Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır vizesi hakkında aradığınız birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2018Görüntülenme: 5314
misir-hakkinda.jpg

Dünyada birçok insanın nasıl yapıldığını merak ettiği piramitlere ev sahipliği yapan Mısır, Türk pasaportuna sahip vatandaşlar için Mısır vizesi uyguluyor. Bu nedenle seyahat öncesinde Mısır için vize almanız şart. Ancak Mısır vizesi ne kadar sürede çıkar diye sorarsanız, uzun bir sürede sonuçlandığını belirtmek isteriz. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde başvuru yapmanızda fayda var.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Her ülkenin vizesinde olduğu gibi Mısır vizesi için de sunmanız gereken birtakım gerekli evraklar var. Başvuru öncesinde Mısır vizesi için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Size yardımcı olmak adına Mısır vizesi için gerekli belgeler listesini aşağıda paylaşıyoruz:

 • Vize başvuru formu (Konsolosluktan alabilirsiniz)
 • Pasaport aslı ve fotokopisi
 • Kimlik aslı ve fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Biometrik fotoğraf)
 • İkametgah belgesi (Muhtarlıktan alınmalı)
 • Uçak bileti çıktıları (Rezervasyon mailinizi alabilirsiniz)
 • Vize ücreti 95 TL
 • Öğrenci belgesi (Öğrenciler için)
 • İş yerinden çalışıldığına dair bir yazı (Çalışanlar için)
 • Otel rezervasyonu
 • Dilekçe (Ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatabilir, en çok görmek istediğiniz yerleri sıralayabilirsiniz. Dilekçenizin özenle hazırlandığından ve ikna edici olduğundan emin olun)
misir-pasaportu.jpg

Mısır Vizesi Başvuru Nereden Yapılır?

Mısır vizesi almak kolay mı diye düşünenler aracı kurumları tercih edebilir ya da Mısır vizesine şahsen başvuru yapabilirsiniz. Eğer aracı kurumlara ücret ödemek istemiyorsanız ve işlemlerle ilgilenecek vaktiniz varsa konsolosluğa giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ankara ya da İstanbul konsolosluklarından Mısır vizesi almak için başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Mısır Vizesi Başvuru Formu

Mısır vizesi başvurusundaki en önemli evraklardan biri Mısır vizesi başvuru formu oluyor. Form üzerinde istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması oldukça önemli. Form doldurma işlemi bittikten sonra doldurduğunuz formu imzalamayı sakın unutmayın. İmzasız formlar işleme alınmıyor.

Mısır vizesi başvuru formunu ister İngilizce ister Türkçe olarak doldurma şansınız da var. Daha önce Mısır vizesi alındıysa başvuru formunda bulunan ilgili bölümlerin doldurulması vize sürecini olumlu yönde etkileyebilir.

Mısır Vizesi Dilekçe

Mısır vizesi nasıl alınır sorusunun en önemli cevaplarından biri olan dilekçe yazma işlemi kesinlikle önemsenmesi gereken bir işlem. Dilekçe için istenen belgeler, başvurulan vizenin türüne ve süresine göre değişiklik gösterebiliyor.

Seyahat amacınızı dilekçede net bir şekilde ifade etmeli ve ikna edici bir dilekçe hazırlamalısınız. Eğer çalışansanız çalıştığınız yer tarafından hazırlanan ve seyahatinizin içeriğini kapsayan bir yazı ekleyebilirsiniz. Öğrenciyseniz size sponsor olacak kişiyi dilekçede belirtebilirsiniz.

misir-heykelleri.jpg

Mısır Vizesi Başvuru Saatleri

Mısır vizesi nasıl alınır sorularının içerisinde en çok merak edileni vizenin nereden ve hangi saatler içerisinde alınabileceği. Vize başvurunuzu İstanbul Mısır Başkonsolosluğu ya da Ankara Mısır Büyükelçiliği’nden yapabilirsiniz. Başvuruda randevu sistemi bulunmuyor. Bu nedenle ilgili kurumlara pazartesi ve cuma günleri 09.30 – 11.45 saatleri arasında giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Mısır Vizesi Ücreti

Diğer ülkelerin vizelerinde olduğu gibi Mısır vizesi ücreti için de geçerli tek bir ücret yok. Mısır vizesi ücreti seyahat süresine ve vize talebinin tek ya da çift yönlü olmasına göre değişebiliyor.  En güncel haliyle Mısır vizesi 2022 tarihinden itibaren 30 Dolar olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücret turistik amaçlı Mısır vizesi için geçerli.

misir-vize-islemleri.jpg

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

En çok merak edilen konulardan biri de Mısır vizesinin ne kadar sürede çıkacağı oluyor. Mısır vizesi için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanıp ilgili kurumlara bırakıldıktan sonra bekleme süresine geçiliyor. Bu süre 30 – 45 gün arasında değişebilir.

Mısır vizesinin alım sürecinin uzun olmasından dolayı rezervasyon yaptıracağınız zamanı bu durumu göz önüne alarak ayarlamanızda fayda var. Aksi takdirde rezervasyon iptali yapmanız gerekebilir. Ayrıca sahip olunan vatandaşlık Mısır vizesinin çıkış süresini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Mısır konsolosluklarının hafta sonları ve resmi tatillerde çalışmadığını ve yoğunluk zamanlarını göz önüne alarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Kapıda Mısır Vizesi

Mısır sınır kapısında kimi Türk vatandaşları vize alabiliyor. Ancak bu herkes için geçerli değil. Bu nedenle gerekli koşulları sağladığınızdan emin olmalısınız. Bu koşullardan ilki; kişinin 45 yaş üstünde ya da 17 yaş altında olması. Bu kriterleri sağlayan kişiler kapıda vize ücreti ödeyerek ülkeye giriş yapabiliyor.