Kimler Turla Tatile Gidiyor?

Gruppal turla tatile gidenler infografiği yayınlandı. 2018 yılında en çok kimler gezdi, hangi yaş grupları hangi turları tercih etti?

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2018Görüntülenme: 2479
istatistik.jpg

Düşlediğiniz tatillerin doğru adresi sloganıyla yola çıkan Gruppal.com, sadece 10 ayda 20.000 kişiye hayalindeki tatili gerçekleştirmesi için imkan verdi ve binlerce mutlu gezgin yurtiçi ve yurtdışında sayısız yeri gezdi.

En Çok Kadınlar Geziyor

Gruppal tatil verilerine göre, yeni yerler keşfetme arzusu en çok kadınlar tarafından hissediliyor. Son 10 ay içerisinde 20.000 adet tur paketi satışı yapan Gruppal ile tatile çıkanların %67'sini kadınlar oluşturuyor. Erkekler ise %32'lik oranla kadın gezginleri takip ediyor. Gruppal.com üzerinden tatil alışverişi yapanların %71'i yurtdışı turu alıyor. Tatilcilerin %26'sı ise yurtiçi turları ile ülkemizin güzelliklerini keşfediyor.

Tatile çıkanların %4'ü tek başına seyahat etmeyi tercih ediyor ve turlara single olarak katılıyor.

Yurtdışı turu satın alan tatilcilerin %68'i Schengen vizesine başvururken bunların %32'sinin kendisine ait yeşil pasaportu var. Yurtdışı tur paketleri arasından Gruppal tatilseverlerinin en yoğun ilgi gösterdiği tur uzunluk süresi %36'lık oranla 7 gece 8 günlük yurtdışı turları oluyor. Onun hemen ardından ikinci sırada %23'lük oranla 4 gece 5 günlük, %20 oranla 3 gece 4 günlük yurtdışı tur paketleri geliyor.

infografik.png

En Popüler Destinasyonlar: Balkanlar, Avrupa ve Uzakdoğu!

Tatil ile ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Gruppal ile gezenlerin %40'ı Balkan turlarıyla komşu ülkeleri keşfetti. Hemen ardından %37'lik oranla Avrupa turları ikinci sırada yer alırken, %7'lik oranla Uzakdoğu turları üçüncü sırada yerini aldı.

Balkanlar'da insanlar en çok Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'yı keşfederken, Avrupa turları ile İtalya, Orta Avrupa ve Benelüks bölgelerini gezmeyi tercih etti.

Yurtiçi turlarında ise en popüler destinasyonlar arasında %44'lük oranla Anadolu turları olurken, %32'lik oranla Ege turları ikinci en ünlü tur noktası oldu. Turla tatile gidenlerin yaş grupları incelendiğinde en çok 26-45 yaş aralığındaki %33'lük kesim oldu, hemen ardından %23'lük oranla 46-55 yaş aralığındaki gezginler en çok tur satın alan ve yeni yerler gezmek isteyen tatilseverler oldu.

Yurtiçinde Herkes Haftasonu Geziyor

Türkiye'nin lider online turizm şirketi olan Gruppal.com yurtiçi turları arasında en çok tercih edilen paket seçenekleri %46 oranla 2 gece 3 günlük turlar oluyor. Cuma ve Pazar arasında yapılan bu turlar, hafta sonu hem çalışan hem öğrenci hem de gezmek isteyen birçok insan için de keyifli bir alternatif sunuyor.

Gruppal.com tatil turlarından alanların %48'i uçaklı turları tercih ediyor. Kalan %47'lik kısım ise otobüsle gezmek istiyor. Yurtiçi gezilerinde otobüslü turları seçenlerin oranı ise %83.