Bavul Hazırlama Konusunda Hayat Kurtaracak Önemli Bilgiler

Pratik valiz hazırlama önerileri rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Yayın Tarihi: 01 Eylül 2019Görüntülenme: 27836
valiz-hazirlama.jpg

Bavul hazırlama tüyoları arıyorsanız doğru yerdesiniz. Pratik valiz hazırlama listesi için yapmanız gerekenler çok basit. 

Tatile çıkmadan önce gideceğimiz ülke, kalacağımız otel, gezilecek önemli yerler derken seyahatin olmazsa olmazı valizler, doğru hazırlanmadığı müddetçe seyahatiniz boyunca size yük olabilir. Bavul hazırlama ile ilgili ipuçları rehberi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Tatile giderken alınması gerekenler listesi yaptınız, en iyi valiz markaları arasından kendinize ve bütçenize en uygun olanı seçtiniz fakat her şeyi bavulunuza nasıl sığdıracağınızı bilmiyorsunuz.

Pratik tatil valizi hazırlama önerilerimizi bir yere mutlaka not edin. Artık valiz hazırlama programı izlemenize gerek kalmayacak. Siz de valize çok eşya sığdırma konusunda uzman olacak ve seyahat valizi hazırlarken küçük valiz seçmenize gerek kalmadan ideal bavul büyüklüğüne hemen her eşyanızı sığdıracaksınız.

Yazımızı okuduktan sonra valiz hazırlama ile ilgili önemli bilgiler neler onları edineceksiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

1. Giysilerinizi önceden seçin

valiz-kiyafet.jpg

Geziniz boyunca ne giyeceksiniz, hangi kıyafetinizi yanınıza alacaksınız? Giyecek seçiminizi dikkatli yapmanız ve giymeyeceğiniz şeyleri 'Nasılsa giyerim' diyerek yanınızda valize almamalısınız. Gün gün neleri giyeceğinizi önceden belirlemeli ve bir kıyafet ile farklı kombinler yaparak valiz hazırlama önerileri içinde altın tavsiye olan valiz içindeki sınırlı yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

2. Valiziniz mis gibi koksun

valiz-parfum.jpg

Seyahatiniz süresince el bagajı ile yolculuk yapacaksanız ve eğer küçük boyutlarda parfümünüz yoksa ince kağıtlara sevdiğiniz parfümü sıktıktan sonra kıyafetlerinizin altına bu kağıtları koyduğunuzda çamaşırlarınız mis gibi kokacak ve bu his sizi mutlu edecektir. Dolayısıyla yanınızda parfüm getirmenize de gerek kalmayacaktır.

3. Ayakkabınızın içini kullanın

valiz-ayakk.jpg

Valiz hazırlama tüyoları arasında en güzel ve kolay olan önerilerden biri de ayakkabılarınızın içindeki küçük alanı da değerlendirmeniz olacaktır. Ayakkabınızın içine çorap ya da küçük boyutlardaki eşyalarınızı koyabilirsiniz. Bu da sizi bavul hazırlama sırasında hayat kurtaracak bir öneri olacak.

4. Giysilerinizi katlamayın

valiz-katlama.jpg

Seyahat bavulu hazırlarken dikkat edilecek en önemli detaylardan biri de kıyafetlerinizi katlamak yerine rulo yaparak koymanız ve valiz içi düzenleme ile ilgili en önemli bilgilerden biri olan bu öneriden vazgeçmemeniz gerekiyor. Bavula kıyafet yerleştirirken rulo yapıp koyarak yerden büyük ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

5. Şapkanızın içini kullanın

valiz-sapka.jpg

Tatil valizi hazırlarken eğer yanınıza şapka alacaksanız şapkanızın içini de değerlendirebilirsiniz. Küçük eşyalarınızı ya da çoraplarınızı şapka içine yerleştirebilirsiniz.

6. Gözlük kılıfınızı kullanın

valiz-kilif.jpg

Seyahatiniz süresince yanınızda birden çok kablo taşımak zorunda kalacaksanız bunun için gözlük kılıfınızı kullanabilirsiniz. Valiz hazırlama pratik olsun derseniz bundan daha pratik bir öneri olamaz.

7. Lens kutularını kullanın

 

valiz-lens.jpg

Kısa süreli tatil için valiz hazırlama ile uğraşacaksanız lens kutularınız hayat kurtarıcı olabilir. Lenslerinizin içine krem koyabilir, küçük küpelerinizi yerleştirebilirsiniz. Böylece hem küpelerinizi kaybetme ihtimalinizi ortadan kaldırır hem de büyük krem kutularını taşımak zorunda kalmazsınız.

8. Sert eşyalarınızı yerleştirirken dikkat

valiz-atyakkabilar.jpg

Topuklu ayakkabı, kutular, kırılması zor olan eşyalarınızı bavul hazırlama sırasında valizinizin tekerlek kısmına koyarsanız taşınması hassas olan eşyalarınızı da korumuş olursunuz. Ağır eşyalarınızı da bavulunuzun tekerleğinin hemen üstüne yerleştirebilirsiniz.

9. Eşyalarınız kırışmadan valiz hazırlayabilirsiniz

valiz-posetleme.jpg

Tatil öncesi bavul hazırlama ipuçları arasında en önemli durumlardan biri de kırışmadan valiz hazırlama önerilerimiz olacak. Özel kumaşlarınız için kuru temizlemecilerde kullanılan kıyafet poşetlerini kullanmanızı öneririz. Böyle kıyafetleriniz kırışmaz ve daha hijyenik olur.

10. Gömlek yakalarını kullanın

valiz-gomlek.jpg

Pratik tatil valizi hazırlama önerilerimizden bir diğeri de gömlek yakalarınızın içine yerleştireceğiniz kemerler olacak. Kemerlerinizi hem bu boş alanı kullanarak değerlendirecek hem de ezilmesini önlemiş olacaksınız.

11. Şişelerinizi çoraplara koyun

valiz-parfume.jpg

Parfüm ya da krem şişelerinizi valiz hazırlarken çoraplarınızın içine koyabilirsiniz. Parfüm şişenizi kırılmaktan kurtarıp hem de çorabınızı da kullanmış olursunuz.

12. Kilitli poşetler kullanın

plastik.jpg

Valiz düzenleme konusunda bilinmesi gerekenler arasında en önemlilerinden biri de likit taşıma olabilir. Likit ürünlerinizi taşırken dökülme ya da şişelerinin kırılma ihtimaline karşı onları kilitli poşetlere koyabilirsiniz.

13. Listenizi kontrol edin

valiz-check.jpg

Tatile giderken alınacaklar içinde unuttuğunuz bir şey mutlaka olabilir. Bu nedenle bavul hazırlama listesi yapmanızı öneriyoruz. Tatile çıkmadan önce valiz hazırlama tam bir detay isteyen iş olduğundan bavulu hazırlamadan önce bir liste yapmanızı ve hazırladıktan sonra bu listeyi kontrol ederek unuttuğunuz bir eşya olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Pratik Valiz Hazırlama Listesi

valiz-encok.jpg

Bavul hazırlama önerileri hiyerarşisi bulunuyor. Siz de tatil bavulu hazırlarken bunları sırasıyla yaparsanız her şey çok daha pratik ve kolay olacaktır. Valizin daha çok eşya alması için neler yapılabilir? 

  • Kıyafetlerinizi rulo yapın.
  • Önce ayakkabılarınızı yerleştirin.
  • Ayakkabılarınızın içinde küçük eşyalarınızı yerleştirin.
  • Ağır ve kalın olan eşyalarınızı en alta hatta tekerleğe yakın yere koyun.
  • En üstte daha sık kullanacağınız eşyalarınız olmalı.
  • Cep ve fermuarlı bölgeleri olabildiğince değerlendirin.
  • Ağrı kesici ya da kullanmanız gereken ilaçları almayı unutmayın.
  • Takılarınızı streç filmleyerek karışmalarını ya da kaybolmalarını önleyebilirsiniz.
valiz-bagaj.jpg

Popüler Havayollarına Göre El Bagajı Kuralları Neler?

Seyahat öncesinde valiz hazırlama sürecine başlamadan önce yolculuk yapacağınız havayolu şirketinin el bagajı kuralları neler biliyor musunuz? Bavul hazırlama işleminize başlamadan havayolunun el bagajı prosedürleri neler, yanınıza neleri alabilirsiniz gibi tüm kuralları okumanız gerekiyor.

Havalimanında yolculuğunuzdan önce ekstra ücret ödemeyip Avrupa'daki popüler havayollarına ait kabin bagajı sınırlamalarını not alabileceğiniz ufak bir tablo hazırladık.

Havayolu  İzin Verilen Boyut  Ağırlık
Aeroflot 55x40x20 cm 10 Kg
Air Berlin 55x40x23 cm 8 Kg(Laptop ile 10kg)
Air France 55x35x25 cm 12 Kg
Alitalia 55x35x25 cm 5 Kg
AnadoluJet 55x40x23 cm 8 Kg
Atlasjet 56x45x25 cm 8 Kg
British Airways 56x45x25 cm 23 Kg
EasyJet 56x45x25 cm Kilo sınırı yok
Flybe 55x40x23 cm 10 Kg
German Wings 55x40x23 cm 8 Kg
Iberia 56x45x25 cm Kilo sınırı yok
İskandinav Hava Yolları 55x40x23cm 10 Kg
Jet2 56x45x25 cm 10 Kg
KLM 55x35x25 cm 12 Kg
Lufthansa 55x40x23 cm 8 Kg
Norwegian 55x40x23 cm 10 Kg
Onur Air 56x45x25 cm 8 Kg
Pegasus 55x40x20 cm 8 Kg
Ryanair 55x40x20 cm 10 Kg
Thomas Cook 55x40x20cm 6 Kg
Transaero 55х40х20 cm 10 Kg
Türk Hava Yolları 55x40x23 cm 8 Kg
Volotea 55x40x20 cm 10 Kg
Vueling 55x40x20 cm 10 Kg

Havayollarının bagaj bilgileri ile ilgili en güncel bilgiyi seyahat edeceğiniz havayolu şirketinin bagaj kurallarına bakarak edinmenizi öneririz. 

Havayollarındaki Bagaj Kuralları ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.