Kıbrıs'ı Gezen Herkesin Seveceği 10 Şey

Kıbrıs'ı gezip görenler onayladı. Bu 10 şeyi siz de çok seveceksiniz.

Yayın Tarihi: 14 Mart 2019Görüntülenme: 2218
kibirs-girne.jpg

Kıbrıs deyince akla hemen Kıbrıs otelleri gelebilir ancak Kıbrıs kültür turu açısından da sayısız seçenek sunar. Kıbrıs'ın tarihi yerleri, birbirinden ünlü ve Kıbrıs gezi notları içinde olması gereken destinasyonları, Kıbrıs koyları ve daha birçok şey Kıbrıs gezi rehberi niteliğindeki yazımızda.

Kıbrıs hangi ülkeye ait diye merak ediyorsanız söyleyelim; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye'ye bağlıdır. 

Kıbrıs turu yapanların en sevdiği ve yapacak olanların da bayılacağı 10 önemli yeri yazdık. 

1. Tam Bir Romantizm Adası

Kıbrıs nerede diye soranlara söyleyelim öncelikle: Doğu Akdeniz'de bulunan ve dünya üzerinde Sicilya ve Sardunya'dan sonra gelen üçüncü büyük adadır. Adanın 70 km kuzeyinde de Türkiye bulunuyor. 

Kıbrıs hakkında en yaygın efsane, Yunan aşk tanrıçası olan Afrodit'in, şu anda Afrodit'in plajında bulunan bir kaya yakınında doğduğunu ve buradan göğe yükseldiğini söylüyor. Kayayı kıran dalgalar, adalıların aynı tanrıça gibi göründüğünü söylediği köpük sütunlar oluşturmuş durumda.

Kıbrıs tarihi ile ilgili diğer bir efsane de Yunanca adı Petra tou Romiou (Yunanlılar Kayası) olan bu kayanın bazılarına göreyse gerçekte Afrodit ile ilgisi yoktur. Düşmanlarına dev kayaları fırlatan Yunan kahraman Digenis Akritas ile bağlantılı olduğu efsanesine daha yakındır. Her ne sebeple olursa olsun Kıbrıs ile ilgili birçok insanın görüşü bu adanın romantik bir tatil seçeneği olduğu yönünde. Kıbrıs'ın resmi dili Türkçe ve Yunanca'dır. 

2. Bütün bir şehir Dünya Mirası statüsüne sahip

Kıbrıs, çok sayıda tarihe sahip küçük bir adadır.

Kıbrıs'tan ne alınır diye gezerken uğradığınız Kıbrıs Baf'taki bir hediyelik eşya dükkanının sonunda, MÖ 4.yy'a tarihlenen arkeolojik bir yer bulacaksınız. Bu yerin adı Paphos'tur ve şehir tümüyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi içindedir. Ancak Paphos'u tarihsel olarak benzersiz kılan şey bu değil - antik mezarların, kalelerin ve sarayların kalıntıları tüm şehri bir UNESCO Dünya Mirası Alanı haline getirdi. Baf, uluslararası bir hazinedir.

---> Kıbrıs'ta Görmeden Dönmemeniz Gereken 19 Yer 

3. Dünyanın en eski şarap etiketi burada bulundu

Kesin olarak dünyanın en eski şarap etiketinin Kıbrıs'ta bulunduğu söyleniyor. Şövalye haçlılarının bu etikete 13. yüzyılda adını verdikleri düşünülüyor ancak 5.000 yıl boyunca yapılmış olabilir.

İngiltere'nin Lionheart Kralı Richard'ın komutanlıkla alındığı söylenir, düğünde "kralların şarabı ve şarapların kralı" olduğunu söyler. Kıbrıs'ın güneybatısında, bereketli yüksek irtifa yamaçlarında üretilen adanın aromalarını uyandıran tatlı, otlu bir tadı vardır. Sadece bunu görmek için bile Kıbrıs'a tur yapılabilir. Bu yüzden Kıbrıs'ta ne yapılır sorusunun cevabı olabilecek birçok şey var. 

4. Karnaval bir Dionysian harmanıdır

Kıbrıs'taki karnaval, eski Yunan ve daha sonraki geleneklerin eşsiz bir karışımıdır. Maskeli topları ve süslü elbiseleri içeren, 16. yüzyılda Venedik yönetimi altında başlatıldığına inanılıyor.

kibris-kale.jpg

Dionysos'un önceki kutlamaları muhtemelen ona vahşi bir özellik kazandırdı. Son zamanlarda, Lent'ten önceki günlerde yapıldı ve çoğunlukla Limassol şehri ile ilişkilendirildi. Taşınırken kasabanın içinden geçen, karnaval kıyafetleriyle giyilen Karnaval Kralı ile başlamış, evcilleştirilmemiş bir ruhu koruyor.

5. Antik mezarlar çok sağlam

Kral Mezarları Paphos'un başlıca turistik cazibe merkezidir ve sitenin Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için önemli bir nedendir. BM tarafından "anıtsal" ve "görkemli" olarak adlandırılan, 4. yüzyıldan kalma MÖ dinlenme yerleri dorik sütunlarla tamamlanmış sağlam kayalardan oyulmuştur.

Mısır mimarisinden etkilenen peristyle mahkeme yapıları nedeniyle Kıbrıs'ta eşsizler. Layman'ın ifadesiyle, bu onların kolonileri ve çatıları olan avlular gibi inşa edildiği anlamına gelir. Eski Mısırlılar, ölülerin mezarlarının yaşayanların evlerine benzemesi gerektiğine inanıyordu. İsmine rağmen, hiçbir kral aslında buraya gömülmedi - sadece yüksek sosyete üyeleri. Mezarlar büyük görünümleri nedeniyle bugünkü isimlerini aldılar. Kıbrıs gezisi ile bu yerleri görmelisiniz. 

kibris-plaj.jpg

6. Ulusal sembolü bir koyun

Kıbrıs'ın ulusal sembolü bir koyundur ancak onu asla göremeyebilirsiniz.

Bir zamanlar sembol olarak görülmediği için birçok kez avlandı. 1930'lara gelindiğinde, adaya bırakılmış, teknik olarak bir yabani koyun türü olan sadece 15 kangal vardı ancak koruma programları şimdi binlerce olduğu anlamına geliyor. Birkaç küçük sürü koruma altında tutuluyor. Kıbrıs hakkında bilgiler denince Kıbrıs'ın simgesi olan koyunu herkes bilmez. 

7. Kıbrıs haloumi peynirini mutlaka yemelisiniz

Haloumi peyniri Kıbrıs'ta tatil yaptığınız hemen hemen her yerde servis edilir. Genellikle keçi veya koyun sütünden yapılır - bazen ikisi de - salamura ve nane ile ıslatılmış. Birçok Kıbrıslı aile bunu kendileri yapar. Amerika Birleşik Devletleri ve AB, haloumi'yi geleneksel bir Kıbrıs ürünü olarak kabul ettiler; bu nedenle resmen haloumi, Kıbrıs'ta yapıldıysa, sadece haloumidir.

kibris-koy.jpg

8. Roma mozaikleri dünyanın en iyileri arasında

Kazara keşfedilen 1962'de Paphos'un mozaikleri bir zamanlar adanın en zengin Roma sömürgecilerinin evlerini süsledi. BM tarafından "dünyadaki en iyi örnekler arasında son derece ender rastlanan ve sıralananlar" olarak nitelendirilen harika sanat becerisi, aynı zamanda çekici hikayeler anlatıyorlar.

Dionysos Evi'ndeki Four Seasons mozaiği (şarap tanrısı), kışı bir vino damlasıyla ısınan gri saçlı yaşlı bir adam olarak gösteriyor.

9. Dalışta dünyanın en iyi yerleri arasında

Kıbrıs, dünyanın en çok tanınan en iyi 10 enkaz dalış bölgesinden birine sahiptir. Larnaka kıyılarındaki Zenobia kazası. Kargo gemisi Kıbrıs'ta 1980'lerde battı ve hala güvertesi çürüyen halı ve otomat makineleri ile hala sağlam. Sahiplerinin asla sigorta talebinde bulunmadığı söyleniyor. Barracuda ve ton balığı şimdi onların evi yaptı.

kinris-deniz.jpg

10. Hankilerin çeşitli güçleri var

Bir ağaca mendil bağlayıp ne olacağını kim bilebilir? Adalılar, kısır kadınların çocuk sahibi olabileceğini, kocalarının geri döndüğünü ve aile davalarının çözüldüğünü söylüyor. Baf'taki Hristiyan katakomplarının girişindeki bir ağaç, görünüşte pagan pratiğinin kanıtıdır. Mendil, kurdeleler ve adak paçavralarıyla süslenmiş. Sevgilinizin size geri dönmesini istiyorsanız, şansınızı artırmak için bir zamanlar onunki - hatta bir çorap olan - bir şeyi ekleyin.

Kıbrıs notları arasında almanız gereken Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesinde de olan 10 şeyi yazdık. Gruppal Kıbrıs otel paketleri ya da Kıbrıs turları ile gezerseniz bu noktalardan birkaçını görmeden dönmeyin.