Tokyo'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 13 Şey

Tokyo turu yapmadan önce bilmeniz gereken detayları paylaşıyoruz.

Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2019Görüntülenme: 17057
tokyo-rehberi.jpg

Tokyo kaç günde gezilir?

Tokyo'ya hangi ayda gidilir?

Tokyo neyi ile ünlü? Tüm soruların cevabını araştırdık. 

Tokyo, dünyadaki en büyük şölen yerlerinden biridir. Bir New York değil. Bir Paris hiç değil. Bangkok da değil. Bu şehirlerin tümü, ömür boyu süren keşiflere layık görülen, güzel yemek kültürleri, harika eğlenceler ve değişik deneyimler sunmaktadır ancak hiçbiri Tokyo’nun mutfak lejyonlarının sunduğu lezzetliliğin derinliği ve genişliği ile karşılaştırılamaz. Her şeyden önce, Tokyo'da yemeklerin boyutu bile farklı!

Tokyo restoranları ile aklınıza kazınacak bir Tokyo gezisi yapmanızı sağlayacak. Şöyle düşünün; New York City'de 30.000 restoran var; Tokyo, 160.000 (Lütfen restoranlardan içeri girmek için biraz zaman ayırın).

Ancak, Tokyo’nun dünyanın en heyecan verici yemek mekanı olarak öne çıkması Tokyo turu yapmanıza neden olacak en önemli şeylerden biri. Japon yemeklerini özel kılan bir düzine faktör var ancak bunlar arasında sunum, yemekte kullanılan malzemeler, tekniki konular, titizlikle hazırlanan menüler ve tabi ki konusunda uzmanlaşma.

Şimdi Tokyo'da tur yapmadan önce bilmeniz gereken detayları paylaşıyoruz. Tokyo hakkında hayat kurtaracak 13 şeyi not etmenizde fayda var.

1. Daha küçük daha iyi

Tokyo'da yemek yerken ne yediğiniz önemli değil. Yılan balığı, suşi, erişte, tatlılar, kokteyller... En seçkin yerler, size eşlik etmek için bir davet veya bir Japon misafirini gerektirir ancak Tokyo şehri aklınızı kaçırmak için bir fırsat için can atan sıcak, samimi kuruluşlarla doludur. Tokyo'da küçük yerlerde yemek yemek her zaman daha iyidir. Hem lezzet hem kalite hem de uzmanlık açısından küçük mekanlar her zaman daha iyidir.

tokyo-cadde.jpg

2. O kadar pahalı değil

Tokyo pahalı diyenler için söyleyelim, düşündüğünüz kadar pahalı değil.

Tayland veya Orta Amerika ile karşılaştırıldığında çok ucuz değil ancak İngiltere, İsviçre veya kuzey Avrupa ülkelerinin yanına getirdiğinizde Japonya'da gezmek uygun görünüyor.

  • Tokyo'da pahalı olan şeyler; taksi, ryokan ve üst düzey otel zincirleri, hoş barlarda içmek, resmi suşi yemekleri ve Japon bifteği olarak sıralanabilir.

  • Tokyo'da pahalı olmayan şeyler ise toplu taşıma araçları, iş otelleri, İzakaya'da içki içmek, konveyör suşi ve güzel erişte kaseleri diyebiliriz. Günde 22 dolarla hayatta kalamazsınız ancak dikkatli olursanız Tokyo'da 100 dolara oldukça iyi uyuyabilir ve yemek yiyebilirsiniz. Geceleri 70 dolara iyi oteller, 5 dolara toplu taşıma araçlarında sınırsız bir gün geçirebilirsiniz.
izakaya.jpg

3. İngilizce konuşanlar az

Dünyadaki az sayıda insan Japonca'dan daha az İngilizce konuşur, bu da beden dili becerilerinizi geliştirmeniz, birkaç önemli ifadeyi öğrenmeniz ve kaçınılmaz olarak biraz utanç verici durumların uzun vadesinde kendinize gülmeye istekli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir restorana girdiğinizde kullanabileceğiniz on veya onbeş yemek kelimesini ezberleyin. Japonya’nın üç alfabesinden birinde tek bir sembolü okuyamazsınız belki ama sık kullanılan kelimeleri ezberleyebilirsiniz. Her şeyden önce, hai, “evet” veya “tamam” kelimelerini hatırlayın. Ses tonu ve çekim, kelimeyi bir düzine farklı anlamla bükebilir - “Evet, bu tuhaf ve güzel ülkenin büyük bir hayranıyım” dan “Elbette filtrelenmemiş aşkına batırmanı istiyorum.” Japonlara hayır demek istemezsiniz, değil mi?

4. Olimpiyat ruhunu yaşa

Tokyo 2020 Olimpiyatları yaz oyunlarının sunucusu olarak rolünü çok ciddiye alıyor. Bu, birçok şehri dünyanın geri kalanına daha çekici kılmaya yönelik altyapıya yapılan milyarlarca dolarlık yatırım anlamına gelir.

tokyo-agac.jpg

Demiryolları sistemlerine yapılan önemli eklemeler, yükselen bir üst düzey otel geliri, kentin turistik merkezlerinin geliştiricileri, menülerdeki artışlar ve İngilizce'deki işaretler, Tokyo'nun dünya standartlarında bir yer olarak imajını güçlendirmenin bir parçasıdır.

Japon hükümeti, olimpiyatların Tokyo'yu ve ülkenin geri kalanını yeni bir turizm stratosferine sokması konusunda yüksek beklentilere sahip (2016'da, Japonya Asya'da yalnızca en çok ziyaret edilen beşinci ülke idi); eğer haklılarsa, şimdi biletlerinizi alın ve Tokyo Olimpiyatları'nı yerinde izleyin.

5. İncelik çok önemli

Japonya turları ile Tokyo gezisine çıkmadan hatırlamanız gereken bazı temel bilgiler:
Japonya'da kişisel temastan kaçınılır, bu yüzden vücudunuza dikkat edin ve el sıkışmak yerine eğilmeye hazır olun.

tokyo-isiklar.jpg

Dakik olun - Japonlar zamana önem veren insanlar. Dolayısıyla burada arkadaşlarla buluşmak ya da yemek rezervasyonu yaptırmak olsun randevularınız için beş dakika erken çıkmak iyi bir yöntem olabilir.

6. Yeraltına git

Dünyanın en büyük balık pazarı olan Tsukiji Tokyo’nun en büyük gıda cazibe merkezi.

Japon yemek kültürünün her lezzetini denemek istiyorsanız, üst düzey bir mağazanın bodrum katında olan bir depachika'ya gidin. Tokyo'da yeraltı dünyası o kadar geniş ve alabildiğine canlıdır ki, bunun için bir haritaya bile ihtiyaç duyabilirsiniz. Tokyo'da yeraltını gezmeli ve burada alışveriş yapıp yemek yemelisiniz.

tokyo-yeralti.jpg

7. Bir Pasmo almayı unutma

Tokyo’nun metro sisteminin çok seyahat eden gezginleri bile dize getirdiği bilinmektedir. Şehirde iki ayrı transit sistemi bulunuyor. Bunlar devlet tarafından işletilen Toei Metrosu ve özel Tokyo - sadece zorlukları birleştiriyor; toplu olarak, 300 kilometrede pistlerde 280 istasyon ve 13 ayrı hat işletiyorlar.

Meseleleri basitleştirmenin ilk adımı, metrodan otobüslere ve otomat atıştırmalıklarına kadar her şeyin parasını ödeyebileceğiniz, hayat kurtaran, süper akıllı bir kart olan Pasmo'yu almak. Yen yükleyin ve nakliye modu ile bir sonraki araç arasında özgürce seyahat edin, ardından bir markete girin ve meraklı seyahatlerinizin ödülü olarak bir sandviç ve soğuk içeceklerin ücretini ödemek için kullanın.

tokyo-pasmo.jpg

8. Yardım istemek önemli

Tokyo otelleri genellikle küçük odalara sahiptir. Bütçeli iş otelleri size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır, yayılan şehir hatlarını gezinmekten, üst düzey restoranlarda rezervasyon yaptırmaya kadar. Yeni bir varış noktasına gitmeden önce bir çalışandan, restoranın ya da gideceğiniz yerin ayrıntı sayfasının bir çıktısını alın. Taksiyle seyahat ediyorsanız ya da yaya olarak kaybolursanız, birinden yardım istemek kesinlikle önemlidir.

9. Nakit taşıyın

Mermi trenini ve robot striptizcileri icat eden ülkenin hala nakit paraya dayandığını öğrenmek şaşırtıcı olabilir ancak beş yıldızlı Ryokan'dan en üst düzey suşi restoranlarına kadar olan yerler kredi kartı almayı reddediyor. Bu nedenle Tokyo gezisi sırasında yanınızda her zaman kalın bir tomar yen bulundurmanız önemli. Çok az Japon ATM'si yabancı kartla çalışıyor; bunun yerine makineleri postanelerde ve para kazanmanın en güvenilir iki yolu olan 7-Elevens'te kullanın.

tokyo-para.jpg

10. Şüpheniz olduğunda, İzakaya

Tam olarak nerede yiyeceğinizi ve ne sipariş edeceğinizi bilmek, Tokyo'ya ilk kez geliyorsanız eğer göz korkutucu olabilir. Bu nedenle İzakaya doğru bir tercih olacak. Bir İspanyol tapas barının Japon eşdeğeri olan İzakaya, (pilav) şarap içmek ve yoğun olarak lezzetli yemekler içeren küçük tabakların tadına bakmak için harika bir yerdir.

Yemekler, herkese bir şeyler sunan Japon mutfağının en büyük hitlerini barındırıyor. Bunlar; sashimi, tempura, karaage (kızarmış tavuk), ızgara balık, et ve sebze yahnisi.

11. Japonlar gibi ye

Aile tarzı yemek, Japonya'da popülerdir ve ne kadar yediğiniz ve içtiğinizden bağımsız olarak herkes sekmeyi düzgün bir şekilde bölerse şaşırmayın. Asıl şey, gerçekten çok çeşitli lezzetlerin tadına varmanız.

tokyoyemke.jpg

Japonya'daki insanlar “sankaku tabe” veya “üçgen yemek” uygulamaktan hoşlanıyor. Genellikle Japon yemeklerinde olduğu gibi birden fazla yemeğiniz varsa, bir seferde bir tabakta parlatma yapılmaz. Bunun yerine, yemekler arasında geçiş yapın; turp turşularınızdan bir ısırık alın, miso çorbanızdan bir miktar su alın ve bir tutam pirinç alın ve tekrar baştan başlayın.

Görgü kuralları Tokyo'da yemek yerken çok önemlidir. İlk biranızı yudumlamadan önce diğer herkesin bardağı olduğundan emin olun ve sonra içki arkadaşlarınızdan birinin size hizmet etmesini bekleyin. Herkese hizmet edilene kadar yemeğe başlamayın. Büyük olasılıkla yiyeceklerini yemeden önce sizi yemeğe iten insanlar olacak ancak doğru cevap reddetmek ve herkesin önünde yiyecek olana kadar beklemek.

12. Bahşiş vermek yerine bunu yap

Japonya'da kusursuz hizmet yaşayacaksınız ancak öğünlerinize yüzde 20 ekleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bahşiş vermeye çalışırsanız, sunucularınız size değişiklik yapmalarını reddetmek veya ısrar etmek zorunda kalacaklar ve siz de onlar için garip davranacaksınız. Bunun yerine, yemeğinizi tamamladığınızda doyurucu bir “gochisousama” (Temel olarak “lezzetli”) ile memnuniyetinizi ifade edin.

tokyo2.jpg

13. Özgürlüğüne bilet al

Tokyo şaşırtıcı, ömür boyu süren keşiflere değer ancak ülkenin geri kalanı da öyle ve Japonya’nın tren sistemi de ülke genelinde seyahat etmeyi bir keyif haline çeviriyor.

Ülke dışından satın alınan (Bir seyahat acentası, çevrimiçi satıcı veya uluslararası havaalanlarında), Japonya Demiryolu Geçidi, Japonya'daki birkaç özel tren dışında, sadece üç hafta boyunca sınırsız seyahat imkanı sunar.

Sadece paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz (Aynı zamanda bir haftada sınırsız seyahat için yaklaşık 260 $'lık bir maliyetle gelir ve çoğu tren de rezervasyon gerektirmez), ülkeyi günlük hedeflerinize göre doğaçlama yapmanıza olanak tanıyan bir gezgin büfesine dönüştürür.

Gruppal Japonya turları ile Tokyo'ya gitmek, şehri keşfetmek ve bambaşka bir deneyim yaşamak için yerinizi en iyi fiyatlarla ayırın.