0 850 532 20 10 | TÜRSAB A-7575
%100 Online Rezervasyon


Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vize işlemleri ile ilgili neler yapmanız gerektiğini, vize için gerekli evraklar ve vize ücreti gibi konularda merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenlerle ilgili vize hakkında en sık sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz.

Schengen Vizesi ne demekir?

Schengen, Avrupa Birliği ile bağlantılı olmasına karşın aynı Euro gibi bağımsız bir oluşumdur. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler her ne kadar Avrupa Birliği'ne üye olsalar da, Schengen’e tabi değillerdir. Bunun yanında Norveç ve İzlanda ülkeleri AB üyesi olmamasına karşın anlaşmaya dahildir.

Schengen Vizesi için gereken belgeler nedir?

Bu belgeler, seyahat nedeninize ve iş durumunuza bağlı olarak değişmektedir. ... linkten gerekli evrakları inceleyebilirsiniz.

Amerika vizesi kolay alınır mı?

Amerika vizesi almak herkesi korkutan bir durumdur. Aslında çok kolay alınan bir vize başvurusudur. ABD vizesi, diğer vizelere göre daha sistematik ve kesindir. Çok nadiren olumsuzluklar yaşansa da genellikle sorunsuz verilir.

Birçok ülkeye gideceğim, hangi ülkenin Schengen vizesine başvurmam gerekiyor?

En çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin vizesine başvurmanız temel kuraldır. Ancak kolayca vize alabileceğinizi düşündüğünüz ülkenin schengen vizesine de başvurabilirsiniz.

Bir ülkeden alınan Schengen vizesi diğer bir Schengen ülkesinde geçer mi?

Elbette geçerlidir. Fakat vizeyi giriş hakkınızın olduğu ilk ülkede kullanmadıysanız, giriş yaptığınız ülkenin sınır polisi size sorular sorabilir. İlk giriş hakkınızın olduğu ülkeye de gideceğinizi söylemeniz ya da ispatlamanız istenebilir. Net ve anlaşılır bir açıklama yaparsanız sorun çıkmaz.

Her Schengen ülkesine geçişte vize kontrol ediliyor mu?

Edilmez. Schengen ülkelerine bir kez girdikten sonra çıktığınız ana kadar vize kontrolü yapılmaz. Yalnızca havayou geçişlerinde güvenlik amacıyla kontrol edilebilir.

Bir vize başvurusu kaç gün içinde sonuçlanıyor?

Bu, ülkelere ve sezona göre değişiklik gösteren bir şeydir. Konsoloslukların ya da acentaların web sitelerinden vize durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Schengen vizesi için tüm ülkelerin 90 gün boyunca vizeyi bekletme hakkı vardır ancak çok özel durumlar dışında en kısa sürelerde tamamlanır.

Biyometrik fotoğraf nedir?

Belirlenmiş ebatlarda, bir insanın tam karşısından çekilen fotoğraftır. Bazı ülkelerin istedikleri ölçü farklı olabilir. Nereye gidilecekse, o ülkenin istek ve koşuluna göre çektirilmelidir.

Multi giriş ne anlama geliyor?

Bir ülkeye girmeniz için verilen çoklu giriş/çıkış hakkıdır. Vizenizin geçerli olduğu süre içerisinde tekrar vizeye başvurmadan o ülkeye giriş/çıkış yapabilme hakkıdır.

Vize üzerinde yazan tek giriş ne anlama gelir?

Vizenizin olduğu ülkeye yalnızca bir defa girebilme hakkınız var demektir. İkinci defa, vizeniz olsa bile, giremezsiniz.

Vize üzerinde yazan çift giriş ne anlama gelir?

Vizenizin verildiği ülkeye bir kez giriş gerçekleştirdikten sonra, geçerli olduğu süre boyunca ikinci kez de vize almadan girebiliyor olma hakkınız demektedir. Fakat ikinci kez çıkış yaptıktan sonra tekrar giremezsiniz.

90 günlük vize süresi neyi ifade ediyor?

Vizenizin olduğu ülke ya da bölgede sadece 90 gün kalabilirsiniz demektir.

Vizeye başvurulduğunda bankada olması gereken para miktarı nedir?

Hesabınızda ne kadar çok bakiye olursa vize başvurunuz için o kadar iyi olacaktır. Hesabınızda en 5000 TL olması vizeye red alınmaması açısından yeterli olacaktır.

Schengen başvurusuna red geldikten ne kadar süre sonra tekrar başvuruda bulunabilirim?

Dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Eksiklerinizi giderip aynı gün içinde bile başvuru yapabilirsiniz.

Pasaportta görünen red damgası sorun olur mu?

Sorun olabilir ancak çok riskli bir durum oluşturmaz. Ne zaman ve hangi sebeple reddedildiğinizi açıklarsanız sıkıntı olmaz. Sadece gelebilecek sorulara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

ABD genelde 10 yıllık mı vize verir?

Vizenizi başvurduğunuz dönemdeki toplumsal olaylara göre değişiyor. 11 Eylül sonrasında bir süre kısıtlansa da tekrardan 10 yıl verilmeye başlanmış.

Vizemin olması o ülkeye kesin girebileceğim anlamına gelir mi?

Her an her sorunla karşılaşabilme ihtimaliniz yüksek ama prosedür olarak girebilirsiniz.

Bir ülkeye her giriş ve çıkış işleminde pasaporta kaşe vurulması zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. Bulunduğunuz ülkeden giriş ve çıkışta çoğunlukla kaşe vurulur. Ancak Türk pasaport polislerine vurmamalarını söylerseniz bunun için hakkınız bulunuyor. (Avrupalı Türklerin, kısa tatillerinde yardımcı olmak için yapılmış bir istisna) Ancak Lübnan – İsrail; İran – ABD gibi karşılıklı giriş yasağı kararı olan yerler hem kaşe vuruyor, hem de kaşeniz varsa ülkeye almıyor.

İran vizesi olan ABD’ye giriş yapamaz mı?

Bazı dönemlerde giremeyebiliyordu. O an geçerli olan kararları kontrol edip bilgi almak gerekebilir.

Pasaportunda KKTC damgası olan biri Yunanistan’a giriş yapamaz mı?

Girilemeyeceği söyleniyor. Bunun için KKTC’ye kimlikle girmek daha doğru olacaktır.

Vize başvurusunda ödenmesi gereken ücretler nedir?

Ülkelere ve o anki kur fiyatlarına göre değişebilir. Konsolosluklardan güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Tatil bitmeden vize süresi biterse ne olur?

Yerel resmi makamlardan vizenizin geçerlilik süresini uzatabilirsiniz. Ya da bir sonraki vize başvurunuz için olumsuz olmasını göze alıp ülkeden çıkışta cezasını ödeyebilir, 2 günlük hapis cezası alabilirsiniz.

İngiltere vizesi hangi ülkeleri kapsıyor?

Vizenin tam ismi, Birleşik Krallık vizesidir. Kapsadığı ülkeler; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. Ayrıca adalar üzerinden giriş çıkış yapmak koşuluyla İrlanda’ya da aynı vizeyle gidebilirsiniz.

Kapıda vize ne anlama geliyor?

Gideceğiniz ülkenin vize uygulamıyor olduğunu gösteren bir cümledir. Kapıda, önceden belirlenmiş bir ücret karşılığında giriş izni alınması anlamına gelir.

Vizenizi Kolaylıkla Alın!