Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Antik Kent

Türkiye'nin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel güzelliklerini de keşfetme zamanı geldi.

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2020Görüntülenme: 9541
antiktk.jpg

Türkiye'deki antik kentler, birçoğumuzun adını bile duymadığı tarihi yerler ve kalıntılar dünyanın her yerinden turist çekmeye devam ediyor.

Siz de bu yıl yurtiçinde hem farklı hem de tarihle iç içe bir gezi yapmak istiyorsanız görülmesi gereken 10 antik kenti inceleyin.

1. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli antik kentidir ve günümüze kadar en iyi korunmuş ve restore edilmiş antik şehirlerden biridir. Tapınakları, tiyatroları, kütüphaneleri, evleri ve heykelleri geçerek sokaklarında saatlerce dolaşabilirsiniz.

efesss.jpg

Etkileyici Celsus Kütüphanesi, tiyatrosu, Hadrian Tapınağı, Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen görkemli Artemis Tapınağı gibi büyük kamu binalarını Efes Antik Kenti'nde görebileceğiniz önemli kalıntılardır.

Kalıntılarda ayrıca umumi tuvaletler ve hatta çoğu MÖ 4. yüzyıldan kalma bir genelev bile vardır.

2. Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, Ermenistan'la doğal bir sınır oluşturan bir vadiye bakan Türkiye'nin kuzeydoğusundaki tenha bir plato üzerinde yer almaktadır. Bu ortaçağ kenti Kars, yüzyıllar boyunca Hıristiyan ve daha sonra Müslüman hanedanlar tarafından inşa edilen bir ortaçağ şehirciliğinin özelliği olan konut, dini ve askeri yapıları birleştirir.

anii.jpg

Şehir, 10. ve 11. yüzyıllarda İpek Yolu üzerinde olduğundan gelişti. Daha sonra Bizans, Selçuklu ve Gürcü egemenliğinde ticaret kervanları için önemli bir kavşak noktası statüsünü sürdürdü. Moğol istilası ve 1319'daki yıkıcı bir deprem, şehrin düşüşünün başlangıcı oldu.

Bu harabeler, MS 7. ve 13. yüzyıllar arasında bölgenin neredeyse tüm farklı mimari yeniliklerinin örnekleri aracılığıyla ortaçağ mimarisinin evrimine kapsamlı bir genel bakış sunuyor.

3. Hattuşaş

Hitit İmparatorluğu'nun eski başkenti Hattuşa'nın arkeolojik alanı, kentsel organizasyonu, korunan inşaat türleri (tapınaklar, kraliyet konutları, surlar), Aslanlar Kapısı ve Kraliyet Kapısı'nın zengin süslemesi görenleri kendine hayran bırakıyor.

hattusass.jpg

Yazılıkaya'da kaya sanatı topluluğu olarak da bilinen bu bölgedeki halkın binlerce yıl önceki yaşamına tanıklık edebilirsiniz. Şehir, MÖ 2. binyılda Anadolu ve Kuzey Suriye'de önemli bir etkiye sahipti.

4. Göbeklitepe

Dünyadaki ilk tapınak olarak kayıtlara geçen Göbeklitepe, en önemli arkeolojik alanlarından biri. Neolitik arkeolojik kalıntılar ilk olarak 60'larda ortaya çıkarıldı. Mimari, zamanının çok ilerisindeydi.

21. yüzyılın en önemli arkeolojik keşfinin Göbeklitepe olduğunu iddia etmek için önemli nedenler var. Her şeyden önce bu antik şehir, 12 bin yıl öncesine dayanıyor. Başka bir deyişle, piramitlerden yaklaşık 8 bin, Stonehenge'den ise 7 bin yıl daha yaşlı. Dahası, insanın yerleşik hayata geçişinden bile daha eskidir. Bu nedenle, yaygın görüşün aksine, ilk şehirlerin kurulmasından önce bu şehir, dini inançların varlığını kanıtlamaktadır.

gobeklitep.jpg

Göbeklitepe'deki araştırmacıların bulguları, bu kadar erken yaşlarda bile dini bir sınıfın var olduğunu, toplumun sosyal sınıflara bölünmesinin yaygın olarak kabul edilen tarihlerden çok önce gerçekleştiğini ve belki de bölgede ilk tarımsal faaliyetin gerçekleştirilmiş olabileceğini gösteriyor.

Göbeklitepe, insanlık tarihine katkılarından ötürü 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı.

Göbeklitepe Hakkındaki Tüm Detayları Okumak İçin Buraya Tıklayın.

5. Milet

Milet antik şehri, Karya'da, Batı Küçük Asya'nın antik limanıydı. Ege'nin yerleşim yerinde (yaklaşık M.Ö.1000) Yunanlılar tarafından işgal edildi ve İyonya'nın başlıca şehirlerinden biri oldu.

M.Ö. Sekizinci yüzyılda özellikle Karadeniz'de kolonileşmeye öncülük etti. Miletliler Lidya krallarına direnecek kadar güçlüydüler ve Persler tarafından taciz edilmediler. Ancak MÖ 499'da İon Yunanlılarının Perslere karşı ayaklanmasını kışkırttılar; Persler şehri yağmaladı (MÖ 494).

milettt.jpg

Milet, Thales ve Anaximander dahil en eski Yunan filozoflarına ev sahipliği yaptı.

6. Knidos

Knidos, Türkiye'nin güneybatı kesimindeki en büyük antik şehirlerinden biridir. Dionysos, Athena ve Afrodit heykelleri ile ünlü olan Knidos Antik Kenti, Muğla'nın Datça ilçesinin 35 km batısında yer almaktadır.

M.Ö. 13. yüzyıla dayanan Knidos, Ege ve Akdeniz sınırında yer almaktadır. Tıpkı bir açık hava müzesi gibidir.

knidoss.jpg

Bölgenin en önemli tarihi yerlerinden biri olan Knidos Antik Kenti, birçok büyük amfitiyatrosuyla antik çağda ünlüydü. Aynı zamanda, antik çağın en ünlü sanatçılarından biri olan Praxiteles tarafından yontulmuş güzel bir tanrıça heykelinin bulunduğu Afrodit Tapınağı'nı en güzel kalıntılar arasındadır.

7. Çatalhöyük

Türkiye'deki antik kentler içinde en önemlilerinden biri de Çatalhöyük'tür. Güney Anadolu'da 37 hektarlık alanı oluşturan iki tepe üzerine kuruludur. Daha uzun olan doğu höyüğü, duvar resimleri, kabartmalar, heykeller ve diğer sembolik ve sanatsal özellikler dahil olmak üzere MÖ 7400 ile MÖ 6200 yılları arasında on sekiz Neolitik yerleşim seviyesi içermektedir.

catalhoyukkk.jpg

Çatalhöyük tarihinde insanlar hareketsiz bir yaşama adapte olurken sosyal organizasyonun ve kültürel uygulamaların evrimine tanıklık ederler.

Batı höyüğü, MÖ 6200'den MÖ 5200'e kadar Kalkolitik dönemdeki kültürel uygulamaların gelişimini göstermektedir. Çatalhöyük, yerleşik köylerden kentsel yığılmalara geçişin önemli kanıtlarını sunuyor ve bu da aynı yerde 2.000 yıldan uzun süredir devam ediyor. Binalara çatı erişimi ile arka arkaya kümelenmiş benzersiz bir sokaksız ev yerleşimine sahiptir.

8. Zeugma

Zeugma antik kenti bir zamanlar Kommagene Krallığı'nın önemli bir kentiydi. Fırat nehrinin kıyısında, Gaziantep şehrine yaklaşık 50 km uzaklıktadır.

zeughmama.jpg

Adını, antik çağlarda bu yerdeki nehir kıyılarını birbirine bağlayan ve bölgenin üç büyük nehir geçişinden birini oluşturan teknelerin köprüsünden alır.

Bu arkeolojik sit alanının önemli bir kısmı şimdi Birecik Barajı'nın suları altında kayboldu ve en görkemli eserleri - olağanüstü mozaikler - şimdi Gaziantep'teki muhteşem Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergileniyor.

9. Olimpos

Olympos Antik Kenti, Türkiye'de Akdeniz Bölgesi'nin Antalya iline bağlı Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Likya Birliği üyesi olan Olympos, bir deniz ticaret şehriydi.

Olympos Antik Kenti nerede diye merak edenlere söyleyelim, Antalya'ya 70 km uzaklıkta, Çıralı yakınlarında, deniz kıyısında yer almaktadır.

olimposs.jpg

Olympos antik kentinde gezebileceğiniz çok sayıda Roma ve Bizans kalıntısı bulunmaktadır. Antik kentin yayıldığı yerlerde soğuk, içilebilir suya sahip çok sayıda kaynak vardır. Bu sular, bölgenin birçok bitki türü ile kaplanmasına neden olmuştur.

Bununla birlikte, bu aşırı büyümüş bitki örtüsü, bölgedeki bazı tarihi yerleri gözden kaçırmanıza neden olabilir. Olympos Antik Kenti sadece tarihi kalıntılar açısından değil, zengin bitki örtüsü çeşitliliği açısından da görülmelidir.

10. Afrodisias

Aphrodisias arkeolojik alanı ve şehrin kuzeydoğusundaki mermer ocakları, Türkiye'nin güneybatısında, Morsynus Nehri'nin yukarı vadisinde yer alan site, iki bileşenden oluşmaktadır.

afrodisisas.jpg

Afrodit tapınağı MÖ 3. yüzyıldan kalmadır ve şehir bir yüzyıl sonra inşa edilmiştir. Aphrodisias'ın zenginliği mermer ocaklarından ve heykeltıraşlarının ürettiği sanattan gelmektedir.

Şehir sokakları tapınaklar, bir tiyatro, bir agora ve iki hamam kompleksi içeren birkaç büyük sivil yapının etrafında düzenlenmiştir.