Kapadokya Hakkında Hiç Bilmediğiniz 5 Şey

Kapadokya ile ilgili tüm bildiklerinizi bir kenara koyun.

Yayın Tarihi: 05 Kasım 2018Görüntülenme: 911
kapadokya-gizemi.jpg

Pers dilinde "Katpatuka" demek olan Kapadokya'nın kelime anlamı 'Güzel Atlar Ülkesi' demek. Kapadokya'nın tarihi ile ilgili bilinen en eski bilgi insan yerleşiminin Paleolitik döneme kadar uzandığı oluyor. 900'den fazla filmin çekildiği, yüzlerce kitaba konu olan, milyonlarca gezginin hayran kaldığı Kapadokya'da tur yapmadan önce çok az kişinin bildiği bu bilgileri hafızanıza kazıyın.

1. Kapadokya Yeraltı Şehirlerini İlk Kimler Keşfetti?

Kapadokya hakkında en detaylı ve en eski bilgi alabileceğiniz yazılı kaynak Xenephon´un “Anabasis” adlı kitabıdır. Kitapta yazılanlara göre Pers Kralı Kiros'un emrinde olan Hellenler Kaymaklı ve Derinkuyu'daki yeraltı şehirlerinde konaklar. Bu da demek oluyor ki, bu yeraltı şehirlerini kuranlar Roma'nın baskısından kaçan Hristiyanlar değildir. Onlar sadece bu şehirleri bulup sığınmıştır.

2. Esrarengiz Mağaralar ve Olaylar

Anadolu ve çevresinde Kapadokya'daki mağaralar hakkında birçok söylenti dolaşır. Mağaralardan tuhaf kişilerin çıktığı, bazı mağara girişlerinin davetsiz ziyaretçilerin girmesine engel olan sihirli manyetik güçler taşıdığı ve bazı ermişlerin mağaralara girerek ortadan kaybolup yeniden geri gelmeleri gibi pek çok söylenti vardır.

yeralti-sehirleri.jpg

3. Dünyayı Bağlayan Yeraltındaki Tüneller

Anadolu konumu itibariyle yalnızca kıta olarak değil, yeraltı şehirlerindeki tünelleri sayesinde de Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan bir yapıya sahiptir. Anadolu'nun en batıdaki ucu Troya olurken, en doğusu ise Nemrut ve oradan kuzeye doğru Kafkaslar'daki Elbruz Dağı en uç noktası olmuştur. Kapadokya'daki tüneller, yeraltı şehirleri ve geçitler birçok şehri birbirine bağlar.

kapadokya-sehirler.jpg

4. Yüzlerce Yeraltı Şehri Var

Kapadokya turları ile gezilen yeraltı şehirlerinin sayısını merak ediyor musunuz? Ziyarete açık ya da gezilebilecek 36 tanesi dışında Kapadokya'daki yeraltı şehirlerinin sayısının 200'den fazla olduğu söyleniyor. Bu şehirler bir ağacın köklerine benzetiliyor ve hepsi bir yerde birbirine bağlanıyor. Bölgede yüzlerce yeraltı şehri olması, tarihte binlerce insanın burada yaşadığı, saklandığı gerçeğini de kanıtlamış oluyor.

yeraltindaki-sehirler.jpg

5. Kapadokya Bir Şehir Değildir

Muhtemelen Kapadokya ile ilgili en çok şaşıracağınız bir diğer detaylardan, Kapadokya'nın şehir değil bölge olduğu gerçeği olacak. Çoğumuz Kapadokya'yı bir şehir ya da semt zannediyoruz ancak gerçekte öyle değil. Kendi içinde geniş bir alana yayınlan Kapadokya'nın içinde birçok şehir mevcut. Yani kısaca, Kapadokya bölgesi 5 şehirden meydana geliyor. Nevşehir, Niğde, Kayseri, Kırşehir ve Aksaray aslında Kapadokya bölgesini oluşturuyor.