Dünyanın En Güçlü Pasaportu Japonlar'da!

Dünyanın en güçlü pasaportu listesinde Japonya birinci sırada!

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2018Görüntülenme: 2306
guclu-pasaport-japonlarda.jpg

Dünyanın en güçlü pasaportları hangisi?

Küresel Vatandaşlık ve İkamet Danışmanlığı şirketi Henley & Partners dünyanın en çok arzu edilen pasaportlarına dair üç aylık raporunu yayınladı. Rapora göre Macaristan, Slovenya ve Malezya vatandaşları 180 destinasyona kesintisiz seyahat edebiliyor. Japonya vatandaşları ise tam 190 destinasyona rahatça seyahat etmenin keyfini çıkarıyor.

9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan ve henüz çok yeni olan raporda, bazı seyahat belgelerinin kaç tane sınır geçebildiği yer alıyor. Küresel Vatandaşlık ve İkamet Danışmanlığı Şirketi Henley & Partners tarafından derlenen Henley Passport Endeksi'ne göre dünyadaki en güçlü pasaportlar listesinde Japonya artık gezegendeki en güçlü pasaporta sahip ülke.

en-guclu-pasaportlar.jpg

Japon Vatandaşları 190 Ülkeye Vizesiz Gidiyor

Ekim ayı başında Myanmar'a vizesiz seyahat fırsatını kazanan Japon vatandaşları dünyanın dört bir yanındaki 190 ülkeye vizesiz ya da vize-varış uygulamasıyla seyahat edebiliyor. Japonya'nın hemen ardından 189 destinasyonla Singapur geliyor. Daha önceden dünyanın en güçlü pasaportu Almanya iken bugün Almanya pasaportu, 188 nokta ile Fransa ve Güney Kore ile üçüncülüğü paylaşıyor.

Özbekistan 2018 Şubat ayında Japonya ve Singapur vatandaşlarına, 5 Ekim'de ise Fransız vatandaşlarına vize şartlarını kaldırdı. Güney Kore ise 1 Ekim'de Myanmar'a vizesiz erişim hakkı alırken, Paraguay 2017'de Singapur pasaportu olan vatandaşlara vize uygulamasını kaldırdı.