Ürdün Hakkında Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Gerçek

Ürdün hakkında daha önce hiçbir yerde duymadığınız 10 ilginç gerçek...

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2019Görüntülenme: 30887
urdun-sehrii.jpg

Ürdün hakkında bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ürdün hakkında bilinmesi gerekenler listenizi Ürdün gezisi yapmadan önce oluşturmalı ve tur sırasında ülkenin de şehrin de tadını çıkarmalısınız. 

Ortadoğu'da bir ülke olan Ürdün, kayıtlardaki resmî adıyla Ürdün Haşimi Krallığı olarak geçer. Ürdün nerede diye detaylı bilgi vermek gerekirse, Ortadoğu'da kuzeyinde Suriye'nin, kuzeydoğusunda Irak'ın, güney ve doğusunda Suudi Arabistan'ın olduğu; batısında ise İsrail ve Batı Şeria'nın olduğu bir bölgededir. Ürdün'ün konumuna baktığımızda güneyinde Akabe Körfezi bulunmaktadır.

Ürdün hakkında temel bilgileri merak edenlere kısaca açıklayalım. Ürdün'ün para birimi dinardır. Ürdün dinarı olarak da geçer. Ürdün bayrağı ise siyah, ortada beyaz ve en altta yeşil renklerde üç yatay çizgi ve bunlar ile bağlantılı, bayrağın solunda kırmızı bir üçgenden meydana gelir.

Krallıkla yönetilen Ürdün'deki yönetimde bulunan Ürdün Kralı II. Abdullah'tır. Petra Antik Kenti ile dünyaca ünlü olan bu bölgede yapacağınız Ürdün turu ile tarih ve mimari ile iç içe bir Ortadoğu turu yapacaksınız.

Gruppal Ortadoğu turları ile bu bölgeyi keşfedebilir, Ürdün turları ile inanılmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şimdi Ürdün hakkında en detaylı ve en ilginç bilgileri bulacağınız 10 şeyi sıralıyoruz: 

1. Haritadaki şekli kesilmiş gibidir

25 Mayıs Ürdün’ün Bağımsızlık Günü’dür ve ülkenin modern versiyonu İngiliz korumasından çıktığı 1946’ya kadar uzanır. 

Orta Doğu’nun Birinci Dünya Savaşı’nın ardından şekillenmesiyle Ürdün'ün haritadaki şekli de belirginleşmeye başladı. Ürdün’ün sınırları haritada kalem ve cetvelle çizilmiş gibi görünmektedir. Ürdün'de yaklaşık 10 milyon kişi yaşar. 

urdun-haritaa.jpg

2. Çok sayıda komşusu var

Ürdün nasıl bir ülke diye merak ettiğinizi biliyoruz. Ürdün’ün Ortadoğu yapbozunun merkezi bir parçası olarak statüsü, sınırlarını paylaştığı ülke sayısı ile vurgulanıyor. Suriye'deki sınır çizgisinin yanı sıra, Irak (doğu), Suudi Arabistan (güney) ve İsrail ve Filistin Toprakları (batı) ile de komşu olan Ürdün'ün çevresinde önemli ülke ve devletler bulunuyor. 

Ayrıca, Kızıldeniz sahili üzerinde duruyorsanız, Mısır'ın Sina Yarımadası'nı Akabe Körfezi'nin uzak tarafında görebilirsiniz. 

3. Minik bir sahil şeridine sahiptir

Ürdün'de deniz var mı diye soranlara söyleyelim: Evet. Kızıldeniz, Petra ve Wadi Rum ile ünlü Ürdün'de denize girebileceğiniz küçük de olsa bir sahil bulunuyor. Kızıldeniz kıyısındaki Akabe, Ürdün'ün denize kıyısı olan tek şehri. Aynı zamanda tek limanı oluyor. Burada denize girebilir, güneşin keyfini sürebilirsiniz.  

sahil-urdun.jpg

1965 yılında ülke Suudi Arabistan ile daha fazla iç kısımda bir çöl bölgesi ötesi karşılığında 11 mil fazladan Kızıldeniz kıyılarını elde eden bir anlaşması imzaladı. Bu, liman tesislerini su üzerinde genişletmesine izin verdi ve Akabe kentinin büyümesine yol açtı. İsrail, tesadüfen, temelde sadece Eilat olan dört mil uzaklıktaki Kızıldeniz sahilinin en küçük şeridine sahip.

4. Plaj molası için mükemmel seçenek

Akabe, Ürdün turu deyince muhtemelen göz önünde bulundurmadığınız Kızıldeniz şehridir. Ürdün’ün güney ucundaki bu küçük şehir denize girebileceğiniz en güzel seçenek. Barlarında ve kafelerinde hoş vakitler geçirebilirsiniz. Üstelik birbirinden lüks ve konforlu oteller de size kendi evinizdeymiş gibi hissettirecek.

5. Başkent gerçekten çok eski

Ürdün şehri, aslında gezegendeki en eski şehirlerden biri olabilir. Arkeolojik kanıtlar, şu anki Amman’ın, M.Ö. 13. yüzyılın başlarında insan yerleşimine tanık olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Kutsal Kitap'ta (Rabath Ammon olarak) yer aldığı da biliniyor.

urdun-eski.jpg

Ürdün'deki Herkül Greko-Romen Tapınağı, MS 8. yüzyıldan kalma bir Emevi Sarayı'nın yanında gururla duruyor. Ürdün gezisi sırasında gezebileceğiniz Ürdün Müzesi'nde tüm bunlar ülkenin tarihini ve geçmişini özetliyor.

6. Amman gökkuşağının üzerinde bir yerde yatıyor

Ürdün gezi notları arasında en merak edilen yerlerden biri olan Al-Rainbow Caddesi'ni, Jabal Amman'ı ve buradaki bar, restoran ve lokantaları olan mutlaka görmelisiniz. Bunlar arasında Osmanlı dönemine ait bir konakta bulunan Sufra, mansaf kısımlarına (Ürdün ulusal yemeği; pirinç, badem ve çam tohumlarıyla kuzu) hoş bir görsel olarak daha fazla hareket eden yapraklı bir terasa sahiptir.

gokkusagiurdun.jpg

7. Jerash İlk Ondaydı

Roma Ortadoğu'daki en önemli 10 şehir olan “Decapolis”in bir parçasıydı; aynı zamanda Amman (Philadelphia” olarak da bilinir) ve (Suriye başkenti) Şam'ı da içeren bir grup kardeş şehir de diyebileceğiniz tarihte önemli kentler ve yerler vardı.

Aradan geçen iki bin yılda harap kemerler, dağılmış sütunlar ve yuvarlanan tapınakların içi kalmış olsa da güneşin anfitiyatroda battığı zaman tüm bu yerler, muazzam bir güzellik yeri olmaya devam ediyor. Aynı zamanda - Lübnan’daki Baalbek’in ulaşılması zor olduğu zamanlar arasında, Palmyra (Suriye) ve Leptis Magna’nın (Libya) kesinlikle sınırsız olduğu - Orta Doğu’da kolayca ulaşılabilen az sayıdaki Roma kalesinden biri oluyor.

jerash.jpg

8. Indiana Jones Petra'dan geçti

Muhtemelen Indiana Jones filmlerinin en unutulmaz sahnesi - Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi'nin doruk noktasında, kahramanın "Kayıp" Nabat kentindeki kayalara oyulmuş Hazine binası Al-Khazneh'e göz kulak olduğu an Petra (Kutsal Kase'nin dinlenme yeri olarak ekranda görünen) sahnesiydi.

indianajonas.jpg

9. Kuzeyden güneye kadar yürüyebilirsiniz

Enerjiniz varsa, Ürdün'de tüm ülkeyi yürüyerek, Ürdün Patikası üzerinden geçebilirsiniz.

Yakın zamanda başlatılan bu yürüyüş cenneti, kuzeydeki Um Qais (Neredeyse İsrail sınırındaki) ile Akabe arasındaki 402 mil anlamına geliyor. Bir ucundan diğerine gitmesi yaklaşık 40 gün olması nedeniyle, eğlence yürüyüşçülerinin bir seferde başaracakları bir zorluk değil ancak sekiz bölümü hala dikkat çekici mini maceralar yaratıyor. Üstelik gezginler için Petra ve çöl manzarasını işaretliyor Wadi Rum'u yürüyerek geçmek bambaşka bir deneyim oluyor. 

urdun-yurumee.jpg

10. Sandığınızdan daha güvenli

Ürdün turu öncesi en çok sorulan soru Ürdün güvenli mi oluyor.

Orta Doğu, belgelenmiş gerilimlerin olduğu bir yer olmaya devam etse de, bu sıkıntılı dönemde birkaç yer tamamen güvenli kabul edilebilirken, Ürdün, göreceli sakin bir yerdir.

Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi'nin tavsiyelerini Ürdün'ün tatil için uygunluğu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.