5 Soruda MICE

MICE hakkında merak edilenler.. M.I.C.E. organizasyonlarıyla ilgili merak ettiğiniz ne varsa bu yazıda bulacaksınız.

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2018Görüntülenme: 12020
mice-hakkinda.jpg

M.I.C.E. nedir ve ace of mice açılımı ne anlama gelir? Hepsinin cevabı yazımızda gizli! 

Küreselleşen dünyada gelişen teknoloji ve artan sorumluluklar nedeniyle insanlar birçok şeyi aynı anda çözmeye çalışıyor. Kaybedilen her dakikanın kurumlar ve kişiler açısından maddi bir kayıp olarak değerlendirildiği çağımızda zamanı en iyi şekilde kullanmak ve aradığımız birçok şeyi aynı çatı altında bulmak için yeni yöntemler geliştiriliyor. Bunlardan biri de dünyada bir hayli popüler olan ve Türkiye'de son yıllarda yeni yeni yaygınlaşan MICE turları ve organizasyonları oluyor.

MICE Nedir?

Meetings, Incentives, Conferencesve Exhibitions kelimelerinin baş harfleri M.I.C.E.'nin tanımı oluyor. Türkçe'ye çevrildiğinde m.i.c.e.'nin tanımı; toplantılar, teşvik etkinlikleri, konferanslar ve fuarların birlikte organize edildiği bir terim anlamı ifade ediyor. Bazı kaynaklarda Mice'nin açılımı kısaca toplantı endüstrisi olarak da isimlendiriliyor.

MICE etkinlikleri günümüzde farklı şirketler ve organizasyon firmaları tarafından fazlasıyla ilgi gören bir alan. Yeni ürün tanıtımları yani lansmanlar, konferanslar, basın toplantıları, şirketlerin faaliyetlerini açıklayan organizasyonlar, eğitim içerikli yapılan etkinlikler, motivasyon artırıcı toplantılar MICE organizasyonları tanımına dahil ediliyor. Bir diğer güzel yanı ise şirket çalışanlarının motivasyonunu artırmak için düzenlenen geziler, etkinlikler, ülke içi ve dışı aktivite planlamalarının da MICE turlarının kapsamına alınması oluyor.

mice.jpg

MICE Turları Neleri Kapsar?

Meetings yani toplantılar farklı grupların bir araya geldikleri konferanslar, finansal seminerler ve benzeri organizasyonlar MICE turlarını kapsıyor. Kelime ve tanımlar bazında ilerlersek; 

Incentives yani teşvik etkinlikleri çalışanların motivasyonunu artırma, elde ettikleri başarılardan dolayı ödüllendirmek için planlanan organizasyonlar anlamına geliyor.

Conferences yani konferanslar için Dünya Mimarlık Konferansı gibi akademik amaçlarla planlanan organizasyonları örnek verebiliriz.

Exhibitions yani fuarlar ise genellikle kültürel ve spor aktiviteleri çerçevesinde düzenlenen sergi veya fuarları içeriyor. Kısacası birçok farklı etkinliği biri arada gerçekleştiren MICE turizm sektörü açısından tamamen yenilikçi bir bakış açısına sahip.

MICE'nin Ekonomiye Katkısı

MICE turları genellikle ticari amaçlarla planlanıyor ve bazen bir organizasyonun yapılması bir yıl kadar zamanı kapsayabiliyor. Yani MICE organizasyonları çok detaylı, planlı ve olası aksamaları göz önünde bulundurarak yapıldığı için büyük şirketlerinbu etkinlikleri tercih etme nedeni oluyor.

M.I.C.E. organizasyonlarının değeri turizm sektörü gelirlerinin %30’nu kaplıyor ve yıllık değeri ise 30 milyar doları buluyor. Hatta öyle ki bazı ülkelerin ekonomisinin temeli neredeyse dörtte biri MICE turlarına dayanıyor.

MICE etkinliklerinin Çin gibi hızlı gelişen ekonomiler için kısa zamanda cazibe merkezi haline geleceği düşünülüyor.

Neden MICE?

MICE toplantıları sayesinde, şirketler sadece birkaç yıl içinde değer artırma ve büyüme potansiyellerine ulaşıyor. Kısa sürede büyük başarı elde eden şirketlerin, haliyle iş grafiği de hızlı bir şekilde artıyor. Bu yüzden farklı toplantıların, konferansların, motivasyon organizasyonlarının bu şirketler tarafından planlanması zaman kaybı ve dolayısıyla maddi kayba neden olabilir.

Şirketler böylesi detaylı bir planlama ile uğraşmak yerine onlar için gereken her türlü organizasyonun düşünüldüğü MICE turları ile zaman ve maddiyat kaybı yaşamaktan kurtulabilirler. Yapmaları gereken tek şey, planladıkları organizasyonu MICE turları düzenleyen şirketlere bırakmak ve kısa sürede elde edecekleri profesyonelliğin tadını çıkarmak.

mice-nedir.jpg

MICE Turizminin Faydası Nedir?

  • MİCE'nin turizm için önemi öncelikle yerel ekonomilerin kalkınmasında ve hızla gelişiminde büyük bir rol oynamasıdır. 

  • MICE organizasyonlarının yapıldığı şehirler kısa zamanda hem işle ilgili hem de seyahat amaçlı birçok turistin dikkatini çekiyor ve bu yüzden turizm açısından önemi kesinlikle yadsınamaz.

  • MICE turları birçok otel, yemek, organizasyon firmaları ile ortaklaşa çalışıyorlar ve bu yüzden yapıldıkları şehir ve ülkelerde yeni iş yerlerinin açılmasına olanak sağlıyor.

  • Bir MICE organizasyonuna katıldığınız zaman normal şartlarda çok fazla zaman ayırarak tek tek ziyaret etmeniz gereken firma ve şirketleri aynı noktada bulma imkanına sahip oluyorsunu. Özellikle sergilerde yeni insanlarla tanışabilir, yeni iş imkânlarını değerlendirebilir ve gelecekte size çok fazla fayda sağlayacak sağlam ilişkilerin temellerini atabilirsiniz.

  • Konferanslarda ilgilendiğiniz konulara dair birçok uzmanın tecrübesinden ve bilgisinden aynı anda yararlanma fırsatı yakalayacaksınız.

“Beleisure” Hakkında

MICE sektörünün en güzel yanlarından biri de iş ve eğlenceyi bir araya getirmesi. Beleisure olarak bilinen bu durumda sıkıcı, sabit ve alışılmışın dışında olarak toplantılar farklı farklı mekânlarda, farklı ambiyanslarda gerçekleşiyor. Böylelikle çalışanlar hem sıkılmıyor hem de işten sonra sosyal aktivitelerin bir parçası haline geliyorlar.