Türkiye'nin En İyi Trekking Rotaları

Trekking rotaları Türkiye'yi karış karış gezmenin en güzel alternatiflerinden biri.

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2020Görüntülenme: 973
kapaktrek.jpg

Trekking rotaları Türkiye'yi karış karış gezmenin en güzel alternatiflerinden biri oluyor.

En iyi yürüyüş yollarına ev sahipliği yapan Türkiye'de trekking özellikle son yıllarda en çok tercih edilen seyahat şekillerinden biri. Hal böyle olunca artık birçoğumuz en güzel yürüyüş rotaları neler, hangi trekking yollarını keşfetmeliyiz, en iyi doğa yürüyüşü seçenekleri gibi birçok trekking rotasını merak edip araştırıyoruz.

Doğal, kültürel ve tarihi güzellikleriyle işte Türkiye'nin en iyi trekking rotaları arasından seçtiklerimiz...

1. Likya Yolu, Muğla

likyayoluu.jpg

Likya Yolu'nda sadece bir gün bile yürüseniz birbirinden güzel şeyleri deneyimleyeceğinize eminiz. Dünyaca ünlü Likya Yolu'nda trekking yapmak bir sürü manzarayı sunar. Tenha plajlar, geleneksel tekne yapım bahçeleri, küçük balıkçı köyleri ve UNESCO listesindeki kalıntılar bunlardan bazılarıdır.

2. Pürenli Yaylası, Düzce

purenli.jpg

İstanbul'a yakın trekking rotaları arasında olan Pürenli Yaylası mutlaka yapmanız gereken bir rotadır. Düzce, Efteni Gölü veya Güzeldere Şelalesi yolundan varacağınız Pürenli Yaylası doğanın içinde bir yürüyüş arayanlara benzersiz güzellikler sunar.

3. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli

ballikayalartabiat.jpg

Gördüğünüzde güzelliğine hayran olacağınız Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli'nde bir kaçış noktası adeta. İstanbul'a yakın yürüyüş rotası arıyorsanız burası en uygun seçeneklerden yalnızca biri. Gebze Sanayi Bölgesi’ne yakın bir konumda olan bu tabiat parkında doğa ile iç içe bir trekking deneyimi yaşayacaksınız.

4. Palovit, Kaçkarlar

palovitt.jpg

Yeşilin en güzel tonlarını bir arada göreceğiniz Palovit, Kaçkarlar'daki trekking rotaları arasından en güzeli oluyor. Fırtına Vadisi'nin merkezinde olan Palovit'te mutlaka yürümelisiniz.

5. Kazdağları, Çanakkale Balıkesir

kazdaglarii.jpg

Edremit Körfezi'nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında bulunan Kaz Dağları birçok mitolojik öykü ve destanda geçer. Burası tarihi ve doğal güzellikleriyle ülkemizin havası en temiz yerlerinden biridir. Burada trekking yapmak mutlaka rotanıza almanız gereken bir deneyimdir.

6. Aladağlar, Niğde

aladaglarr.jpg

Kayseri - Niğde - Adana illerini kapsayan bölgede bulunan Aladağlar trekking bölgeleri arasında en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz rotalardandır. Hayvan ve bitki çeşitliliğine hayran olacağınız bir deneyim sizi bekliyor.

7. Ihlara Vadisi

ihlaravadii.jpg

Kapadokya turları ile gezilen yerlerin başında gelen Ihlara Vadisi, trekking rotaları içinde de kullanılan bir bölgedir. Aksaray İli Güzelyurt İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi aynı zamanda dünyanın sayılı kanyonları listesinde de yer alır. Dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Ihlara Vadisi trekking yapmak için de idealdir.

8. Bafa Gölü

bafagolu.jpg

Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu Bafa Gölü, trekking yapanlara özel birçok şeyi aynı anda sunar. İzmir’den Bodrum’a giderken yol üzerinde bulunan göl, Bodrum’a 90 km mesafede yer alıyor.

9. Bolkar Dağları

bolkardag.jpg

Tırmanmayı sevenlerin vazgeçilmez rotası olan Bolkar Dağları, 3000 metreyi aşan birçok zirveye de ev sahipliği yapıyor. Trekking yapmak için de ideal rotalardan olan Bolkar Dağları'nı listenize almalısınız.

10. Frig Yolu

frigyoluu.jpg

Antik çağlarda Friglerin hüküm sürdüğü, günümüzde ise Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya şehirleri arasındaki bölgede olan Frig Yolu bugün tarihçilerin ve trekking yapanların en sevdiği alanlardan biri oluyor aynı zamanda. Bu bölgeyi rotanıza eklemenizi öneriyoruz.

11. Hitit Yolu

hitityoluu.jpg

Doğa yürüyüşlerinin bir diğer adresi de Çorum'daki Hitit Yolu oluyor. Hititlerin başkenti olan ve aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Boğazköy-Hattuşa ören yeri yürüyüş yapmayı sevenler için biçilmiş bir kaftan oluyor.

12. Yenice Ormanları

yeniceorman.jpg

Kamp alanlarıyla ünlü Yenice Ormanları trekking açısından da ideal bir rotadır. Türkiye'nin en büyük blok ormanı olarak da bilinen Yenice Ormanları, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceğiniz bir yürüyüş yoluna da ev sahipliği yapar.

13. Karia Yolu

kariayoluu.jpg

Türkiye'deki trekking rotaları arasında en uzun yürüyüş yoluna sahip Karia Yolu dünyaca bilinir. Harika manzaralar göreceğiniz bu rotada 850 km uzunluğundaki rota Bozburun ve Datça Yarımadaları, Gökova Körfezi ve Iç Karia olmak üzere 4 ana bölüm ve Muğla Çevresi olarak 1 ek bölüm bulunur.

İsmini 3 bin yıllık antik bir şehirden alan, 46 etabı ve 800 kilometrelik patika yollarıyla turizm çeşitliliği sunan Karia Yolu'nu her yıl binlerce kişi yürüyor.

14. St. Paul Yolu

stpaulyolu.jpg

Antalya'nın 10 km doğusundaki Perge ile Eğirdir Gölü'nün kuzeydoğusunda kalan konumuyla Aziz Paul Yolu, trekking yapmayı sevenler için en ideal yürüyüş rotalarındandır.