fotoğraf çekebilirsiniz.

7. Geceleri Fotoğraf Çekin

Bazı tatil fotoğrafları gece çekim yaptığınızda büyüleyici görünür. Bunun için gece fotoğraf çekerken, bir tripod ve düşük bir ISO ayarı kullanmanız yeterli.

Bazı telefonlar, görüntü kalitesi çok fazla düşmeden düşük ışıklı fotoğraflar çekmekte iyidir. Tripod kullanmadığınızda bulanıklık ve el titremesini önlemek için telefonunuzu veya kameranızı sert bir yüzeye koymanız da yeterli olacaktır.

8. Kalabalıkları ve Atmosferi Gösterin

Kalabalık yerlerde fotoğraf çekmek zor olabilir ancak bunu seyahat fotoğrafları çekerken avantajınıza kullanabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz atmosferi ve ruh halinizi göstermenize yardımcı olabilir.

dort.jpg

9. Yiyeceklerin Fotoğrafını Çekin

Seyahatle ilgili en güzel ve keyifli şeylerden biri her lezzette farklı farklı deneyebileceğiniz yiyeceklerdir.

Yiyeceklerin fotoğrafını çekmek için kameranızda geniş bir diyafram açıklığı veya “portre modu” kullanın. Bu, yiyeceklerinizi bulanık bir arka planla izole etmenize yardımcı olacaktır. Başka bir seçenek de görüntüyü yukarıdan aşağıya çekmek olacaktır.

10. Olayları Yakalayın

Birçok büyük şehirde yıl boyunca ilginç etkinlikler ve festivaller oluyor. Bunlar, gideceğiniz ülkenin kültürünü ve oraya ait birbirinden ilginç kareleri yakalamak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Hindistan'daki Holi, Londra'daki Notting Hill Karnavalı ve Brezilya'daki Rio de Janeiro'daki Karnaval gibi. Festival fotoğraflarını çekerken, kalabalıkları, geniş çekimleri, insanların ve eğlencenin en güzel anlarını yakalamak için yüksek perspektiften fotoğraf çekmeyi deneyin.

bes.jpg

11. Kendinizi Fotoğrafın İçine Koyun

Kendinizi bir seyahat fotoğrafına eklemek harika bir anı ve bunu arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşmak güzel olabilir. Bu tür görüntüleri yakalamanın en iyi yolu, güzel bir arka plan bulmak ve sizi çekecek bir tripod kullanmak veya birine ricada bulunmaktadır.

12. Kuşbakışı Çekim Yapın

Yüksek bakış açıları, seyahat ettiğiniz yerin en iyi perspektiflerinden birini yakalamanızı sağlayabilir. Ve böylece harika fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Birçok destinasyon, insanların bir yere yukarıdan bakınca o yeri daha çok beğendiğini gösterdir. Bu nedenle, seyahat ederken hedefinizin ne tür bakış açısı sunduğunu öğrenmek ve bunu kaçırmamaya dikkat etmek için biraz araştırma yapın.

13. Kıyafetleriniz Önemli

Hepimiz en iyi tatil fotoğrafının fotoğraf karesi içindekilerin arka planla uyumlu olmaktan geçtiğini biliyoruz. Eğer romantik bir destinasyondaysanız şapka ya da fular kullanabilir, renkli bir arka plan önünde poz verecekseniz ona uygun renklerde kıyafet seçmeye özen gösterebilirsiniz.

tee.jpg

14. Zamanlayıcı veya Selfie Çubuğu Kullanın

Kameraya sahip olan kişi genellikle tatil fotoğraflarının dışında kalır. Arkadaşlarınız veya ailenizle seyahat ediyorsanız, onlardan da fotoğraf çekmelerini istemeyi unutmayın.

Yalnız tatil yapıyorsanız, kameranızın otomatik zamanlama işlevini kullanmanız veya bir selfie çubuğu kullanmanız gerekiyor.

15. İlginç Mimarileri Çekin

Yeni bir şehri veya bölgeyi keşfederken, eşsiz mimarileri de fotoğraflamayı unutmayın. Roma'daki dar sokaklar, Manhattan'daki gökdelenler ve Yunanistan'daki badanalı evler gibi şeyleri hatırlamak için bu fotoğraflara bakmak isteyeceksiniz.

tree.jpg

16. Erken Uyanın, Geç Kalın

Erken kalkan yol alır. Eminiz bu ifadeyi herkes duymuştur. Seyahat fotoğrafçılığı için de bu çok doğru. Işık, harika fotoğrafçılığın en önemli bileşenidir Yumuşak tonlarda, sıcak renklerde, sabah ışığı inanılmaz görüntüler oluşturur.

Erken kalkmak, daha az turist ve diğer fotoğrafçıların da etrafta olmaması demektir. Duomo Katedrali ya da Tac Mahal gibi ikonik simgeleri kartpostala benzer şekilde çekmek ister misiniz? Tek yapmanız gereken erken gitmek ve en doğru açıyı bulmak olacak.

Gündoğumu iyi ışık yakalamanın tek zamanı değildir. Günbatımları da harika fotoğraflar çekmenizi sağlar. Güneşin doğuşundan ve gün batımından bir saat önce yumuşak, sıcak tonları ve göze hoş gelen gölgeleri nedeniyle “altın saat” olarak bilinen bu zaman dilimini kaçırmayın.

trt.jpg

17. Sabır Her Şeydir

Fotoğraf, önünüzde olanları gerçekten görmekle ilgilidir. Sadece gözlerinizle değil, kalbinizle ve zihninizle de. Bu, özel zaman ve dikkat gerektirir. Yavaşlayın ve deklanşöre basmadan önce çevrenizin farkında olmak için bilinçli bir çaba gösterin.

Detaylara dikkat edin. Bulutlar göze hoş gelen bir yerde mi? Değilse, 15 dakikada daha iyi görünecekler mi? Fotojenik bir sokak köşesinde oturun ve fotojenik bir konunun geçmesini bekleyin. O zaman biraz daha beklemelisiniz çünkü daha iyi bir çekim yapabilirsiniz. Ancak denemek için sabrınız yoksa, harika bir fotoğraf fırsatını kaçırabilirsiniz!

İyi fotoğrafçılık zaman alır. Mükemmel çekimi beklemek için birkaç saat harcamak ister misiniz? Çünkü profesyoneller bunu yapar. Ne kadar sabırlı olursanız, seyahat fotoğrafçılığınız uzun vadede o kadar iyi olur.

eerr.jpg

Tatilde daha iyi fotoğraf çekmek bir zaman makinesi gibidir, yıllarca geriye bakıp tadını çıkarabileceğiniz bir yolculuktan anıları dondurur. Ayrıca başkalarının ilham bulmasına da yardımcı olabilir.

Her seyahat yerinin kendine ait görünümü, kültürü, tarihi, insanları, duyguları, manzaraları ve hikayeleri vardır. Bu konuları fotoğraflarla nasıl yakalayacağınızı öğrenmek, bir yerin ruhunu başkalarına aktarmaya yardımcı olur ve onlara orada girişimde bulunmanın nasıl bir şey olduğunu anlar.